| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Rozliczenie podatku z tytułu importu towarów oraz WNT

Na mocy dodanego do art. 41 ustawy o VAT nowego ust. 14g, powyższych zasad nie stosuje się w przypadku importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla których to czynności wysokość opodatkowania podatkiem ustala się według stawek obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.
Wprowadzenie tego zapisu do ustawy oznacza, że dla tych czynności stawkę VAT stosujemy do momentu powstania obowiązku podatkowego, a nie faktycznego wykonania czynności (dostawy towarów).
W zakresie WNT obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów będących przedmiotem WNT. Jeżeli przed tym terminem podatnik podatku od wartości dodanej (sprzedawca towaru z innego państwa członkowskiego UE) wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia tej faktury. Jeżeli natomiast przed dniem nabycia towaru polski nabywca przekazał całość lub część należności przed dokonaniem dostawy towarów, obowiązek podatkowy również powstaje w dacie wystawienia faktury przez zagranicznego dostawcę.
W praktyce oznacza to, że stawkę VAT po 1 stycznia 2011 r. w odniesieniu do WNT uzależnia się od daty wystawienia faktury przez zagranicznego sprzedawcę (jeżeli wystawił ją po 1 stycznia). Jeżeli dostawca nie wystawił faktury, obowiązuje stawka właściwa na dzień 15. stycznia 2011 r. w odniesieniu do zakupów z grudnia 2010 r.
Odmienne zasady dotyczące powstania obowiązku podatkowego, a tym samym właściwej stawki VAT dotyczą wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.
Natomiast w zakresie importu towarów obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą powstania długu celnego, tj. według zasad unormowanych wspólnotowym kodeksem celnym (w momencie przyjęcia zgłoszenia celnego).
PRZYKŁADY
1. Firma ABC kupiła na Słowacji maszynę do produkcji lodów. Maszyna została dostarczona do magazynu spółki 29 grudnia 2010 r. Faktura została natomiast przysłana przez słowackiego podatnika podatku od wartości dodanej pocztą kurierską 7 stycznia 2011 r. (data wystawienia: 3 stycznia 2011 r.) W takim przypadku, obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia zagranicznej faktury – 3 stycznia 2011 r. Data dostarczenia towaru nie ma znaczenia dla celów rozliczeń VAT. Tym samym również stawkę VAT należy zastosować na fakturze wewnętrznej według daty wystawienia faktury przez dostawcę – tj. 23 proc. Fakt, iż czynność została faktycznie wykonana w 2010 r. nie skutkuje zastosowaniem poprzednio obowiązującej stawki VAT.
2. Spółka GAMMA zamówiła dostarczenie trzech urządzeń komputerowych od firmy SIGMA z siedzibą w Portugalii. Zgodnie z warunkami umowy, na poczet dostawy spółka dokonała 28 grudnia 2010 r. przedpłaty w wysokości 100 000 zł (co stanowi 50 proc. wartości zamówienia). SIGMA wystawiła fakturę na otrzymaną kwotę 31 grudnia 2010 r. (faktura wpłynęła do nabywcy 14 stycznia 2011 r.). W takim przypadku polski nabywca jest uprawniony do zastosowania stawki 22 proc. obowiązującej do 31 grudnia 2010 r. Zgodnie bowiem z przepisami o VAT, w zakresie WNT należy zastosować stawkę VAT wynikającą z daty powstania obowiązku podatkowego. Natomiast w myśl przepisów dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego, obowiązek rozliczenia VAT w takiej sytuacji powstaje w dacie wystawienia faktury przez zagranicznego dostawcę, tj. 31 grudnia 2010 r. Fakt, iż nabywca otrzymał fakturę 14 stycznia 2011 r., tzn. w okresie obowiązywania nowej stawki VAT nie wpływa na zasady rozliczeń podatku w przedmiotowej sprawie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK