| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak postąpić, gdy pracownik spółki cywilnej staje się w trakcie trwania stosunku pracy wspólnikiem tej spółki

Jak postąpić, gdy pracownik spółki cywilnej staje się w trakcie trwania stosunku pracy wspólnikiem tej spółki

Prowadzę spółkę cywilną wraz z dwoma innymi wspólnikami. Zatrudniamy 3 pracowników na podstawie umowy o pracę. Ostatnio jeden z naszych pracowników, który dotychczas w ramach swych obowiązków pracowniczych wykonywał czynności związane z prowadzeniem spraw spółki, wniósł wkład pieniężny i został nowym wspólnikiem spółki. 1 kwietnia został wpisany do ewidencji działalności gospodarczej. Z jakiego tytułu podlega on ubezpieczeniom społecznym?


RADA

Pracownik spółki cywilnej, który został jej wspólnikiem, podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, jeśli dotychczas w zakresie jego pracowniczych obowiązków było prowadzenie lub reprezentowanie spraw spółki. W takim przypadku należy wyrejestrować go z ubezpieczenia pracowniczego od 1 kwietnia br. Gdy zakres obowiązków wynikający z umowy o pracę jest inny, ubezpieczenia ze stosunku pracy nadal będą obowiązkowe, a konieczność opłacania składek z tytułu prowadzenia działalności będzie zależała od wysokości wynagrodzenia z umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę zawarta z pracownikiem spółki, który stał się jej wspólnikiem, uległa rozwiązaniu na mocy dorozumianego oświadczenia woli wspólników i pracownika z chwilą uzyskania statusu wspólnika na rzecz nawiązania z tą osobą stosunku cywilnoprawnego wynikającego z umowy spółki cywilnej. Wpisanie pracownika do ewidencji działalności gospodarczej i uzyskanie przez niego statusu wspólnika Państwa spółki na podstawie umowy spółki powoduje, że obowiązek pracowniczego podporządkowania w zakresie wykonywania czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki został zastąpiony obowiązkiem współdziałania z resztą wspólników dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego tej spółki.

WAŻNE!
Każdy ze wspólników jest stroną równorzędną umowy spółki, a między wspólnikami nie występuje stosunek podporządkowania właściwy stosunkowi pracy.

Jeżeli czynności wykonywane w ramach umowy o pracę są takie same jak obowiązki wynikające z umowy spółki (czyli obowiązek prowadzenia spraw spółki), to wspólnik nie może występować w podwójnej roli - pracodawcy i pracownika, a także wspólnika i pracownika.

Wspólnik będzie podlegał ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od chwili przystąpienia do spółki, czyli wpisania go jako przedsiębiorcy do ewidencji działalności gospodarczej. Równocześnie wygasa jego tytuł do ubezpieczeń jako pracownika.

Tytuł do ubezpieczeń społecznych z pozarolniczej działalności gospodarczej powstaje od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności. W praktyce dzień rozpoczęcia działalności pokrywa się najczęściej z dniem jej wpisu do ewidencji lub rejestru przedsiębiorców. W zależności od tego, czy płatnikiem składek na ubezpieczenia wspólników jest spółka, czy sami wspólnicy, to pracownik, który od 1 kwietnia został wspólnikiem spółki, będzie musiał bądź sam zgłosić się do ubezpieczeń jako ubezpieczony będący jednocześnie płatnikiem składek na własne ubezpieczenia, bądź do ubezpieczeń będzie musiała go zgłosić spółka.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK