| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ponoszeniem przez przedsiębiorców wielu kosztów, przy czym część z nich wynika z pewnych zobowiązań względem państwa. Jak wiadomo, bardzo ważnymi obowiązkami, które muszą wypełniać podmioty gospodarcze, są, obok rozliczeń z fiskusem, zobowiązania względem ZUS-u. Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Osoby takie obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga polega na tym, że przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niekorzystających z ulgi w opłacaniu składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.

Zobacz aktualne stawki ZUS >>>

Autorzy: Joanna Stolarska, Wojciech Adamski, Joanna Kalinowska Opracował Przemysław Mańko Publikacja: Poradnik Gazety Prawnej nr 27 z dnia 2011-07-19

Terminowość odwołania

Sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie nie jest nadmierne (decyduje o tym sąd) i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się. Odwołujący się powinien jednak pamiętać, że podmiotem uprawnionym do stwierdzenia, że odwołanie zostało wniesione z naruszeniem kodeksowego terminu, jest tylko i wyłącznie sąd, a nie ZUS, za pośrednictwem którego wniesione zostało odwołanie. Organ rentowy, o ile nie zmienia swojego stanowiska i nadaje sprawie dalszy bieg, musi odwołanie, złożone za jego pośrednictwem, przekazać do sądu, nawet jeżeli wpłynęło ono po terminie. Jeżeli odwołanie nie spełnia warunków stawianych dla pisma procesowego, sąd wezwie odwołującego do uzupełnienia braków formalnych w terminie tygodnia od otrzymania wezwania. Jeżeli odwołujący nie zastosuje się do wezwania, zostanie zarządzony zwrot odwołania (art. 130 § 1 i 2 k.p.c.). Postępowanie z zakresu ubezpieczeń społecznych jest wolne od opłat. Opłacie 30 zł podlega wniesienie apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (art. 36 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych – t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 90, poz. 594 z późn. zm.; ost. zm.: Dz.U. z 2011 r. nr 106, poz. 622). ZUS ma 30 dni od momentu wpływu odwołania na jego uwzględnienie lub na przekazanie go do sądu wraz z własną odpowiedzią na odwołanie oraz aktami sprawy. Jeżeli organ rentowy uznaje odwołanie, w całości lub w części za słuszne, wówczas zmienia lub uchyla zaskarżoną decyzję. W przypadku uznania odwołania w całości i uchylenia lub zmiany decyzji, zgodnie ze stanowiskiem strony, sprawie nie nadaje się już dalszego biegu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK