| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak pozyskać stażystę

Jak pozyskać stażystę

Celem odbywania stażu jest możliwość pozyskania doświadczenia przez młodego bezrobotnego. Pracodawcy zaś pozwala na korzystanie z pracy stażysty, bez potrzeby nawiązywania stosunku pracy.


W niektórych przypadkach staż umożliwia znalezienie i przeszkolenie przyszłego etatowego pracownika. Po zakończeniu stażu pracodawca może, lecz nie musi, zatrudnić byłego stażystę na podstawie umowy o pracę. Staż trwa nie krócej niż 3 miesiące, ale nie dłużej niż 12 miesięcy.

Kto może być stażystą

Stażystą może zostać bezrobotny do ukończenia 25. roku życia (art. 53 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - DzU nr 99, poz. 1001 ze zm. - zwana dalej ustawą o promocji zatrudnienia) lub bezrobotny, który w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej, który nie ukończył 27. roku życia (art. 53 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia).

Okres stażu a uprawnienia pracownicze

Okres pobierania stypendium w trakcie wykonywania stażu jest wliczany do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 79 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia).

Okresu pobierania stypendium nie zalicza się do:
• okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku,
• okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
• stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Pozyskanie stażysty

Chcąc pozyskać stażystę (stażystów), pracodawca powinien zwrócić się do właściwego powiatowego urzędu pracy z wnioskiem o przyjęcie osoby lub grupy osób, podając we wniosku nazwę i adres firmy (a także telefon, faks, e-mail), formę organizacyjno-prawną, rodzaj i datę rozpoczęcia działalności, REGON, NIP, dane osoby reprezentującej pracodawcę, liczbę pracowników, liczbę przewidzianych miejsc pracy do odbycia stażu, dane opiekuna stażysty (stażystów), proponowany okres odbycia stażu, nie krótszy niż 3 miesiące, oraz opis zadań, jakie miałby bezrobotny wykonywać, oraz wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu lub przygotowania zawodowego (§ 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy - DzU nr 185, poz. 1912 ze zm.).

Umowa ze starostą

Staże odbywają się na podstawie umowy zawartej między pracodawcą przyjmującym stażystę a starostą, według programu określonego w umowie. Przy ustalaniu programu powinno się uwzględnić predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego. Program powinien określać nazwę zawodu lub specjalności, której dotyczy, zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego, rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych, sposób potwierdzania nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych oraz opiekuna osoby objętej programem stażu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK