| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Faktury VAT w 2011 r.

Faktury VAT w 2011 r.

Jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur oraz różne terminy ich wystawiania. Wątpliwości budzi również wymagana przepisami treść faktur. Znajomość zasad prawidłowego wystawiania faktur jest niezmiernie ważna dla sprzedawców, gdyż wadliwe wystawianie faktur grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej. Również nabywcy powinni wiedzieć, jaką treść muszą zawierać otrzymywane przez nich faktury, gdyż błędnie wystawione faktury VAT mogą nie pozwalać na odliczenie podatku na nich naliczonego. W niniejszej publikacji zostały omówione wszelkie zagadnienia związane z wystawianiem faktur VAT. Publikacja uwzględnia zmiany w przepisach dotyczących faktur wprowadzone 1 stycznia 2011 r., w tym nowe rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Autorem poradnika jest Tomasz Krywan, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT. Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Faktury dokumentujące zakupy dokonywane przez dwa lub więcej podmiotów

Zdarza się, że zakupy są dokonywane przez dwa lub więcej podmiotów. W takich przypadkach faktura jako „nabywcę” powinna wskazywać wszystkich nabywców towaru lub usługi. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach.

Użycie przez ustawodawcę w art. 106 ust. 1 przedmiotowej ustawy (ustawy o VAT – przyp. aut.) wyrazu „nabywca” w liczbie pojedynczej nie oznacza niestosowania tego przepisu w wypadku nabycia tej samej rzeczy przez kilku nabywców. Skoro prawodawca wymaga wpisania na fakturze nazwiska lub nazwy nabywcy, to w przypadku nabycia towaru przez dwóch nabywców wpisaniu podlegają dwie osoby (pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oławie z 25 marca 2005 r., sygn. PP.P.4400/9/1-1/05).

UWAGA!

Wystawienie faktury na dwóch lub więcej nabywców nie jest przeszkodą w odliczeniu przez nich podatku.

Wystawienie faktury na dwa lub więcej podmiotów, które nabyły wspólnie ten sam towar, nie stoi na przeszkodzie obniżaniu przez każdego z nich należnego podatku o odpowiadającą udziałowi we współwłasności część kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towaru (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 lutego 2010 r., sygn. ITPP1/443-1135/09/BS).

Szczególna sytuacja ma miejsce w przypadku faktur wystawianych na oboje małżonków pozostających we wspólności majątkowej. Wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego może przysługiwać po połowie obojgu małżonkom, jeżeli nabywany towar lub usługa będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej przez oboje małżonków (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 listopada 2010 r., sygn. ILPP2/443-1180/10-4/JK), jak też w całości jednemu z małżonków, jeżeli nabywany towar lub usługa będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej wyłącznie przez tego małżonka (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 lipca 2010 r., sygn. ITPP1/443-366/10/MN).

Nie ma jednak przeszkód, aby w przypadku zakupów dokonywanych przez małżonków pozostających we wspólności majątkowej faktury były wystawiane tylko na jednego z małżonków (oczywiście zakładając, że nabywany towar lub usługa będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej wyłącznie przez tego małżonka).

Przyjęcie poglądu prezentowanego przez orzekające organy podatkowe, że dokonanie zakupu przez podatnika pozostającego w związku małżeńskim, do którego odnoszą się zasady wspólności ustawowej, wyklucza możliwość legalnego otrzymania faktury wskazującej tego podatnika jako nabywcę, prowadziłoby do absurdalnego wniosku, iż w zasadzie każdy zakup towarów, jako dokonany z majątku wspólnego (zasada wspólności ustawowej), może być kwestionowany z punktu widzenia wymogów formalnych faktur oraz wymogów obowiązujących w zakresie prawa do otrzymywania faktur VAT. Więcej nawet: konsekwentne stosowanie takiego błędnego poglądu stwarzałoby organom podatkowym w przypadkach późniejszej sprzedaży takich towarów podstawy do zarzutu, że i współmałżonek, niebędący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, dokonał w istocie opodatkowanej sprzedaży, bez prawa do odliczenia podatku naliczonego (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 sierpnia 1999 r., sygn. akt III SA 8347/98, niepubl.).

Przedstawiony wyrok NSA zachowuje pełną aktualność. Jest też akceptowany przez organy podatkowe, co potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 3 grudnia 2007 r. (sygn. ITPP1/443-509A/07/DM).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK