| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ponoszeniem przez przedsiębiorców wielu kosztów, przy czym część z nich wynika z pewnych zobowiązań względem państwa. Jak wiadomo, bardzo ważnymi obowiązkami, które muszą wypełniać podmioty gospodarcze, są, obok rozliczeń z fiskusem, zobowiązania względem ZUS-u. Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Osoby takie obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga polega na tym, że przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niekorzystających z ulgi w opłacaniu składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.

Zobacz aktualne stawki ZUS >>>

Autorzy: Joanna Stolarska, Wojciech Adamski, Joanna Kalinowska Opracował Przemysław Mańko Publikacja: Poradnik Gazety Prawnej nr 27 z dnia 2011-07-19

Przedsiębiorca, który zawiesi działalność gospodarczą, może w tym czasie dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, aby zapewnić sobie ciągłość ubezpieczenia (stażu pracy). Nie ma jednak możliwości zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego ani wypadkowego, więc nie uzyska z tego tytułu żadnych świadczeń. Osoby fizyczne, które zawiesiły prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, ale chcą w tym czasie opłacać dobrowolnie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, mogą przystąpić do tych ubezpieczeń w każdym czasie. Zostają objęte ubezpieczeniami nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku w tej sprawie (na ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia 19 00 xx). Składki na te ubezpieczenia muszą opłacać od najniższej podstawy wymiaru, jaka obowiązywałaby te osoby z tytułu prowadzenia działalności – tj. od 30% minimalnego wynagrodzenia albo od 60% prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku wspólników spółek kapitałowych i osobowych również istnieje możliwość dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w czasie zawieszenia działalności. W tym przypadku przysługuje możliwość kontynuowania ubezpieczeń społecznych na zasadach określonych w art. 10 ustawy systemowej. Ubezpieczeniom tym również podlegają od dnia złożenia wniosku (ZUS ZUA), ale składki opłacają od innej podstawy – najniższą podstawą wymiaru składek jest w tym przypadku kwota minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. – 1386 zł).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK