| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Zasady opodatkowania w okresie przejściowym 2010–2011

Komentowane poniżej przepisy w zakresie rozliczeń VAT na przełomie lat 2010 i 2011 dotyczą świadczenia usług, dostaw towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Wskazuje na to odniesienie w każdym przepisie do czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Jedynie w zakresie importu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ustawodawca zdecydował o odmiennym trybie rozliczeń. Z uwagi na brak oddzielnego wymienienia importu usług jako czynności objętej zakresem przedmiotowym ustawy o VAT, wyjaśnienia w zakresie świadczenia usług stosuje się do importu usług na przełomie 2010 i 2011 r.
Jednocześnie, przepisy wskazane w nowelizacji odnoszą się wyłącznie do stosowania właściwej stawki VAT w okresie przejściowym. Pomimo nienajszczęśliwszych zapisów w ustawie, nowelizacja nie zmienia zasad dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego ani terminów wystawiania faktur VAT. Przepisy przejściowe zostały bowiem zamieszczone w art. 41, który dotyczy wyłącznie stawek VAT i nie modyfikuje innych zasad rozliczeń tego podatku. Tym samym w praktyce możliwe są przypadki, kiedy faktura VAT wystawiana w 2011 r. będzie zawierać dwie oddzielne pozycje – jedną ze stawką obowiązującą do 31 grudnia 2010 r., a druga od 1 stycznia 2011 r. Alternatywnym rozwiązaniem jest wystawienie dwóch odrębnych faktur VAT z tą samą datą wystawienia i datą sprzedaży dokumentujących sprzedaż z dwoma różnymi stawkami VAT.
Tytułem uzupełnienia należy wskazać, iż przepisy nowelizacji nie odnoszą się do korekt faktur VAT wystawionych w 2011 r., a dotyczących sprzedaży w 2010 r. Szczegółowe zasady rozliczeń w tym zakresie znajdują się w dalszej części artykułu.
Faktycznie wykonanie usług do 31 grudnia 2010 r.
W przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstał w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania (art. 41 ust. 14a).
Zasada, o której mowa powyżej, ma zastosowanie do kilku czynności objętych opodatkowaniem:
– dostawy towarów i świadczenia usług na terenie Polski,
– wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
– importu usług.
W praktyce powyższa regulacja ma najczęstsze zastosowanie do świadczenia usług i importu usług, dla których stosunki umowne ukształtowane między kontrahentami przewidują różne schematy rozliczeń.
Oznacza to, że przypadku czynności wykonanych w grudniu 2010 r., w sytuacji gdy obowiązek podatkowy powstaje w styczniu 2011 r., należy zastosować stawkę podatku właściwą dla okresu rozliczeniowego (odp. dnia wykonania czynności) – tj. z grudnia 2010 r. Zasada ta ma zastosowanie w szczególności w przypadku faktur VAT wystawianych w styczniu 2011 r. dokumentujących czynności faktycznie wykonane w poprzednim roku podatkowym. Tytułem uzupełnienia należy wskazać, iż dla celów bezpieczeństwa podatkowego podatnicy powinni posiadać dokumenty wewnętrzne potwierdzające rozliczenie usługi w okresie do 31 grudnia 2010 r. (np. protokół wydania towaru, specyfikacja wykonanych czynności, korespondencja z zamawiającym potwierdzająca zakończenie wykonania usługi). W ten sposób w przypadku ew. kontroli podatkowej/skarbowej sprzedawca będzie mógł przedstawić dodatkową dokumentację potwierdzającą możliwość zastosowania poprzednio obowiązującej stawki VAT. Należy nadmienić, iż w takim przypadku nie następuje zmiana momentu rozpoznania obowiązku podatkowego, a jedynie zmiana stawki podatku. Innymi słowy, w tym samym okresie rozliczeniowym część transakcji może podlegać opodatkowaniu ze stawką z poprzedniego roku (np. 22 proc.), a pozostała część według znowelizowanych przepisów ze stawką podwyższoną (od 2011 r. – 23 proc.).
PRZYKŁAD
Firma ALFA zajmuje się świadczeniem usług doradczych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz firmy OMEGA. Potwierdzeniem wykonanych prac każdorazowo jest protokół/specyfikacja potwierdzająca wykonanie usług przez pracowników ALFA, z uwzględnieniem liczby godzin wykonanych usług wraz z opisem prac. Zgodnie z umową, w terminie 7 dni od zakończenia wykonania usług w ramach danego zlecenia, ALFA wystawia fakturę VAT przesyłając jednocześnie specyfikację wykonanych prac. Zgodnie ze zleceniem, usługa miała zostać zakończona 29 grudnia 2010 r. ALFA – wystawiając fakturę VAT na początku stycznia 2011 r. – może zastosować stawkę 22 proc. VAT, mimo iż od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje stawka 23 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK