| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Faktury VAT w 2011 r.

Faktury VAT w 2011 r.

Jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur oraz różne terminy ich wystawiania. Wątpliwości budzi również wymagana przepisami treść faktur. Znajomość zasad prawidłowego wystawiania faktur jest niezmiernie ważna dla sprzedawców, gdyż wadliwe wystawianie faktur grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej. Również nabywcy powinni wiedzieć, jaką treść muszą zawierać otrzymywane przez nich faktury, gdyż błędnie wystawione faktury VAT mogą nie pozwalać na odliczenie podatku na nich naliczonego. W niniejszej publikacji zostały omówione wszelkie zagadnienia związane z wystawianiem faktur VAT. Publikacja uwzględnia zmiany w przepisach dotyczących faktur wprowadzone 1 stycznia 2011 r., w tym nowe rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Autorem poradnika jest Tomasz Krywan, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT. Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Termin wystawiania faktur wewnętrznych

Przepisy nie wskazują wprost terminów, w jakich powinny być wystawiane faktury wewnętrzne, lecz przewidują w tym zakresie odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących „zwykłych” faktur, a więc przepisów § 9–12 rozporządzenia o fakturach. Konsekwencją tego jest wiele wątpliwości w tym zakresie.

Nie jest przede wszystkim jasne, czy w przypadku faktur wewnętrznych należy bezwzględnie trzymać się zasady, że bieg 7-dniowego terminu należy liczyć od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (zob. § 9 ust. 1 rozporządzenia o fakturach). Należy przyjąć, że zasada ta obowiązuje tylko w przypadku faktur wewnętrznych dokumentujących czynności nieodpłatne, import usług oraz dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Odrzucić ją zaś należy w przypadku faktur wewnętrznych dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów. Uważam, że faktury wewnętrzne dokumentujące wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów należy wystawiać, co do zasady, w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (a więc najczęściej w ciągu 7 dni od dnia wystawienia faktury unijnej przez dostawcę towarów – zob. art. 20 ust. 6 ustawy o VAT).

Z oczywistych względów zasada określona w § 9 ust. 1 rozporządzenia o fakturach nie dotyczy faktur wewnętrznych dokumentujących zwrot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. W tych przypadkach faktury wewnętrzne należy wystawiać w terminie 7 dni licząc od dnia dokonania zwrotu dotacji (subwencji, innej dopłaty).

Faktury wewnętrzne mogą również dokumentować zaliczki dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca. Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia o fakturach, faktury zaliczkowe wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Zasada ta ma zastosowanie tylko do faktur wewnętrznych zaliczkowych związanych z importem usług oraz dostawami towarów, dla których podatnikiem jest nabywca. W przypadku faktur wewnętrznych zaliczkowych związanych z wewnątrzwspólnotowymi nabyciami towarów obowiązuje zasada, że takie faktury należy wystawiać w terminie 7 dni od dnia wystawienia przez unijnego dostawcę faktury dokumentującej wpłaconą zaliczkę (a więc w ciągu 7 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego – zob. art. 20 ust. 7 ustawy o VAT).

Jeśli chodzi o faktury wewnętrzne, to odpowiednie zastosowanie mają również przepisy § 11 rozporządzenia o fakturach, a więc przepisy przewidujące szczególne terminy wystawiania faktur w przypadku niektórych towarów i usług. Oznacza to, że faktury wewnętrzne dokumentujące import usług oraz dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, w których odpowiednie zastosowanie mają przepisy:

• art. 19 ust. 10 oraz art. 19 ust. 13 pkt 2–5 i 7–11, 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy o VAT – mogą być wystawione nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, nie później zaś niż z chwilą powstania tego obowiązku,

• art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT – muszą być wystawione nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego (warunkiem jest, aby faktury te zawierały informacje, jakiego okresu dotyczą; jeśli takiej informacji nie ma – faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego).

Wątpliwości istnieją także w przypadku zbiorczych faktur wewnętrznych. W tej kwestii można się spotkać z dwoma stanowiskami. Zgodnie z pierwszym z nich, zbiorcze faktury wewnętrzne powinny być wystawiane najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, którego dotyczą (np. za kwiecień – do 30 kwietnia, za I kwartał – do 31 marca). Zgodnie z drugim ze stanowisk, które należy uznać za bardziej uzasadnione, zbiorcze faktury wewnętrzne należy wystawiać w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po zakończonym okresie rozliczeniowym, którego dotyczy faktura wewnętrzna (np. za kwiecień – do 7 maja, za I kwartał – do 7 kwietnia).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK