| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy

W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zatrudniam 5 pracowników. W związku z chorobą otrzymałam zwolnienie lekarskie od 8 maja do 5 czerwca 2007 r., a później od 6 czerwca.

Zwolnienia zaraz po otrzymaniu dostarczyłam do ZUS. Do tej pory nie otrzymałam żadnych pieniędzy, natomiast w deklaracji za maj pomniejszyłam składki na ubezpieczenia społeczne za okres choroby. Czy ZUS ma jakiś termin na wypłacenie zasiłku chorobowego?

RADA

 

 

365,00 złSerwis Prawno-Pracowniczy - wersja internetowa


ZUS wypłaca zasiłki na bieżąco, po stwierdzeniu uprawnień, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do danego zasiłku. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność konieczne jest potwierdzenie podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w dniu, w którym powstała niezdolność do pracy.


UZASADNIENIE


Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, po upływie wymaganego okresu ubezpieczenia. Dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, a więc m.in. dla osób prowadzących działalność pozarolniczą i osób z nimi współpracujących, okres ten wynosi 180 dni.


ZUS wypłaca zasiłki na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień. Świadczenia te są wypłacane nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do danego zasiłku. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących w celu ustalenia uprawnień do wypłaty zasiłku chorobowego ZUS sprawdza m.in., czy osoba ta opłaciła składki na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Potwierdzenie takie jest konieczne, gdyż ubezpieczenie chorobowe osób objętych ubezpieczeniem chorobowym na zasadach dobrowolności ustaje z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składek na to ubezpieczenie lub opłacenia tych składek w niższej wysokości niż należna. Omawiane ubezpieczenie ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie.


Bieg trzydziestodniowego terminu na dokonanie wypłaty zasiłku chorobowego rozpoczyna się od dnia, od którego stała się wymagalna składka za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. od następnego dnia po obowiązującym danego płatnika składek terminie przekazania dokumentów rozliczeniowych i opłacenia składek za ten miesiąc. W związku z zatrudnianymi pracownikami miała Pani obowiązek opłacenia składek za miesiąc, w którym wystąpiła choroba, tj. za maj 2007 r. do 15 czerwca br. Zatem od dnia następującego po dniu dokonania wpłaty ZUS ma 30 dni na dokonanie wypłaty zasiłku chorobowego.

Aktualizacja: 26.07.2007

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2011-03-25 13:12 Zgłoś

zus z całym rządem, posłami i senatorami to banda złodziei i wyzyskiwaczy narodu

avatar

2011-03-21 21:43 Zgłoś

A ja jestem wk.... czekałem więcej, to nic, choć płaciłem w terminie składki-oni wyszukali problem i sprawa zasiłku przeciągła się o 3 miesiące -po wielu pismach itd,,,- teraz dostałem - 30% kwoty której się spodziewałem za miesiąc zwolnienia L-4- śmiech na sali ( ponad 400 zł) ale JA TAK TEGO NIE ZOSTAWIĘ-to banda, ZUS jest tylko trybikiem w całj polityce rządu, niestety. Wiedziałem, ze tak będzie już 10 lat temu, ale ufałem i płaciłem- a trzeba było kombinować - jak większość!!!!! niestety. Żadne gadu gadu na temat składek na przyszłą emeryturę nie ma sensu- i Panie Premierze- nikt z IQ ok,100 - nie wierzy w Wasze zapewnienia... nie ma emerytur za 20 lat.. to wiemy- ale dlacxzego tera nas skubiecie????

avatar

2010-10-17 21:21 Zgłoś

A ja otrzymałem zasiłek od ZUS po 51 dniach,podejrzewam żeby nie mój telefon to bym czekał do teraz

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem Infor.pl »