| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Zasady opodatkowania w okresie przejściowym 2010–2011

Komentowane poniżej przepisy w zakresie rozliczeń VAT na przełomie lat 2010 i 2011 dotyczą świadczenia usług, dostaw towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Wskazuje na to odniesienie w każdym przepisie do czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Jedynie w zakresie importu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ustawodawca zdecydował o odmiennym trybie rozliczeń. Z uwagi na brak oddzielnego wymienienia importu usług jako czynności objętej zakresem przedmiotowym ustawy o VAT, wyjaśnienia w zakresie świadczenia usług stosuje się do importu usług na przełomie 2010 i 2011 r.
Jednocześnie, przepisy wskazane w nowelizacji odnoszą się wyłącznie do stosowania właściwej stawki VAT w okresie przejściowym. Pomimo nienajszczęśliwszych zapisów w ustawie, nowelizacja nie zmienia zasad dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego ani terminów wystawiania faktur VAT. Przepisy przejściowe zostały bowiem zamieszczone w art. 41, który dotyczy wyłącznie stawek VAT i nie modyfikuje innych zasad rozliczeń tego podatku. Tym samym w praktyce możliwe są przypadki, kiedy faktura VAT wystawiana w 2011 r. będzie zawierać dwie oddzielne pozycje – jedną ze stawką obowiązującą do 31 grudnia 2010 r., a druga od 1 stycznia 2011 r. Alternatywnym rozwiązaniem jest wystawienie dwóch odrębnych faktur VAT z tą samą datą wystawienia i datą sprzedaży dokumentujących sprzedaż z dwoma różnymi stawkami VAT.
Tytułem uzupełnienia należy wskazać, iż przepisy nowelizacji nie odnoszą się do korekt faktur VAT wystawionych w 2011 r., a dotyczących sprzedaży w 2010 r. Szczegółowe zasady rozliczeń w tym zakresie znajdują się w dalszej części artykułu.
Faktycznie wykonanie usług do 31 grudnia 2010 r.
W przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstał w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania (art. 41 ust. 14a).
Zasada, o której mowa powyżej, ma zastosowanie do kilku czynności objętych opodatkowaniem:
– dostawy towarów i świadczenia usług na terenie Polski,
– wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
– importu usług.
W praktyce powyższa regulacja ma najczęstsze zastosowanie do świadczenia usług i importu usług, dla których stosunki umowne ukształtowane między kontrahentami przewidują różne schematy rozliczeń.
Oznacza to, że przypadku czynności wykonanych w grudniu 2010 r., w sytuacji gdy obowiązek podatkowy powstaje w styczniu 2011 r., należy zastosować stawkę podatku właściwą dla okresu rozliczeniowego (odp. dnia wykonania czynności) – tj. z grudnia 2010 r. Zasada ta ma zastosowanie w szczególności w przypadku faktur VAT wystawianych w styczniu 2011 r. dokumentujących czynności faktycznie wykonane w poprzednim roku podatkowym. Tytułem uzupełnienia należy wskazać, iż dla celów bezpieczeństwa podatkowego podatnicy powinni posiadać dokumenty wewnętrzne potwierdzające rozliczenie usługi w okresie do 31 grudnia 2010 r. (np. protokół wydania towaru, specyfikacja wykonanych czynności, korespondencja z zamawiającym potwierdzająca zakończenie wykonania usługi). W ten sposób w przypadku ew. kontroli podatkowej/skarbowej sprzedawca będzie mógł przedstawić dodatkową dokumentację potwierdzającą możliwość zastosowania poprzednio obowiązującej stawki VAT. Należy nadmienić, iż w takim przypadku nie następuje zmiana momentu rozpoznania obowiązku podatkowego, a jedynie zmiana stawki podatku. Innymi słowy, w tym samym okresie rozliczeniowym część transakcji może podlegać opodatkowaniu ze stawką z poprzedniego roku (np. 22 proc.), a pozostała część według znowelizowanych przepisów ze stawką podwyższoną (od 2011 r. – 23 proc.).
PRZYKŁAD
Firma ALFA zajmuje się świadczeniem usług doradczych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz firmy OMEGA. Potwierdzeniem wykonanych prac każdorazowo jest protokół/specyfikacja potwierdzająca wykonanie usług przez pracowników ALFA, z uwzględnieniem liczby godzin wykonanych usług wraz z opisem prac. Zgodnie z umową, w terminie 7 dni od zakończenia wykonania usług w ramach danego zlecenia, ALFA wystawia fakturę VAT przesyłając jednocześnie specyfikację wykonanych prac. Zgodnie ze zleceniem, usługa miała zostać zakończona 29 grudnia 2010 r. ALFA – wystawiając fakturę VAT na początku stycznia 2011 r. – może zastosować stawkę 22 proc. VAT, mimo iż od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje stawka 23 proc.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »