| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Działalność gospodarczą można w każdej chwili zawiesić, a potem wznowić. Jest to tak samo łatwe jak założenie i zakończenie tego rodzaju biznesu. Okres zawieszenia stanowi faktyczną przerwę w działalności firmy na rynku. W poraniku opisujemy tę przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz podstawowe aspekty z tym związane – procedurę zawieszenia, obowiązki podatkowe i ubezpieczeniowe.

Wyrejestrowanie z ubezpieczeń

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu, a dobrowolnie – chorobowemu. Prowadzący działalność ma obowiązek comiesięcznego opłacania składek na ubezpieczenia – niezależnie od zysku lub poniesionej straty. Zawieszenie działalności powoduje chwilowe wygaśnięcie obowiązku opłacania składek. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia wznowienia wykonywania działalności gospodarczej (art. 36a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn.zm.).

Oprócz zgłoszenia faktu zawieszenia działalności do organu ewidencyjnego należy też skontaktować się z ZUS w celu zawieszenia opłacania składek. Zakład może sporządzić dokumenty ubezpieczeniowe:

1) wyrejestrowanie płatnika składek (formularz ZUS ZWPA) – czyli osobę będącą odpowiedzialną za przeliczenie i pobranie oraz wpłacenie składek,

2) wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą (formularz ZUS ZWUA) – samego przedsiębiorcy,

3) członków rodziny osoby ubezpieczonej – osoby prowadzącej działalność (formularz ZUS ZCNA) – jeżeli przedsiębiorca zgłaszał do ubezpieczenia inne osoby ze swojej rodziny,

4) osób współpracujących (formularz ZUS ZWUA) – jeżeli były opłacane składki za osoby współpracujące z przedsiębiorcą,

5) członków rodziny osób współpracujących (formularz ZUS ZCNA) – jeżeli składki były opłacane za osoby z rodziny osób współpracujących.

Wyrejestrowanie z ubezpieczeń następuje z dniem, w którym działalność nie jest już wykonywana.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca złożył wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej od 10 czerwca 2010 r. Składki na ubezpieczenia społeczne za czerwiec powinny zostać opłacone za okres od 1 do 9 czerwca, gdyż 10 czerwca jest pierwszym dniem, kiedy działalność zostaje zawieszona.

ZUS zawiadamia płatnika składek (ewentualnie osoby współpracujące) odrębnym pismem o wszystkich dokumentach ubezpieczeniowych sporządzonych w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK