| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Rozliczenie podatku z tytułu importu usług

Ustawa z 26 listopada 2010 r. nowelizująca przepisy o VAT nie zawiera przepisów przejściowych w zakresie rozliczeń z tytułu importu usług. Import usług nie został wskazany w art. 5 ustawy o VAT jako odrębna czynność podlegająca opodatkowaniu VAT i stanowi jednocześnie element składowy świadczenia usług. Tym samym, zasady rozliczeń w okresie przejściowym 2010–2011 odnoszące się do świadczenia usług stosuje się bezpośrednio do importu usług.
W najczęstszym przypadku, tj. rozliczeniu importu usług w okresach rozliczeniowych, usługi podlegające rozliczeniu za grudzień 2010 r. podlegają opodatkowaniu według stawek obowiązujących na dzień 31 grudnia 2010 r. Dopiero począwszy od okresów rozliczeniowych za styczeń 2011 r. należy stosować nowe stawki podatku. Wynika to z art. 41 ust. 14b ustawy, stanowiącego, iż czynności, dla których ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności.
Natomiast w przypadku czynności, które są realizowane na przełomie roku (np. usługa doradcza realizowana w jednym okresie grudzień 2010 r.–styczeń 2011 r.), gdzie następuje zmiana stawki VAT, należy na podstawie art. 41 ust. 14c dokonać rozliczenia proporcjonalnego, tj. według stawki obowiązującej do końca 2010 r. oraz według stawki nowej. W zależności od relacji prawnej pomiędzy stronami (np. kwota ryczałtowa wynagrodzenia, stawka za jeden dzień świadczenia usług przez konsultanta, stawka za godzinę, itp.), podstawę opodatkowania należy określić proporcjonalnie do liczby dni w każdym okresie z różnymi stawkami, lub według faktycznie wykonanych usług w jednym i drugim roku podatkowym.
Odpowiednie zasady dotyczące świadczenia usług stosujemy również w zakresie specyficznych czynności stanowiących import usług, np. licencji. Zasadą w zakresie rozliczeń licencji jest płatność z góry, za określony okres na jaki udzielona jest licencja (np. roczny). W takiej sytuacji stosujemy bezpośrednio postanowienia odnoszące się ustalenia stawki podatku, w przypadku otrzymana całości lub części należności, w szczególności: przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty, itp. Stosownie do art. 41 ust. 14f ustawy, opodatkowanie kwoty wynagrodzenia z tytułu udzielenia licencji nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku. W praktyce zapłata zobowiązania w grudniu 2010 r. (za cały 2011 r.) skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w 2010 r., wystawieniem faktury wewnętrznej i zastosowaniem odpowiedniej stawki VAT obowiązującej do 31 grudnia 2010 r.
Dodatkowo należy wskazać, iż zasady określone powyżej stosuje się w zakresie importu usług także w przypadku opodatkowania czynności uprzednio zwolnionych od podatku oraz zwolnienia od podatku czynności uprzednio opodatkowanych VAT.
PRZYKŁADY
1. Firma OMEGA nabyła w grudniu 2010 r. licencję na oprogramowanie komputerowe od niemieckiej firmy GAMMA na okres styczeń–grudzień 2011 r. Płatność została dokonana zaliczką 18 grudnia 2010 r. W związku z tym, obowiązkiem OMEGA jest wystawienie faktury wewnętrznej i rozliczenie transakcji ze stawką 22 proc. VAT (obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 19b ustawy o VAT powstał w dacie przekazania zapłaty). Faktura wewnętrzna oraz podatek należny podlegają ujęciu w rejestrach i deklaracji VAT za ostatni okres rozliczeniowy 2010 r. W trakcie 2011 r. na licencjobiorcy nie ciążą żadne dodatkowe obowiązki związane z rozliczeniem VAT.
2. Spółka XYZ nabywa usługi doradcze od francuskiej firmy GAMMA. Usługi są rozliczane w sześciomiesięcznych okresach rozliczeniowych (umowa weszła w życie 1 kwietnia 2010 r.). Oznacza to, że II okres rozliczeniowy przypada na okres od października 2010 r. do marca 2011 r. Usługi są rozliczane według stawki za jeden dzień pracy konsultanta GAMMA w wysokości 1000 euro. W związku z tym, na spółce XYZ spoczywa obowiązek rozliczenia okresu od 1 października do 31 grudnia 2010 r. według stawki 22 proc. VAT, natomiast od 1 stycznia do końca marca 2011 r. według stawki 23 proc. Wskutek tego wystawiając fakturę wewnętrzną za okres od 1 października 2010 r. do 31 marca 2011 r., należy ująć usługę w dwóch pozycjach – 22 proc. i 23 proc. VAT. Podstawą do rozliczenia powinna być specyfikacja, raport lub inny dokument rozliczeniowy otrzymany od kontrahenta, pozwalający na określenie liczby przepracowanych dni i ustalenie prawidłowej wysokości podstawy opodatkowany za każdy z okresów.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »