| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Upoważnienie dla ministra finansów

Na podstawie zmienionego art. 41 ust. 15 ustawy, minister finansów otrzymał upoważnienie do określenia w drodze rozporządzenia do celów poboru podatku w imporcie, wykazu towarów wymienionych w załącznikach nr 3 i 10 w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN).
Dodatkowo, minister finansów może na mocy rozporządzenia obniżać stawki VAT do wysokości 0 proc., 5 proc. lub 7 proc. dla towarów i usług albo dla części tych towarów lub części świadczenia usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek uwzględniając:
– specyfikę obrotu niektórymi towarami i świadczenia niektórych usług;
– przebieg realizacji budżetu państwa;
– przepis wspólnoty Europejskiej (art. 41 ust. 16).
Istotny przepisem w zakresie możliwości ustalania stawek podatku, jest delegacja ustawowa dla ministra finansów zawarta w art. 146d ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, minister finansów w drodze rozporządzenia:
1) w okresie 2011–2013 może obniżać stawki podatku do wysokości 0 proc., 5 proc. lub 8 proc. dla dostaw towarów i usług albo części tych towarów i usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek;
2) na czas określony nie dłuższy niż do 31 stycznia 2011 r. może obniżyć stawkę podatku w wysokości 8 proc. do 7 proc. dla dostaw towarów i usług albo dla części tych towarów i usług oraz określać warunki zastosowania tej stawki.

Stawka 5 proc. VAT

W załączniku nr 5 do ustawy został wprowadzony nowy katalog towarów objętych stawką 5 proc. VAT. W szczególności obejmuje on produkty żywnościowe, tj. ryby i pozostałe produkty rybactwa; mięso i wyroby z miesiąca zakonserwowane, owoce i warzywa przetworzone i zakonserwowane, pieczywo świeże, makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne, gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc., napoje owocowe, napoje owocowo – warzywne, nektary, napoje warzywne. Jednocześnie stawką 5 proc. zostały objęte (poprzednio opodatkowane stawką 0 proc.) książki drukowane oraz czasopisma specjalistyczne.
W uzasadnieniu rządowego projektu ustawy podkreśla się, iż „projekt przewiduje wprowadzenie w art. 41 ust. 2a ustawy o VAT najniższej stawki podatku w wysokości 5 proc. Z uwagi na wygaśnięcie derogacji zapisanej w Traktacie Akcesyjnym z 2004 r. (przedłużonej w grudniu 2007 r. na dalsze trzy lata, tj. do 31 grudnia 2010 r.), od stycznia 2011 r. stawki VAT na nieprzetworzoną żywność oraz książki i czasopisma specjalistyczne muszą wynosić co najmniej 5 proc. – co wynika z przepisów Unii Europejskiej. Mając jednak na uwadze to, aby przeciętna stawka na żywność nie wzrosła, proponuje się objęcie najniższą 5-proc. stawką podatku podstawowych produktów żywnościowych (objętych obecnie stawką obniżoną w wysokości 7 proc.), takich jak: chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron) oraz soki. Ta preferencyjna stawka dotyczyć będzie również książek dostarczanych na wszystkich nośnikach fizycznych (w tym tzw. audio-książek), czasopism specjalistycznych oraz nut. Katalog towarów, do których zastosowanie będzie miała najniższa stawka podatku VAT, stanowi załącznik do niniejszego projektu. Proponuje się, aby w ustawie o VAT był to załącznik nr 10”.

Pozostałe zmiany

Zgodnie z dodanym do ustawy o VAT art. 146 e, przepis art. 120 ust. 11 pkt 3 stosuje się odpowiednio do dostawy dzieł sztuki, które podlegały opodatkowaniu podatkiem według stawki 8 proc. stosowanej do tych towarów zgodnie z art. 146a. Powołany powyżej przepis ustawy odnosi się do dzieł sztuki nabytych od podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT.

Adam Czekalski

doradca podatkowy, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego


Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK