| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Faktury VAT w 2011 r.

Faktury VAT w 2011 r.

Jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur oraz różne terminy ich wystawiania. Wątpliwości budzi również wymagana przepisami treść faktur. Znajomość zasad prawidłowego wystawiania faktur jest niezmiernie ważna dla sprzedawców, gdyż wadliwe wystawianie faktur grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej. Również nabywcy powinni wiedzieć, jaką treść muszą zawierać otrzymywane przez nich faktury, gdyż błędnie wystawione faktury VAT mogą nie pozwalać na odliczenie podatku na nich naliczonego. W niniejszej publikacji zostały omówione wszelkie zagadnienia związane z wystawianiem faktur VAT. Publikacja uwzględnia zmiany w przepisach dotyczących faktur wprowadzone 1 stycznia 2011 r., w tym nowe rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Autorem poradnika jest Tomasz Krywan, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT. Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Faktury korygujące obniżające podstawę opodatkowania lub kwotę podatku

W przypadku otrzymania faktury korygującej obniżającej podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku nabywca jest zobowiązany (niezależnie od przyczyny, z jakiej kwota podatku została obniżona) do zmniejszenia wartości netto i/lub kwoty podatku naliczonego. Obniżenia tego należy dokonać w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za miesiąc/kwartał, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą (zob. art. 86 ust. 10a zdanie pierwsze ustawy o VAT). Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia (zob. art. 86 ust. 10a zdanie drugie ustawy o VAT).

Faktury korygujące podwyższające podstawę opodatkowania lub kwotę podatku

W przypadku otrzymania faktury korygującej podwyższającej podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku (niezależnie od przyczyny, z jakiej kwota podatku została podwyższona) nabywca ma prawo (nie obowiązek) podwyższyć wartość netto i/lub kwoty podatku naliczonego (zakładając, że z faktury pierwotnej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego).

Przepisy nie wskazują wprost, kiedy podatnik może dokonać zwiększenia odliczenia VAT naliczonego na podstawie faktury korygującej. Należy uznać, że prawo do odliczenia podatku naliczonego z takich faktur korygujących powstaje, co do zasady, w miesiącu/kwartale, w którym podatnik otrzymał fakturę (przez odpowiednie zastosowanie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT).

Potwierdzenia odbioru faktur korygujących

Wystawianie faktur korygujących nie wymaga, co do zasady, uzyskiwania potwierdzeń ich odbioru. Wyjątek od tej zasady dotyczy:

• faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania (np. faktur korygujących wystawianych w związku z udzieleniem rabatu) oraz

• faktur korygujących wystawianych w związku z pomyłkowym (np. ze względu na zastosowanie wyższej stawki VAT niż właściwa) wykazaniem na fakturze kwoty podatku wyższej niż należna.

W takich sytuacjach do rozliczenia przez sprzedawców faktur korygujących wymagane jest, co do zasady, uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej (zob. art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT). Należy jednak dodać, że część sądów administracyjnych uznaje te przepisy za niezgodne z przepisami unijnymi. Przykładowo w powołanych niżej wyrokach sądy administracyjne orzekły, iż posiadanie potwierdzeń odbioru faktur korygujących nie jest konieczne w celu rozliczania faktur korygujących (zob.: wyrok WSA w Krakowie z 21 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 173/10, wyrok WSA w Warszawie z 7 maja 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2128/09, wyrok WSA w Kielcach z 30 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Ke 285/10 czy wyrok WSA w Poznaniu z 25 sierpnia 2010 r., sygn. akt I SA/Bd 473/10).

Przepisy nie określają formy, w jakiej powinno nastąpić potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepszym sposobem potwierdzania odbioru faktury jest podpisywanie kopii faktury korygującej przez nabywcę. Warto również zadbać, aby na potwierdzeniu faktury korygującej została określona data otrzymania korekty przez nabywcę. To właśnie data otrzymania faktury korygującej przez nabywcę wskazuje bowiem na okres rozliczeniowy, w którym podatnik powinien rozliczyć korektę (zob. art. 29 ust. 4a ustawy o VAT).

Dopuszczalne jest również sporządzanie przez nabywcę dokumentu, w którym potwierdza on odbiór faktury korygującej, i przesłanie go pocztą (także elektroniczną) czy faksem.

Ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Potwierdzenie faktu otrzymania przez nabywcę towarów i usług faktury korygującej może być dokonane w dowolnej formie, np. poprzez zwrotne potwierdzenie odbioru wysłanej pocztą – w formie listu poleconego – przesyłki zwierającej fakturę korygującą, może to być odrębne pisemne potwierdzenie faktu otrzymania faktury korygującej również w formie elektronicznej, przesłana zwrotnie kopia podpisanej faktury korygującej lub faks podpisanej faktury korygującej. Zatem żaden przepis nie określa specjalnej formy, w jakiej potwierdzenie odbioru faktury korygującej byłoby wymagane. Sprzedawca towarów lub usług do celów rozliczenia podatku należnego od sprzedaży winien posiadać informację, z której jednoznacznie wynika, iż nabywca przyjął fakturę korygującą sprzedaż (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 sierpnia 2009 r., sygn. ILPP2/443-683/09-4/ISN).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK