| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy pracodawca musi otrzymać zaświadczenie lekarskie

Czy pracodawca musi otrzymać zaświadczenie lekarskie

Niedawno założyłem firmę. Na razie zatrudniam tylko cztery osoby. Jeden z moich pracowników zachorował. Ustaliłem, że ZUS będzie mu wypłacał zasiłek chorobowy. Czy zaświadczenie lekarskie w przedstawionych okolicznościach powinno być dostarczone do mnie?

Czy pracodawca musi składać w ZUS jeszcze inne dokumenty?


Tak


Pracownik, aby uzyskać zasiłek chorobowy, musi dostarczyć zaświadczenie lekarskie pracodawcy (niezależnie od tego, że płatnikiem zasiłku jest ZUS) nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. Gdy pracodawca nie wypłaca zasiłku, musi przekazać zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy pracownika niezwłocznie do ZUS, podając datę jego dostarczenia. Aby ZUS mógł wypłacić uprawnionemu zasiłek, pracodawca musi także wypełnić i przekazać na druku ZUS Z-3 zaświadczenie zawierające m.in. zestawienie składników wynagrodzenia stanowiących podstawę wymiaru zasiłku.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 61, 62 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267).

l Par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz. 742 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK