| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z posiadaniem odpowiednich zasobów finansowych. Zachowanie płynności finansowej jest szczególnie trudne w dobie spowolnienia gospodarczego, kiedy kontrahenci lawinowo spóźniają się z regulowaniem zobowiązań. Dlatego dla przedsiębiorców tak ważne jest pozyskiwanie środków pieniężnych na prowadzenie działalności gospodarczej z innych źródeł niż tylko przychody ze sprzedaży towarów bądź usług.

Na które osoby niepełnosprawne nie przysługuje dofinansowanie

Dofinansowanie przysługuje na niepełnosprawnych pracowników ujętych w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, którą prowadzi PFRON (art. 26a ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej). Ewidencja zatrudnionych osób niepełnosprawnych jest uzupełniana przez Fundusz na podstawie składanych co miesiąc przez pracodawców informacji zawierających PESEL i NIP zatrudnionej osoby niepełnosprawnej. Do 28 lutego 2011 r. miesięczne dofinansowanie przysługiwało na wszystkich niepełnosprawnych pracowników ujętych w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON. Jednak od 1 marca 2011 r. miesięczne dofinansowanie nie przysługuje na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury. Nadal miesięczne dofinansowanie przysługuje na pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym, bez względu na to, czy mają ustalone prawo do emerytury. Przy czym za osoby mające ustalone prawo do emerytury należy uznać osoby, którym ZUS (lub inny organ emerytalno-rentowy) wydał decyzję potwierdzającą prawo do emerytury. Zatem pracodawca będzie mógł nadal korzystać z dofinansowania na pracowników legitymujących się umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności, którzy spełniają warunki do przyznania emerytury, ale nie wystąpili do organu rentowego o jej ustalenie.

Dofinansowania dla nowo zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych

Jeżeli zatrudnienie nowych pracowników niepełnosprawnych w danym miesiącu u pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą nie powoduje u tego pracodawcy wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego nie przysługuje, jeżeli jego zatrudnienie nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem, chyba że umowa o pracę uległa rozwiązaniu:

• z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 80, poz. 432 (w trybie dyscyplinarnym);

• za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika;

• na mocy porozumienia stron;

• wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy;

• z upływem czasu, na który została zawarta;

• z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Jeżeli nie są spełnione ww. warunki, miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego przysługuje w przypadku, gdy jego miejsce pracy powstało w wyniku:

• wygaśnięcia umowy o pracę;

• zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika – na jego wniosek.

Wzrost netto zatrudnienia ogółem oraz wzrost netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych ustala się w stosunku do odpowiednio przeciętnego zatrudnienia ogółem i przeciętnego zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie poprzedzających 12 miesięcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK