| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Stawki VAT – podwyższenie

Podstawową zmianą przewidzianą w omawianej nowelizacji ustawy jest podwyższenie obowiązujących stawek podatku do – odpowiednio – 8 proc. i 23 proc. Zgodnie bowiem z dodanym do ustawy o VAT art. 146a, w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. podstawowa stawka podatku wynosi 23 proc. (do 31 grudnia 2010 r. – 22 proc.). Dodatkowo, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy – stawka VAT wynosi 8 proc. (poprzednio obowiązująca – 7 proc.). Jednocześnie stawka zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 115 ust. 2 ustawy o VAT, wynosi 7 proc. (do końca 2010 r. stawka 6 proc.). Ustawodawca wprowadził ponadto nowy załącznik nr 10 do ustawy zawierający wykaz towarów, dla których stawka podatku wynosi 5 proc.
Ostatnią zmianą w zakresie stawek podatku, jest podwyższenie podatku w formie ryczałtu dla taksówkarzy. Na mocy znowelizowanego od 1 stycznia 2011 r. art. 114 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik świadczący usługi taksówek osobowych może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 4 proc., po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK