REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Poradniki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy działający na polskim rynku coraz częściej mają do czynienia z nieuczciwymi działaniami konkurentów. Niestety, nie zawsze potrafią odróżnić, które z nich są tolerowane przez prawo, a które z nim niezgodne. Dotyczy to zarówno naruszających, jak i poszkodowanych. Firmy nie wiedzą również, czego mogą się domagać w związku z dopuszczeniem się nieuczciwej konkurencji przez inną firmę i jakie konsekwencje w razie czego mogą same ponieść.

Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek handlowych nie kończą się z chwilą wpisania nowej spółki do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przez cały czas jej istnienia wskazane w ustawie osoby lub organy obowiązane są aktualizować informacje o spółce. Wnioski do KRS nie powinny być składane w ostatniej chwili, ponieważ bywa to ryzykowne, zwłaszcza że ustawowe terminy są bardzo krótkie, a konsekwencje ich niedotrzymania poważne.

Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Spółkę cywilną zawsze warto polecać początkującym przedsiębiorcom, którzy nie chcą działać w pojedynkę. Również znakomicie nadaje się ona do zorganizowania niedużej, rodzinnej firmy. Jej zawiązanie nie wymaga ani skomplikowanych formalności, ani kosztownych wkładów. Każdy wspólnik może mieć wpływ na działalność. Przedsiębiorstwo w tej postaci wolno prowadzić latami, jeśli obroty spółki pozostaną niewielkie.

Pełnomocnik w spółce z o.o.

Wśród teoretyków prawa ani praktyków nie ma zgody co do tego, czy można udzielić pełnomocnictwa członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Co więcej, przedsiębiorcy mylą się nierzadko w sprawach dotyczących ich reprezentacji uregulowanych precyzyjnie przez ustawę lub umowę spółki.

REKLAMA

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę

Trzeba pamiętać, które postanowienia umów są istotne, a które nie, ponieważ bez tych pierwszych kontrakt niekiedy będzie nieważny, a bez rozsądnej indywidualizacji warunków może okazać się trudny w realizacji.

Dlaczego warto powołać prokurenta do prowadzenia przedsiębiorstwa

Jeśli w umowie spółki z o.o. przyjęto, że do składania oświadczeń w jej imieniu wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu, to przeważnie warto ustanowić prokurę, żeby odciążyć zarząd np. przy podpisywaniu umów i pozwolić na współdziałanie jednego członka zarządu z prokurentem.

Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Osoby chcące założyć własne jednoosobowe przedsiębiorstwo mogą liczyć na bardzo szeroką pomoc ze strony różnorakich organizacji i stowarzyszeń w zakresie prowadzenia biznesu. Na rynku oprócz bezpłatnego wsparcia doradczego dostępna jest pomoc finansowa z funduszy strukturalnych oraz pożyczkowych.

Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Stowarzyszenie jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą podkreślić swoje zainteresowanie pewnymi sprawami, tworząc do tego celu określony organizm prawny. Idealnym rozwiązaniem może być stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą.

REKLAMA

Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jeżeli firmy nie stać na zakup samochodu, to może skorzystać z leasingu lub wynajmu. Najkorzystniejsza wydaje się umowa leasingu operacyjnego, która jest najprostszym rozwiązaniem z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Istotne jest również to, że w przypadku tego rodzaju leasingu raty stanowią koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy w pełnej wysokości.

Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Pracodawca powinien w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności zawiadomić inspektora pracy i państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Natomiast w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia pracownika ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych, zaś w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika zgłasza siebie jako płatnika składek.

Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej muszą mieć przedsiębiorcy z wielu branż. Polisy takie przeważnie chronią majątek ich firm w razie szeroko rozumianego wypadku, za którego skutki musieliby zapłacić poszkodowanym. Przedsiębiorcy odpowiadają bowiem za wyrządzone szkody na zasadzie ryzyka.

Jak przedsiębiorca udziela wolnego swoim zatrudnionym

Pracownikom przysługują przywileje i uprawnienia zagwarantowane przez kodeks pracy, zaś jeśli chodzi o pozostałych zatrudnionych, przedsiębiorcy mają szersze pole manewru. Najczęściej zleceniobiorcom, wykonawcom dzieła i menedżerom na kontraktach mogą zaproponować umowę na własnych warunkach, również gdy chodzi o prawo do czasu wolnego.

Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Trudno o lepszy przykład fasadowej instytucji niż skarga do sądu w systemie zamówień publicznych. Nie rozstrzyga ona bowiem definitywnie sporu, a tym samym nie zapewnia uzyskania zamówienia. Warto jednak wiedzieć, jakie ma ona mimo wszystko zalety, kiedy się jest przedsiębiorcą ubiegającym się czasami o udzielenie zamówienia publicznego.

Gdy protest nie pomógł, złóż odwołanie

Ubiegający się o zamówienie publiczne warte ponad 60 tys. euro powinni się odwoływać, jeżeli zamawiający oddalił lub odrzucił ich protest. Jest to bowiem jeden ze środków ochrony prawnej pozwalających kontrolować przepływ publicznych pieniędzy między ich dysponentami a przedsiębiorcami.

Zwyczajne i walne zgromadzenia w spółkach kapitałowych

Czerwiec to dla większości spółek kapitałowych ostatni miesiąc, w którym mogą odbyć zwyczajne zgromadzenia wspólników (w spółkach z o.o.) i zwyczajne walne zgromadzenia (w spółkach akcyjnych). Wspólnicy i akcjonariusze rozpatrują na nich i zatwierdzają sprawozdania finansowe, udzielają absolutoriów organom spółek i decydują, co stanie się z zyskiem, jeśli został osiągnięty. Błędy popełnione przy organizowaniu zgromadzeń mogą jednak doprowadzić do uchylenia uchwał.

Dlaczego warto korzystać z sądów polubownych

Sądy konsumenckie są tylko dla przedsiębiorcy z klientem nieprowadzącym działalności gospodarczej. Polubowne załatwianie sporów bywa szybsze i tańsze niż przed sądem powszechnym. Wyroki i ugody z sądów konsumenckich mają moc orzeczeń sądów powszechnych.

Zamówienia publiczne po zmianach

Nowelizacja zamówień publicznych wydaje się przykładem sprawnej legislacji, co w czasach pisania ustaw na kolanie warte jest odnotowania. Ile jednak pożytku będą z niej mieli przedsiębiorcy, pokaże praktyka, ponieważ możliwość korupcji ciągle tkwi w etapie początkowym, kiedy to budowane są specyfikacje istotnych warunków zamówienia.

Oprogramowanie komputerów w początkującej firmie

Jednym ze sposobów ograniczania wydatków przedsiębiorcy jest korzystanie z darmowego oprogramowania. Można nim śmiało zastąpić drogie i często nie w pełni wykorzystywane lub wręcz niepotrzebne produkty komercyjne. Nie jest ono jednak wolne od wad. Stąd powodzenie programów płatnych.

Rozdzielność z wyrównaniem – najlepszy ustrój dla przedsiębiorców

Pewność dotycząca odpowiedzialności za długi zaciągnięte przez jednego z małżonków w trakcie związku daje rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Chociażby dlatego ten ciągle mało znany ustrój wart jest uwagi przedsiębiorców. Tym bardziej, że owa wspólnota zysków jest bardziej sprawiedliwa niż tradycyjna rozdzielność majątkowa małżeńska, a intercyzę, jak każdą umowę, wolno zawrzeć zawsze – i przed ślubem i po nim.

Środki ochrony prawnej w zamówieniach publicznych

Dobra znajomość mechanizmów kontroli postępowania przetargowego przez każdego przedsiębiorcę liczy się w tym samym stopniu co przejrzyste prawo. To ona jest najlepszą gwarancją należytego stosowania przepisów przez organizatorów przetargów.

Jak ratować spółkę

Żeby ratować spółkę, która nie podwyższyła przed końcem zeszłego roku kapitału zakładowego do 50 tys. zł, warto rozważyć kilka wariantów – np. przekształcenie w spółkę jawną albo sprzedaż firmy innemu przedsiębiorcy.

Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Mimo że kurczy się ilość środków dostępnych z funduszy strukturalnych, to przedsiębiorcy nadal mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z kilku programów oferujących m.in. dofinansowanie inwestycji i usług doradczych. Rozpoczynający własny biznes mogą też liczyć na pomoc ze strony izb gospodarczych oraz funduszy pożyczkowych.

Lokal dla firmy

Gdy przyszły lub działający już przedsiębiorca zamierza prowadzić działalność handlową lub usługową związaną z przyjmowaniem klientów, to podstawowe znaczenie przy wyborze miejsca na sklep lub biuro ma lokalizacja. Dla małego biznesu dobra lokalizacja nie zawsze oznacza centrum miasta. Równie atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności może być sąsiedztwo szkoły, osiedlowego sklepu czy przystanku autobusowego.

Likwidacja czy raczej układ

Przedsiębiorca, który zaczyna źle prosperować, może stanąć wobec konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Powinien wówczas – jeśli ma środki na ratowanie przedsiębiorstwa – próbować układu z wierzycielami. W ten sposób korzystają i oni. Rośnie prawdopodobieństwo zaspokojenia ich roszczeń.

Jak sobie radzić z silniejszym kontrahentem

Dostawcy sieci handlowych powinni pamiętać, że przy zawieraniu i wykonywaniu umów duży wcale nie może więcej. Świadczenia stron mają być ekwiwalentne. Poza tym nawet w obrocie profesjonalnym niedopuszczalny jest wyzysk, podobnie jak nieuczciwa konkurencja czy wykraczanie przeciw dobrym obyczajom handlowym.

Jak przedsiębiorca płaci składki za zatrudnionych w firmie

Przedsiębiorca, który przystąpił do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, odprowadza składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie.

Jak zaskarżyć nieuczciwego konkurenta

W walce o klienta konkurenci niejednokrotnie sięgają po nie do końca uczciwe metody. Do najpowszechniejszych możemy zaliczyć: nieuczciwą reklamę, naruszanie prawa do nazwy produktów lub firmy, utrudnianie dostępu do rynku, naśladownictwo gotowych produktów, przeprowadzanie niezgodnych z prawem promocji oraz wprowadzające w błąd oznaczenia przedsiębiorstwa. Aby przeciwdziałać tego typu naruszeniom, wystarczy sięgnąć do środków obrony, które przewiduje ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Kto odpowiada za podatki niezapłacone przez właściciela firmy

Za własne podatki odpowiada każdy sam i to całym swoim majątkiem. Dotyczy to również osób prowadzących działalność gospodarczą. Od zasady tej przewidziane zostały jednak wyjątki, kiedy odpowiedzialność przerzucana jest na inne osoby. Wśród nich znalazł się małżonek podatnika. Ten ostatni może uniknąć odpowiedzialności. Musi jednak wykazać się sprytem i przezornością.

Obowiązkowe przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Koniec starego roku i początek nowego ma istotne znaczenie dla każdego przedsiębiorcy. Ale szczególne znaczenie może mieć dla wspólników spółki cywilnej. Po zamknięciu i podsumowaniu ubiegłego roku może się okazać, że będą oni zmuszeni zmienić formę prowadzonej przez siebie działalności. Ustawodawca – kierując się bezpieczeństwem obrotu gospodarczego – wprowadził obowiązek przekształcenia dla tych spółek cywilnych, których działalność prowadzona jest w dużym rozmiarze.

Jak zabezpieczyć majątek firmy

Aby uniknąć strat w firmie, należy zabezpieczyć się przed niewypłacalnością kontrahentów, nieuczciwymi kontrahentami oraz własnymi wspólnikami. Przedsiębiorcy skuszeni propozycją korzystnych warunków współpracy, zawierają umowy, zapominając o odpowiednim zabezpieczeniu się, na wypadek gdyby ich kontrahent okazał się niewypłacalny.

Jak walczyć z nieuczciwą konkurencją

W walce o rynek i klientów przedsiębiorcy często dopuszczają się czynów nieuczciwej konkurencji. Zdarza się, że oznaczają towary w sposób wprowadzający klientów w błąd, produkują podróbki, czy stosują nieuczciwą promocję i reklamę. Dlatego warto wiedzieć, na czym polegają takie działania i jak się przed nimi bronić.

Jak wypełnić PIT-36L

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i płacą podatek liniowy, wypełniają PIT-36L. Formularz PIT-36L wypełnia podatnik, który rozlicza się samodzielnie. Nie można na nim rozliczać dochodów wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem. Podatnicy wypełniający PIT-36L nie mogą korzystać z wielu ulg i odliczeń. Nie mogą korzystać z prawa do pomniejszania podatku o 1 proc. przekazany na organizacje pożytku publicznego. Przysługuje im jedynie prawo do odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz straty z lat ubiegłych.

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola w firmie to jedno z najbardziej uciążliwych wydarzeń. Musimy sprostać nie tylko obowiązkom, jakie wynikają z kontroli, ale również tym, które wiążą się z codzienną działalnością firmy. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto poznać zasady prowadzenia kontroli i przygotować się do wizyty kontrolera.

Jak wypełnić PIT-36

Roczne rozliczenia podatku przygotowują nie tylko podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy, ale również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36.

Jak bronić się przed długami małżonka-przedsiębiorcy

Na obronę przed długami męża czy żony nie ma ani uniwersalnego, ani idealnego sposobu, jeżeli zobowiązania już powstały, a małżonków łączy wspólność majątkowa. Mimo to warto próbować ratunku w każdej sytuacji. I choć wiele zależy od etapu, na jakim się myśli o asekuracji, to zawsze trzeba dobrze znać swoje prawa i nie poddawać się.

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2006 roku

Osoby, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2006 roku lub uzyskiwanie przychodów z najmu, mogą wybrać rodzaj lub formę podatku dochodowego. Ale z identycznego prawa skorzystać mogą ci, którzy już w roku bieżącym osiągali takie dochody. Wybór w zdecydowanej większości przypadków powinien być oparty wyłącznie na rachunku ekonomicznym. Jednak podatnicy, którzy wybierają formę opodatkowania lub zmieniają ją na inną, muszą pamiętać, że tylko do 20 stycznia 2006 roku mają czas na poinformowanie o tym naczelnika urzędu skarbowego. Warto więc już teraz zająć się tą sprawą. Dlatego w poradniku zajmujemy się nie tylko wyjaśnieniem przepisów, ale także przedstawiamy też dokładne analizy oraz praktyczne wskazówki, które ułatwią dokonanie takiego wyboru.

Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Przyszły rok zapowiada się bardzo interesująco dla polskich firm, które chcą prowadzić biznes na rynkach wschodnich.

Uprawnienia akcjonariuszy

Ustawodawca wyposażył akcjonariuszy w szereg praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym (organizacyjnym), które zapewniają im nie tylko korzyści finansowe, ale dają możliwość wpływania na działalność spółki.

Jak przekształcić spółkę małżeńską

Do końca roku z gminnych ewidencji działalności gospodarczej nieodwołalnie muszą zniknąć tzw. spółki małżeńskie, czyli wpisy małżonków działających pod wspólnym numerem ewidencyjnym. Zostało ich wprawdzie niewiele, ale jeszcze są i dlatego trzeba pamiętać, że ostateczna data likwidacji spółek małżeńskich to 31 grudnia 2005 r. Tak stanowi art. 68 przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808 – weszła w życie 21 sierpnia 2004 r.).

Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Żeby prawidłowo ustalić dochód do opodatkowania, najpierw konieczne jest właściwe ustalenie przychodów i kosztów ich uzyskania. Właściwe ustalenie wysokości przychodów ma zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a w konsekwencji ma wpływ na wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy w danym okresie rozliczeniowym oraz podatek roczny.

Jak prawidłowo reprezentować spółkę handlową

Przestrzeganie zasad prawidłowej reprezentacji jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. To, czy dany podmiot jest reprezentowany prawidłowo, ma też ogromne znaczenie w późniejszej ocenie skuteczności czynności prawnej lub ważności tej czynności.

Obowiązki płatników składek wobec ZUS

Z wyjątkiem przedstawicieli nielicznych grup zawodowych (np. prokuratorów, sędziów) zdecydowana większość osób objęta jest powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Począwszy od 1 stycznia 1999 r. zasady, na których funkcjonuje ten system, reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.).

Zakaz konkurencji

Na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracownik, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy, jest zobowiązany do niepodejmowania działalności konkurencyjnej wobec działalności swojego pracodawcy. Z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Jaką politykę kredytową powinna stosować firma

Wiele polskich przedsiębiorstw zmaga się z problemem utrzymania płynności finansowej, którego źródłem są między innymi trudności w ściąganiu należności. Efektywne zarządzanie kredytem handlowym pomaga w budowaniu stabilnych i długotrwałych relacji z klientami oraz pozyskiwaniu informacji o odbiorcach i ich potrzebach. Jednocześnie umożliwia opracowanie indywidualnych strategii w zakresie udzielania kredytu handlowego, tzn. terminów odroczenia płatności oraz wysokości przyznawanych limitów kredytowych.

Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 3), jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 3) ustawodawca w celu zdefiniowania pojęcia przedsiębiorstwa odwołuje się do definicji zawartej w przepisach Kodeksu cywilnego.

Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Fundacje przeżywają ostatnio renesans popularności. Dzieje się tak ze względu na stworzony przez państwo system zachęt i preferencji finansowych, które przewidziano dla tych podmiotów. Wbrew pozorom fundacja nie musi skupiać się tylko i wyłącznie na celach społecznie użytecznych, ale może także prowadzić normalną działalność gospodarczą. Dlatego zastanawiając się nad wyborem formy działalności, warto rozważyć, czy fundacja nie będzie bardziej opłacalna niż np. zwykła spółka handlowa.

Obowiązki ogłoszeniowe zarządu spółki

Jakie dane spółki i gdzie należy ogłaszać? Jakie są skutki braku wymaganych przez prawo ogłoszeń?

Jak prawidłowo oznaczyć firmę

Firma, to oznaczenie, pod którym działa przedsiębiorca. Zasady tworzenia firmy, jej używania w obrocie oraz jej ochronę regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 431–4310 k.c.).

Gazeta Przedsiębiorcy

REKLAMA