| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak ojciec prowadzący działalność gospodarczą powinien rozliczyć umowę zlecenia zawartą z synem

Jak ojciec prowadzący działalność gospodarczą powinien rozliczyć umowę zlecenia zawartą z synem

Prowadzimy działalność gospodarczą. Czy możemy zatrudnić na umowę zlecenia syna (studenta) zamieszkałego z nami? Czy możemy go potraktować jak każdego zleceniobiorcę? Jak wyliczyć wynagrodzenie?

Czy może być potraktowany jako osoba współpracująca?

 


rada


Z tytułu umowy zlecenia zawartej z synem będzie on podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jak każdy inny zleceniobiorca. Należy zaznaczyć, że zawarcie umowy zlecenia z synem wyłącza objęcie go ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym jako osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności gospodarczej.


uzasadnienie


Za osobę współpracującą z prowadzącym działalność gospodarczą można uznać m.in. dziecko własne, które z osobą prowadzącą działalność pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu tej działalności. Nie dotyczy to osoby spełniającej kryteria do uznania za osobę współpracującą, z którą została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Tak więc jeżeli z członkiem rodziny zostanie zawarta umowa zlecenia, to nawet gdy spełnione są warunki określone dla osoby współpracującej, nadal podlega on ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako zleceniobiorca. Nie ma przy tym znaczenia fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.


Ponieważ w pytaniu nie został określony wiek studenta, rozważmy dwie możliwości:

l student nie ukończył 26 lat,

l student ma powyżej 26 lat.


Jeśli syn Czytelnika jest studentem, który nie ukończył 26 lat, nie zgłasza się go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego ani jako osoby współpracującej, ani jako zleceniobiorcy. Zleceniobiorcy będący uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat - nie podlegają bowiem obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.


W takiej sytuacji zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia zawartej z synem - studentem nie rodzi dla Czytelnika obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Aby obliczyć kwotę do wypłaty, należy jedynie ustalić wysokość zaliczki na podatek dochodowy.


PRZYKŁAD

Załóżmy, że zatrudniliśmy syna - studenta na zlecenie, który nie ukończył jeszcze 26 lat, z wynagrodzeniem brutto 3000 zł. Jak będzie przedstawiało się rozliczenie jego wynagrodzenia?

1. Ustalamy koszty uzyskania przychodu. Wynoszą one 20% przychodu:

  3000 zł × 20% = 600 zł.

2. Obliczamy podstawę opodatkowania. W tym celu od wynagrodzenia brutto odejmujemy wcześniej wyliczony koszt uzyskania przychodów:

  3000 zł - 600 zł = 2400 zł.

3. Liczymy zaliczkę na podatek dochodowy. Stanowi ją 19% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów:

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK