| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak ojciec prowadzący działalność gospodarczą powinien rozliczyć umowę zlecenia zawartą z synem

Jak ojciec prowadzący działalność gospodarczą powinien rozliczyć umowę zlecenia zawartą z synem

Prowadzimy działalność gospodarczą. Czy możemy zatrudnić na umowę zlecenia syna (studenta) zamieszkałego z nami? Czy możemy go potraktować jak każdego zleceniobiorcę? Jak wyliczyć wynagrodzenie?

Czy może być potraktowany jako osoba współpracująca?

 


rada


Z tytułu umowy zlecenia zawartej z synem będzie on podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jak każdy inny zleceniobiorca. Należy zaznaczyć, że zawarcie umowy zlecenia z synem wyłącza objęcie go ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym jako osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności gospodarczej.


uzasadnienie


Za osobę współpracującą z prowadzącym działalność gospodarczą można uznać m.in. dziecko własne, które z osobą prowadzącą działalność pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu tej działalności. Nie dotyczy to osoby spełniającej kryteria do uznania za osobę współpracującą, z którą została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Tak więc jeżeli z członkiem rodziny zostanie zawarta umowa zlecenia, to nawet gdy spełnione są warunki określone dla osoby współpracującej, nadal podlega on ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako zleceniobiorca. Nie ma przy tym znaczenia fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.


Ponieważ w pytaniu nie został określony wiek studenta, rozważmy dwie możliwości:

l student nie ukończył 26 lat,

l student ma powyżej 26 lat.


Jeśli syn Czytelnika jest studentem, który nie ukończył 26 lat, nie zgłasza się go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego ani jako osoby współpracującej, ani jako zleceniobiorcy. Zleceniobiorcy będący uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat - nie podlegają bowiem obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.


W takiej sytuacji zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia zawartej z synem - studentem nie rodzi dla Czytelnika obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Aby obliczyć kwotę do wypłaty, należy jedynie ustalić wysokość zaliczki na podatek dochodowy.


PRZYKŁAD

Załóżmy, że zatrudniliśmy syna - studenta na zlecenie, który nie ukończył jeszcze 26 lat, z wynagrodzeniem brutto 3000 zł. Jak będzie przedstawiało się rozliczenie jego wynagrodzenia?

1. Ustalamy koszty uzyskania przychodu. Wynoszą one 20% przychodu:

  3000 zł × 20% = 600 zł.

2. Obliczamy podstawę opodatkowania. W tym celu od wynagrodzenia brutto odejmujemy wcześniej wyliczony koszt uzyskania przychodów:

  3000 zł - 600 zł = 2400 zł.

3. Liczymy zaliczkę na podatek dochodowy. Stanowi ją 19% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów:

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK