| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki zapłaci przedsiębiorca

Jakie składki zapłaci przedsiębiorca

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy zakładają własne firmy, mogą - przy spełnieniu wskazanych w przepisach warunków, - opłacać niższe składki na ubezpieczenia. Ulga ta przysługuje przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.


Z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne mogą skorzystać osoby, które:

n w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły innej pozarolniczej działalności,

n nie wykonują działalności gospodarczej dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.


Składki na ubezpieczenia społeczne od tak ustalonej podstawy wymiaru mogą opłacać jedynie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym wspólnicy spółki cywilnej.


Rozpoczęcie wykonywania działalności należy zgłosić do ZUS poprzez zgłoszenie płatnika składek i zgłoszenie do ubezpieczeń siebie jako osoby ubezpieczonej oraz ewentualnie zatrudnionych pracowników.


Zgłoszenie płatnika składek jest dokonywane poprzez złożenie formularza:

n ZUS ZFA - zgłoszenie płatnika składek osoby fizycznej lub

n ZUS ZPA - zgłoszenie płatnika składek osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej (np. w przypadku gdy działalność jest prowadzona w ramach spółki cywilnej).


Zgłoszenie płatnika należy złożyć w jednostce terytorialnej ZUS w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS. Do przekazywanego zgłoszenia płatnik jest zobowiązany dołączyć kopię decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP i zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON. Zgłoszenia tego dokonuje w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych.


Natomiast zgłoszenie siebie jako osoby ubezpieczonej do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego zdrowotnego jest dokonywane w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności poprzez złożenie formularza ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 XX.


Także w terminie siedmiu dni należy zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego zatrudnionego pracownika. W tym celu należy złożyć formularz ZUS ZUA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Czub-Kiełczewska

Specjalista ds. ochrony danych osobowych i informacji niejawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »