| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z posiadaniem odpowiednich zasobów finansowych. Zachowanie płynności finansowej jest szczególnie trudne w dobie spowolnienia gospodarczego, kiedy kontrahenci lawinowo spóźniają się z regulowaniem zobowiązań. Dlatego dla przedsiębiorców tak ważne jest pozyskiwanie środków pieniężnych na prowadzenie działalności gospodarczej z innych źródeł niż tylko przychody ze sprzedaży towarów bądź usług.

Pracodawcy z otwartego rynku

W 2011 r. nadal jest zróżnicowana wysokość dofinansowania dla pracodawców z otwartego rynku w stosunku do pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej. W 2011 r. pracodawcom zatrudniającym co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającym wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% oraz pracodawcom zatrudniającym w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników przysługuje dofinansowanie w wysokości:

• 70% kwot przysługujących zakładowi pracy chronionej,

• 90% kwot przysługujących zakładowi pracy chronionej, w przypadku gdy dofinansowanie dotyczy osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych.

Powyższe oznacza, że pracodawcy z otwartego rynku przysługuje miesięczne dofinansowanie w wysokości:

• 70% kwoty stanowiącej:

– 160% najniższego wynagrodzenia w przypadku niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności,

– 140% najniższego wynagrodzenia w przypadku niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,

– 60% najniższego wynagrodzenia w przypadku niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności,

• w przypadku osób niepełnosprawnych ze schorzeniami specjalnymi – 90% kwoty stanowiącej:

– 200% (160% + 40%) najniższego wynagrodzenia w przypadku niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności,

– 180% (140% + 40%) najniższego wynagrodzenia w przypadku niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,

– 100% (60% + 40%) najniższego wynagrodzenia w przypadku niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Przez najniższe wynagrodzenie, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji, w latach 2011 i 2012 należy rozumieć minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu 2009 r., czyli 1276 zł (art. 10 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. nr 226, poz. 1475). Niżej przedstawiamy przykładowy sposób wyliczenia kwoty dofinansowania wynagrodzenia dla pracownika zatrudnionego u pracodawcy z otwartego rynku pracy:

• znaczny stopień niepełnosprawności: (1276 zł x 160%) x 70% = 1429,12 zł

• znaczny stopień niepełnosprawności + + schorzenie specjalne: [(1276 zł x 160%) + (1276 zł x 40%)] x x 90% = 2296,80 zł

• umiarkowany stopień niepełnosprawności: (1276 zł x 140%) x 70% = 1250,48 zł

• umiarkowany stopień niepełnosprawności + schorzenie specjalne: [(1276 zł x 140%) + (1276 zł x 40%)] x x 90% = 2067,12 zł

Tabela 7. Maksymalne kwoty dofinansowania w 2011 r.

W przyszłości miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie zwiększało się w przypadku pracowników niepełnosprawnych legitymujących się znacznym stopniem niepełnosprawności, a zmniejszało w stosunku do pracowników z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności. Dofinansowanie będzie zmieniało się w okresie od 1 stycznia 2012 r., następnie od 1 lipca 2012 r., a docelowo od 1 stycznia 2013 r. Wyniesie ono odpowiednio: 180%, 100%, 40% najniższego wynagrodzenia – przy czym od 1 stycznia 2013 r. wysokość dofinansowania będzie równa dla pracodawców z otwartego rynku pracy i dla zakładów pracy chronionej.

Kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć kwoty 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy (dotyczy fundacji i stowarzyszeń, które prowadzą działalność statutową), a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą (zakłady pracy chronionej, pracodawcy z otwartego rynku), w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej 75% tych kosztów (art. 26a ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej). Przez pojęcie „koszty płacy” należy rozumieć wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia i obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Do kosztów nie wlicza się natomiast składek opłacanych przez pracodawcę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Przez pojęcie „wynagrodzenie brutto” należy rozumieć kwoty mające charakter wynagrodzenia, takie jak np. wynagrodzenie za czas pracy, wynagrodzenie chorobowe, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, dodatki funkcyjne, premie itp. W wynagrodzeniu brutto nie mieszczą się natomiast m.in.: zasiłki z ubezpieczeń społecznych, odprawy, odszkodowania, zapomogi, deputaty, ekwiwalenty, w tym za niewykorzystany urlop itp. Miesięczne dofinansowanie nie obejmuje wynagrodzenia pracownika w części sfinansowanej ze środków publicznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK