| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ponoszeniem przez przedsiębiorców wielu kosztów, przy czym część z nich wynika z pewnych zobowiązań względem państwa. Jak wiadomo, bardzo ważnymi obowiązkami, które muszą wypełniać podmioty gospodarcze, są, obok rozliczeń z fiskusem, zobowiązania względem ZUS-u. Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Osoby takie obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga polega na tym, że przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niekorzystających z ulgi w opłacaniu składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.

Zobacz aktualne stawki ZUS >>>

Autorzy: Joanna Stolarska, Wojciech Adamski, Joanna Kalinowska Opracował Przemysław Mańko Publikacja: Poradnik Gazety Prawnej nr 27 z dnia 2011-07-19

Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2011 r. wynosi 3359 zł. Minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców w 2011 r. wynosi zatem 2015,40 zł (60% z 3359 zł). Minimalna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby prowadzącej pozarolniczą działalność w danym roku kalendarzowym jest równa 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału poprzedniego roku w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku (art. 81 ust. 2 ustawy zdrowotnej). W IV kwartale 2010 r. wynagrodzenie to wyniosło 3605,74 zł, dlatego w 2011 r. najniższą podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota 2704,31 zł.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest odpowiednio niższa za miesiące, w których ubezpieczenia z tytułu prowadzenia działalności nie trwały cały miesiąc, z uwagi na podjęcie lub zakończenie prowadzenia działalności w trakcie trwania miesiąca, zawieszenie lub odwieszenie prowadzenia działalności w trakcie trwania miesiąca, niezdolność do pracy, za którą przysługuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego. Gdy ubezpieczenia trwały niepełny miesiąc, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy zmniejszyć proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom (art. 18 ust. 9 ustawy systemowej). Inaczej jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Składka ta jest miesięczna i niepodzielna (art. 79 ust. 2 ustawy zdrowotnej). W związku z tym osoba prowadząca pozarolniczą działalność musi opłacić ją w pełnej wysokości za każdy miesiąc, w którym podlegała ubezpieczeniom z działalności przynajmniej przez jeden dzień.

Tabela 2. Minimalne składki na ubezpieczenia osoby prowadzącej działalność i osób współpracujących – porównanie 2010 r. i 2011 r.

Dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK