| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Rozliczenie VAT proporcjonalnie do okresu rozliczeniowego

Ustawodawca uregulował także sytuację, w której charakter usługi uniemożliwia określenie podstawy opodatkowania w okresie do 31 grudnia 2010 r. i po 1 stycznia 2011 r. W takim przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie rozliczeniowym, o którym mowa powyżej, dla określenia tej części uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie (art. 41a ust. 14d).
Przepis ten stanowi uzupełnienie postanowień podstawowego przepisu o proporcjonalnym rozliczeniu VAT. Omawiana regulacja dotyczy tych relacji prawnych, w których kwota wynagrodzenia jest ustalona w ryczałtowej wysokości i nie ma innych możliwości niż określenie VAT w starej i nowej stawce w sposób proporcjonalny. Brak tego zapisu stanowiłby lukę prawną, w sytuacji gdy umowa między stronami nie zawiera rozliczeń wynagrodzenia według stawki za godzinę, za jeden dzień, itp. W celu prawidłowego ustalenia wysokości podstawy opodatkowania należy zwrócić uwagę na konieczność precyzyjnych zapisów w umowach, zamówieniach, itp. dokumentach prywatnych dotyczących wykonywania czynności w okresach rozliczeniowych na przełomie roku. Brak zapisów, wskazujących na konkretny dzień rozpoczęcia i zakończenia np. świadczenia usług może skutkować komplikacjami w zakresie rozliczeń VAT i konieczność podpisywania dodatkowych aneksów i porozumień.
PRZYKŁAD
Spółka OMEGA wykonuje usługi wsparcia informatycznego dla firmy ABC. Umowa została zawarta 1 grudnia 2010 r. Usługi są świadczone w okresach rozliczeniowych obejmujących okres trzech kolejnych miesięcy kalendarzowych. Wynagrodzenie zostało ustalone ryczałtowo w wysokości 10 000 zł. Faktura VAT jest wystawiana w terminie 7 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego. W związku z tym, OMEGA wystawiając fakturę w terminie do 7 marca 2011 r., powinna zastosować dwie stawki VAT – 22 proc. za okres 1 -31 grudnia 2010 r. oraz 23 proc. za okres 1 stycznia–28 lutego 2011 r. Z uwagi na ryczałtowy sposób ustalenia wynagrodzenia i brak innych możliwości określenia należnej kwoty za 2010 r., należy proporcjonalnie podzielić wynagrodzenie – 31 dni ze stawką 22 proc. oraz 58 dni ze stawką 23 proc. VAT. Dzień rozliczenia faktury (moment powstania obowiązku podatkowego) – marzec 2011 r. nie ulega zmianie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK