| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki zapłaci przedsiębiorca

Jakie składki zapłaci przedsiębiorca

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy zakładają własne firmy, mogą - przy spełnieniu wskazanych w przepisach warunków, - opłacać niższe składki na ubezpieczenia. Ulga ta przysługuje przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.


Z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne mogą skorzystać osoby, które:

n w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły innej pozarolniczej działalności,

n nie wykonują działalności gospodarczej dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.


Składki na ubezpieczenia społeczne od tak ustalonej podstawy wymiaru mogą opłacać jedynie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym wspólnicy spółki cywilnej.


Rozpoczęcie wykonywania działalności należy zgłosić do ZUS poprzez zgłoszenie płatnika składek i zgłoszenie do ubezpieczeń siebie jako osoby ubezpieczonej oraz ewentualnie zatrudnionych pracowników.


Zgłoszenie płatnika składek jest dokonywane poprzez złożenie formularza:

n ZUS ZFA - zgłoszenie płatnika składek osoby fizycznej lub

n ZUS ZPA - zgłoszenie płatnika składek osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej (np. w przypadku gdy działalność jest prowadzona w ramach spółki cywilnej).


Zgłoszenie płatnika należy złożyć w jednostce terytorialnej ZUS w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS. Do przekazywanego zgłoszenia płatnik jest zobowiązany dołączyć kopię decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP i zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON. Zgłoszenia tego dokonuje w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych.


Natomiast zgłoszenie siebie jako osoby ubezpieczonej do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego zdrowotnego jest dokonywane w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności poprzez złożenie formularza ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 XX.


Także w terminie siedmiu dni należy zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego zatrudnionego pracownika. W tym celu należy złożyć formularz ZUS ZUA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK