| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z posiadaniem odpowiednich zasobów finansowych. Zachowanie płynności finansowej jest szczególnie trudne w dobie spowolnienia gospodarczego, kiedy kontrahenci lawinowo spóźniają się z regulowaniem zobowiązań. Dlatego dla przedsiębiorców tak ważne jest pozyskiwanie środków pieniężnych na prowadzenie działalności gospodarczej z innych źródeł niż tylko przychody ze sprzedaży towarów bądź usług.

Instytucja pożyczki została uregulowana w art. 720–724 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 85, poz. 458, dalej „k.c.”). W odróżnieniu od kredytów pożyczka jest produktem finansowym, który może być oferowany nie tylko przez banki, ale również przez inne podmioty – a nawet osoby fizyczne. Środki pieniężne otrzymane w ramach pożyczki mogą być przeznaczone na dowolny cel. Umowa pożyczki może być zawarta w dowolnej formie, jednak gdy jej wartość przekracza 500 zł, powinna być zawarta na piśmie. Umowa pożyczki pieniężnej powinna określać co najmniej: strony umowy, kwotę pożyczki, zasady i termin spłaty pożyczki, wysokość oprocentowania pożyczki i warunki jej zmiany, sposób zabezpieczenia spłaty pożyczki, zakres uprawnień związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty pożyczki, terminy i sposób postawienia środków pieniężnych do dyspozycji biorącego pożyczkę, wysokość prowizji, jeżeli umowa ją przewiduje oraz warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Najważniejszym kryterium, którym kierują się banki przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczki inwestycyjnej, jest ocena zdolności oddania im pożyczonych pieniędzy wraz z odsetkami. Banki są więc bardzo ostrożne przy przyznawaniu pożyczek dla podmiotów bez historii finansowej i kredytowej. Zdarza się jednak, że banki pożyczają pieniądze nowo tworzonym podmiotom. Najczęstszymi warunkami są wtedy:

• posiadanie odpowiednio wysokiego zabezpieczenia, pochodzącego np. z prywatnego majątku przedsiębiorcy (najczęściej nieruchomości),

• posiadanie doświadczenia przy realizacji projektów biznesowych (np. wspólnicy spółki cywilnej, którzy zrealizowali za jej pomocą konkretną inwestycję, planują utworzenie nowego podmiotu, którego głównym celem jest realizacja i wdrożenie innowacyjnego produktu – posiadają przy tym odpowiednie doświadczenie, infrastrukturę oraz dokładny biznesplan, ale potrzebują gotówki na uruchomienie projektu).

Tabela 2. Różnice między kredytem a pożyczką

W odróżnieniu od kredytów, pożyczki na cele gospodarcze są udzielane na krótki okres, który z reguły nie przekracza 3 lat przy pożyczkach na bieżącą działalność i 10–15 lat przy pożyczkach inwestycyjnych lub hipotecznych. Podobnie jak przy kredytach obrotowych i inwestycyjnych, banki stosują oprocentowanie zmienne. Oprócz tych opłat pobierane są standardowe prowizje za uruchomienie środków (w granicach 1–4%) oraz w niektórych przypadkach za przygotowanie umowy (prowizja administracyjna). Podobnie jak przy kredycie, pożyczkobiorca ma do wyboru spłatę raty pożyczki jako raty kapitałowo-malejące lub raty kapitałowo-odsetkowe równe. Tak jak przy kredycie, przy większości pożyczek bank lub inna instytucja udzielająca pożyczki zażąda odpowiedniego zabezpieczenia spłaty.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą chce zaciągnąć pożyczkę na zakup maszyny budowlanej. Bank zgadza się jej udzielić pod warunkiem, że przedsiębiorca od razu przeniesie na niego własność tej maszyny w ramach przewłaszczenia na zabezpieczenie. Po spłaceniu pożyczki wraz z odsetkami bank powinien dokonać przewłaszczenia maszyny budowlanej z powrotem na przedsiębiorcę.

ZGODNIE Z PRAWEM

Art. 69 ustawy – Prawo bankowe

1. Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

2. Umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie i określać w szczególności:

1) strony umowy,

2) kwotę i walutę kredytu,

3) cel, na który kredyt został udzielony,

4) zasady i termin spłaty kredytu,

5) wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany,

6) sposób zabezpieczenia spłaty kredytu,

7) zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu,

8) terminy i sposób postawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych,

9) wysokość prowizji, jeżeli umowa ją przewiduje,

10) warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK