REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca i ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za szkodę wyrządzoną innej osobie przez pracownika odpowiada pracodawca

Osoba, której pracownik wyrządził szkodę, może żądać jej naprawienia wyłącznie od jego pracodawcy. Pracownik będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania poszkodowanemu tylko wówczas, gdy spowodował szkodę z winy umyślnej, gdy nie ma ona związku z wykonywaniem przez niego pracy oraz gdy pracodawca jest niewypłacalny.

Czy można zabronić pracownikom opuszczania zakładu pracy w czasie przerwy

W naszym zakładzie pracy wszyscy pracownicy pracują po 8 godzin dziennie. W związku z tym przysługuje im 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. Czy w czasie tej przerwy mogą oni opuszczać zakład pracy, czy można im tego zabronić?

Jak w czasie urlopów wypoczynkowych zastępować pracowników

Każdego roku w czasie letnich miesięcy wakacyjnych duża liczba pracowników korzysta z przysługującego prawa do odpoczynku przebywając na urlopach wypoczynkowych. W tym okresie pracownicy najczęściej wykorzystują najdłuższą obowiązkową część urlopu, zapewniającą co najmniej 14-dniową przerwę w pracy. Okres ten to jednocześnie problemy pracodawców, którzy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy przy znacznie ograniczonej załodze.

Jak zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, pracujący po 8 godzin dziennie w dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym, pracował w maju w godzinach nadliczbowych (dwa razy został dłużej w pracy). Jednego dnia pracował 10 godzin, a drugiego dnia 12. Pracownik wystąpił do nas o udzielenie 6 godzin czasu wolnego w sierpniu br. Jakie wynagrodzenie należy wypłacić temu pracownikowi za maj, jeśli jego stała pensja wynosi 2000 zł?

REKLAMA

Zatrudnienie pracowników tymczasowych a BHP

Jestem zmuszony zatrudnić kilku pracowników do tzw. pracy tymczasowej. Zanim podejmę decyzję w tej sprawie, chciałbym się dowiedzieć, czy w stosunku do tych pracowników będę miał jakieś szczególne obowiązki w zakresie bhp?

Jak długo może trwać kontrola ZUS w firmie

W trakcie prowadzonej przez siebie kontroli ZUS bada przestrzeganie przepisów prawa dotyczących w szczególności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych oraz prawidłowości obliczania, potrącania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jak długo może ona trwać? Jakie uprawnienia posiada inspektor kontroli ZUS?

Kto może zawrzeć umowę o pracę z członkiem zarządu spółki z o.o.

 Najpopularniejszą nadal formą zatrudnienia członków zarządu w spółce z o. o. jest umowa o pracę. Jednak prawidłowe zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu spółek z o. o. wywołuje wiele wątpliwości.

Pracodawca może wypłacić pensję pracownika jego małżonkowi albo osobie trzeciej

Pracownik może upoważnić do odbioru swojej pensji inną osobę. W wyjątkowych sytuacjach wynagrodzenie może być wypłacane współmałżonkowi niezależnie od woli pracownika.

REKLAMA

Czy zakres kontroli ZUS zależy od wielkości firmy

Prowadzę firmę. Przy realizacji zamówień pomaga mi mój syn, którego zgłosiłem do ubezpieczeń. Sami rozliczamy się z urzędem skarbowym i ZUS. Dokumenty do ZUS przesyłamy elektronicznie. Otrzymałem zawiadomienie z ZUS o planowanej w mojej firmie kontroli. Firma mieści się na podwórku mojego domu. Czy kontroler z ZUS ma prawo sprawdzać mój dom? Czy ZUS może kontrolować moją firmę, mimo że nikogo nie zatrudniam?

Jakie uprawnienia ma inspektor pracy kontrolujący pracodawcę

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy powinna skończyć się sporządzeniem przez inspektora notatki urzędowej lub protokołu. Notatka sporządzana jest, jeśli w toku kontroli inspektor nie stwierdzi żadnych uchybień, protokół natomiast, jeśli takie uchybienia znajdzie. Czy pracodawca może nie zgodzić się z ustaleniami inspekcji pracy?

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi być prawdziwa, konkretna i rzeczywista

Pracodawca może w każdej chwili wypowiedzieć pracownikowi stosunek pracy. Jeżeli zawarł z nim umowę na czas nieokreślony, musi podać przyczynę uzasadniającą jej rozwiązanie.

Po zawiadomieniu o wypadku pracodawca musi ustalić jego okoliczności i przyczyny

Pracownik, który nie poinformuje przełożonego o wypadku bezpośrednio po nieszczęśliwym zdarzeniu nie traci prawa żądania ustalenia, że miało ono charakter wypadku przy pracy. Przepisy nie przewidują zwolnienia pracodawcy z obowiązku ustalenia związku wypadku z pracą.

Przeniesienie pracownika do innego oddziału

Często przedsiębiorstwa i instytucje oprócz głównego zakładu pracy posiadają także wiele jednostek organizacyjnych - oddziałów, filii. Pracodawca może przenieść pracownika z jednego oddziału do drugiego.

Napoje dla pracowników

Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28o C.

Firma zatrudniająca studenta ponosi niższe koszty

Pracodawcy szukają pracowników nie tylko przez ogłoszenia, ale także na uczelniach wyższych. Studenci mogą okazać się dobrymi pracownikami, za których nie trzeba opłacać składek do ZUS.

Przedsiębiorca będący jednocześnie pracownikiem może opłacać tylko składkę zdrowotną

Pracownik podlega zawsze wszystkim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej równocześnie działalności gospodarczej zależy zwykle od wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje ze stosunku pracy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie i konserwację odzieży roboczej. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić - może obarczyć tym obowiązkiem pracownika. Musi wówczas wypłacić stosowny ekwiwalent pieniężny.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

 Warunkiem odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego jest zaistnienie sytuacji, w której pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego okaże się niezbędny w zakładzie pracy. Ponadto obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności, które nie były przewidziane w chwili rozpoczynania przez pracownika urlopu.

Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Świadectwo pracy jest jednym z najczęściej sporządzanych dokumentów kadrowych. Mimo to z prawidłowym wypełnieniem świadectwa wiąże się wiele wątpliwości.

Zasady zawierania umowy na okres próbny

Umowa na okres próbny daje możliwość sprawdzenia pracownika przed zawarciem stałej umowy o pracę. Zawarcie takiej umowy jest niekiedy ograniczone przepisami prawa.

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy

Umowa o pracę powinna wyraźnie określać rodzaj pracy. Przepisy dopuszczają jednak, aby pracodawca czasowo powierzył pracownikowi inną pracę niż określona w umowie. Jest to wyjątek od zasady, zgodnie z którą zmiana rodzaju pracy wymaga zastosowania wypowiedzenia zmieniającego.

Czy pracownik ma prawo do odpoczynku po podróży służbowej

W trakcie podróży służbowej pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Może w tym czasie wykonywać zadania lub przemieszczać się do miejsca wykonania zadania. Czy podróż służbowa, nawet jeśli pracownik nie wykonywał przez wiele godzin zadań, musi respektować prawo do 11-godzinnego odpoczynku dobowego?

Czy pracownikowi może być udzielony czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości określonej w art. 1511 k.p. (100 proc. lub 50 proc. wynagrodzenia). Czy pracownikowi może być udzielony czas wolny od pracy zamiast dodatku? Czy potrzebna jest do tego zgoda pracownika?

Obowiązki pracodawcy w przypadku rozwiązania stosunku pracy

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem to nie koniec obowiązków, jakie pracodawca ma w stosunku do takiej osoby. Zakończenie umowy wiąże się z obowiązkiem wypłaty ekwiwalentu za urlop czy wydania świadectwa pracy.

Czy można zwolnić się z obowiązku tworzenia funduszu świadczeń socjalnych

Obowiązek tworzenia funduszu świadczeń socjalnych mają pracodawcy zatrudniający 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Bez względu na liczbę zatrudnionych fundusz muszą tworzyć pracodawcy sfery budżetowej. Czy jest możliwe zwolnienie się z obowiązku tworzenia funduszu?

Jak zgłosić do ubezpieczeń telepracownika i jak naliczać za niego składki

Nasza firma kilku pracownikom zmieniła za porozumieniem stron umowy o pracę na telepracę. Czy trzeba to jakoś zgłosić w ZUS? Czy trzeba wyrejestrować te osoby z ubezpieczeń i ponownie je do nich zgłosić? Czy koszty związane z udostępnieniem telepracownikom sprzętu biurowego i rozmów telefonicznych podlegają składkom na ZUS?

Obowiązki pracodawcy związane z mobbingiem

Działania pracodawcy związane z mobbingiem można podzielić na dwie grupy - mające na celu zapobieganie mobbingowi i dotyczące jego skutków.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Jak prawidłowo zatrudniać osoby przy pracach sezonowych

W okresie letnim firmy często zatrudniają osoby do prac sezonowych. Osoby do wykonywania takich prac mogą być zatrudniane na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło.

Zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia

Zleceniobiorca otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przystąpi do tego ubezpieczenia dobrowolnie oraz ma wymagany okres wyczekiwania. Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego otrzyma zleceniobiorca zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, nawet jeżeli nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Czy można zatrudnić pracownika na dwa etaty

Jeden z pracowników jest odpowiedzialny za wyszukiwanie i pozyskiwanie środków pomocowych z Unii Europejskiej. W niektórych projektach przewidziane jest wynagrodzenie dla koordynatora. Czy można więc dla realizacji tych projektów zawrzeć z jednym pracownikiem kilka oddzielnych umów o pracę?

Kontrola zwolnienia przez ZUS

 W sytuacji gdy pracodawca powziął wątpliwości co do wiarygodności zaświadczeń lekarskich przedstawionych przez pracownika, ma możliwość zwrócić się do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich do celów wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Nie można stosować kary porządkowej za każde naganne zachowanie pracownika

Kodeks pracy szczegółowo określa, za jakie przewinienia można ukarać pracownika karą porządkową. Wskazuje również termin, po upływie którego nie jest to możliwe.

Rozpowszechnianie tajemnic firmy może oznaczać rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Pracownik powinien zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Ich przekazanie osobom trzecim może oznaczać rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika.

Firma nie zawsze zapłaci za skutki wypadku przy pracy

Pracodawca może ponieść odpowiedzialność finansową za skutki wypadku przy pracy na zasadzie ryzyka. Zasada ta nie znajdzie jednak zastosowania, jeśli szkoda została spowodowana wskutek siły wyższej, wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

Zakładowy nadzór nad warunkami pracy

Organem działającym w zakładach pracy, w których funkcjonują związki zawodowe, jest społeczna inspekcja pracy (SIP).

Odpowiedzialność za naruszenie zakazu konkurencji

Pracodawca, który na skutek naruszenia przez pracownika postanowień umowy o zakazie konkurencji poniósł szkodę majątkową, może dochodzić jej naprawienia na zasadach określonych w przepisach o odpowiedzialności materialnej pracowników.

Co można uznać za mobbing

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi w swoim zakładzie pracy. Na pracowniku ciąży jednak obowiązek udowodnienia faktu, że mobbing wystąpił.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności - to składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacić odrębnie od każdego z nich.

Opieka medyczna sposobem na poprawę satysfakcji pracowników

Na podstawie obserwacji rynku można stwierdzić, że już od kilku lat jednym z najbardziej powszechnych elementów stosowanych w budowie pozafinansowego systemu motywowania jest opieka medyczna.

Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia

Wynagrodzenie powinno odpowiadać nie tylko rodzajowi pracy i kwalifikacjom pracownika, ale także jego zaangażowaniu w wykonywaną pracę.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego przedsiębiorcy powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, a wygasa z dniem zaprzestania jej wykonywania.

Jak pracodawca może ukarać pracownika

Pracodawca ma prawo nakładać na pracowników kary porządkowe. Może jednak to robić tylko w ściśle określonych sytuacjach. Za jakie przewinienia pracownik może zostać ukarany w ten sposób. Czy pracodawca może ukarać pracownika w dowolnym czasie?

Likwidacja stanowiska pracy musi być prawdziwa

Zła sytuacja finansowa firmy często prowadzi do likwidacji stanowiska pracy. Pracodawca może wówczas wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę albo dokonać zmiany warunków pracy lub płacy za jego zgodą.

Koszty ubezpieczenia osoby współpracującej ponosi w całości przedsiębiorca

Osoba współpracująca jest zgłaszana do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego przez prowadzącego pozarolniczą działalność. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest również finansowanie z własnych środków składek za współpracującego, opłacanie ich i rozliczanie z ZUS.

Pracodawca zapłaci za skutki wypadku przy pracy

W razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej pracownikowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie i renta. Może on również dochodzić od pracodawcy roszczeń uzupełniających, m.in. zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Pracodawca może zawiesić wypłatę premii czy nagrody w razie złej sytuacji finansowej firmy

W przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej zakładu pracy pracodawca może za zgodą pracowników zawiesić stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych. Nie powinno ono jednak przekroczyć trzech lat.

Jakie informacje o pracownikach może rozpowszechniać pracodawca

Pracodawcy często zamieszczają na stronach internetowych zdjęcia swoich pracowników z informacjami o ich stanowisku, telefonie itp. Czy pracodawca może w ten sposób dysponować wizerunkiem pracownika? Czy pracownik ma obowiązek nosić w pracy identyfikator ze swoim zdjęciem i nazwiskiem w miejscach, gdzie styka się z osobami postronnymi?

Jakie zasiłki dostanie przedsiębiorca za opłacanie składki chorobowej

Przedsiębiorcy opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe mogą wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego, a potem świadczenia rehabilitacyjnego. Od podlegania temu ubezpieczeniu uzależnione jest też prawo do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Z zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać również przedsiębiorcy

Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, a więc prowadzące własne firmy czy zleceniobiorcy, mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy, ale tylko w razie konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorymi dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny.

REKLAMA