| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z posiadaniem odpowiednich zasobów finansowych. Zachowanie płynności finansowej jest szczególnie trudne w dobie spowolnienia gospodarczego, kiedy kontrahenci lawinowo spóźniają się z regulowaniem zobowiązań. Dlatego dla przedsiębiorców tak ważne jest pozyskiwanie środków pieniężnych na prowadzenie działalności gospodarczej z innych źródeł niż tylko przychody ze sprzedaży towarów bądź usług.

Na które osoby niepełnosprawne nie przysługuje dofinansowanie

Dofinansowanie przysługuje na niepełnosprawnych pracowników ujętych w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, którą prowadzi PFRON (art. 26a ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej). Ewidencja zatrudnionych osób niepełnosprawnych jest uzupełniana przez Fundusz na podstawie składanych co miesiąc przez pracodawców informacji zawierających PESEL i NIP zatrudnionej osoby niepełnosprawnej. Do 28 lutego 2011 r. miesięczne dofinansowanie przysługiwało na wszystkich niepełnosprawnych pracowników ujętych w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON. Jednak od 1 marca 2011 r. miesięczne dofinansowanie nie przysługuje na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury. Nadal miesięczne dofinansowanie przysługuje na pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym, bez względu na to, czy mają ustalone prawo do emerytury. Przy czym za osoby mające ustalone prawo do emerytury należy uznać osoby, którym ZUS (lub inny organ emerytalno-rentowy) wydał decyzję potwierdzającą prawo do emerytury. Zatem pracodawca będzie mógł nadal korzystać z dofinansowania na pracowników legitymujących się umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności, którzy spełniają warunki do przyznania emerytury, ale nie wystąpili do organu rentowego o jej ustalenie.

Dofinansowania dla nowo zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych

Jeżeli zatrudnienie nowych pracowników niepełnosprawnych w danym miesiącu u pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą nie powoduje u tego pracodawcy wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego nie przysługuje, jeżeli jego zatrudnienie nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem, chyba że umowa o pracę uległa rozwiązaniu:

• z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 80, poz. 432 (w trybie dyscyplinarnym);

• za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika;

• na mocy porozumienia stron;

• wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy;

• z upływem czasu, na który została zawarta;

• z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Jeżeli nie są spełnione ww. warunki, miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego przysługuje w przypadku, gdy jego miejsce pracy powstało w wyniku:

• wygaśnięcia umowy o pracę;

• zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika – na jego wniosek.

Wzrost netto zatrudnienia ogółem oraz wzrost netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych ustala się w stosunku do odpowiednio przeciętnego zatrudnienia ogółem i przeciętnego zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie poprzedzających 12 miesięcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK