| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Stawki VAT – podwyższenie

Podstawową zmianą przewidzianą w omawianej nowelizacji ustawy jest podwyższenie obowiązujących stawek podatku do – odpowiednio – 8 proc. i 23 proc. Zgodnie bowiem z dodanym do ustawy o VAT art. 146a, w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. podstawowa stawka podatku wynosi 23 proc. (do 31 grudnia 2010 r. – 22 proc.). Dodatkowo, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy – stawka VAT wynosi 8 proc. (poprzednio obowiązująca – 7 proc.). Jednocześnie stawka zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 115 ust. 2 ustawy o VAT, wynosi 7 proc. (do końca 2010 r. stawka 6 proc.). Ustawodawca wprowadził ponadto nowy załącznik nr 10 do ustawy zawierający wykaz towarów, dla których stawka podatku wynosi 5 proc.
Ostatnią zmianą w zakresie stawek podatku, jest podwyższenie podatku w formie ryczałtu dla taksówkarzy. Na mocy znowelizowanego od 1 stycznia 2011 r. art. 114 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik świadczący usługi taksówek osobowych może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 4 proc., po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK