| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki zapłaci przedsiębiorca

Jakie składki zapłaci przedsiębiorca

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy zakładają własne firmy, mogą - przy spełnieniu wskazanych w przepisach warunków, - opłacać niższe składki na ubezpieczenia. Ulga ta przysługuje przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.


Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu, w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. W tym samym okresie podlega także obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne.


Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego następuje w terminie wybranym przez ubezpieczonego, nie wcześniejszym jednak niż od daty złożenia wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem. Złożenie wniosku następuje na formularzu ZUS ZUA. Formularz ten jest jednocześnie drukiem, na którym dokonuje się zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.


Osoba, która rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej np. od 1 czerwca i od tej daty chce podlegać również dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, na składanym do ZUS formularzu ZUS ZUA oprócz obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego zaznacza również przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli druk ten zostanie złożony w terminie do 8 czerwca i zaznaczone zostanie na nim przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1 czerwca, od tej daty osoba prowadząca działalność będzie podlegała temu ubezpieczeniu.


Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie minimalne wynagrodzenie wynosi 936 zł. Tym samym minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób rozpoczynających działalność to 280,80 zł (30 proc. z 936 zł).


Podstawa ta ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu, jeżeli działalność została rozpoczęta lub zakończona w trakcie miesiąca kalendarzowego lub w przypadku gdy prowadzący działalność przez część miesiąca był niezdolny do pracy i spełnia warunki do przyznania zasiłku chorobowego (przykład). Należy podkreślić, iż ulga dotyczy wyłącznie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności powinna naliczać i opłacać od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wraz z nagrodami z zysku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK