| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Faktury VAT w 2011 r.

Faktury VAT w 2011 r.

Jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur oraz różne terminy ich wystawiania. Wątpliwości budzi również wymagana przepisami treść faktur. Znajomość zasad prawidłowego wystawiania faktur jest niezmiernie ważna dla sprzedawców, gdyż wadliwe wystawianie faktur grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej. Również nabywcy powinni wiedzieć, jaką treść muszą zawierać otrzymywane przez nich faktury, gdyż błędnie wystawione faktury VAT mogą nie pozwalać na odliczenie podatku na nich naliczonego. W niniejszej publikacji zostały omówione wszelkie zagadnienia związane z wystawianiem faktur VAT. Publikacja uwzględnia zmiany w przepisach dotyczących faktur wprowadzone 1 stycznia 2011 r., w tym nowe rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Autorem poradnika jest Tomasz Krywan, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT. Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Przyjmuje się, że podatnicy są zobowiązani do zapłaty podatku wykazanego na pustych fakturach (chyba że faktury te zostały anulowane przed wprowadzeniem ich do obrotu prawnego – zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 lutego 2010 r., sygn. IPPP2/443-17/10-2/MM).

Do zastosowania wskazanego art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie jest niezbędne istnienie sprzedaży, wystarczające jest już wystawienie faktury z kwotą podatku. (...) Nie ma znaczenia to, czym kierowała się dana osoba, uwzględniając na wystawionej fakturze kwotę VAT. Artykuł 108 ust. 1 obejmuje również przypadki, gdy faktura nie dokumentuje żadnej czynności – jest więc fakturą pustą (wyrok WSA w Bydgoszczy z 13 stycznia 2010 r., sygn. akt I SA/Bd 901/09).

Analogiczne stanowisko zaprezentowały m.in.: WSA w Poznaniu w wyroku z 3 marca 2009 r. (sygn. akt SA/Po 1489/08), WSA w Białymstoku w wyroku z 14 lipca 2009 r. (sygn. akt I SA/Bk 233/09) czy WSA w Gdańsku w wyroku z 13 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Gd 727/09).

Konieczność zapłaty podatku wykazanego na pustych fakturach nie oznacza, że faktury te powinny być uwzględniane przez podatników w składanych przez nich deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D.

Przepis art. 108 ust. 1 ustawy z 2004 r. o podatku od towarów i usług dotyczy każdego podmiotu wystawiającego fakturę obejmującą podatek VAT w sytuacji, kiedy czynność nie podlega temu podatkowi czy jest od podatku zwolniona, jak również z oceną charakteru tej należności, a więc, że nie jest podatek należny z tytułu dokonania jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu, a wymienionej w art. 5 tej ustawy. Wobec tego należność ta nie może być ujmowana w deklaracji, w której podatnik dokonuje rozliczenia podatku należnego w rozumieniu podatku od czynności podlegających opodatkowaniu z uwzględnieniem podatku naliczonego (wyrok NSA z 19 stycznia 2010 r., sygn. akt I FSK 1759/08)

W konsekwencji VAT wynikający z „pustych” faktur należy wpłacić do urzędu skarbowego bez uwzględniania go w składanych deklaracjach VAT (w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wystawiona faktura – zob. art. 103 ust. 1 ustawy o VAT).

W deklaracjach VAT nie należy również wykazywać ewentualnych faktur korygujących wystawianych do „pustych” faktur („puste” faktury można bowiem korygować za pomocą faktur korygujących – zob. przykładowo wyrok NSA z 30 lipca 2009 r., sygn. akt I FSK 866/08).

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej do faktury wystawionej w trybie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, jak wskazano wyżej, przepis art. 108 ust. 1 cytowanej ustawy kreuje obowiązek zapłaty podatku wykazanego w fakturze w oderwaniu od regulacji dotyczących obowiązku podatkowego i zobowiązania podatkowego. Wystawienie przez podatnika faktury korygującej – po skutecznym doręczeniu do odbiorcy uprawnia natomiast wystawcę do zwrócenia się do właściwego miejscowo urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w trybie art. 75 ustawy – Ordynacja podatkowa pod warunkiem wcześniejszej zapłaty podatku (pismo Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w z 5 października 2007 r., sygn. PP II 443/742/06/KW/41669).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK