| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ponoszeniem przez przedsiębiorców wielu kosztów, przy czym część z nich wynika z pewnych zobowiązań względem państwa. Jak wiadomo, bardzo ważnymi obowiązkami, które muszą wypełniać podmioty gospodarcze, są, obok rozliczeń z fiskusem, zobowiązania względem ZUS-u. Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Osoby takie obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga polega na tym, że przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niekorzystających z ulgi w opłacaniu składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.

Zobacz aktualne stawki ZUS >>>

Autorzy: Joanna Stolarska, Wojciech Adamski, Joanna Kalinowska Opracował Przemysław Mańko Publikacja: Poradnik Gazety Prawnej nr 27 z dnia 2011-07-19

Przedsiębiorca, który zawiesi działalność gospodarczą, może w tym czasie dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, aby zapewnić sobie ciągłość ubezpieczenia (stażu pracy). Nie ma jednak możliwości zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego ani wypadkowego, więc nie uzyska z tego tytułu żadnych świadczeń. Osoby fizyczne, które zawiesiły prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, ale chcą w tym czasie opłacać dobrowolnie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, mogą przystąpić do tych ubezpieczeń w każdym czasie. Zostają objęte ubezpieczeniami nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku w tej sprawie (na ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia 19 00 xx). Składki na te ubezpieczenia muszą opłacać od najniższej podstawy wymiaru, jaka obowiązywałaby te osoby z tytułu prowadzenia działalności – tj. od 30% minimalnego wynagrodzenia albo od 60% prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku wspólników spółek kapitałowych i osobowych również istnieje możliwość dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w czasie zawieszenia działalności. W tym przypadku przysługuje możliwość kontynuowania ubezpieczeń społecznych na zasadach określonych w art. 10 ustawy systemowej. Ubezpieczeniom tym również podlegają od dnia złożenia wniosku (ZUS ZUA), ale składki opłacają od innej podstawy – najniższą podstawą wymiaru składek jest w tym przypadku kwota minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. – 1386 zł).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK