| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Korekta faktur VAT „in minus” w 2011 r. wystawionych w 2010 r.

Nowelizacja z 26 listopada 2010 r. nie wskazuje reguł przejściowych w zakresie korekty faktur „in minus”. W związku z tym, należy stosować zasady ogólne dotyczące rozliczeń korekt. Oznacza to, że w odniesieniu do faktur VAT wystawionych w 2010 r. (lub we wcześniejszych latach) stosujemy tę samą stawkę VAT, pomimo że korekta faktury jest wystawiona w 2011 r. Powyższe wynika z faktu, iż korekta dotyczy bezpośrednio sprzedaży opodatkowanej przed 1 stycznia 2011 r. Zastosowanie nowej stawki VAT skutkowałoby tym, że w odniesieniu do czynności objętych VAT do końca 2010 r., stosowałoby się stawkę podatku wynikającą z przepisów obowiązujących po 1 stycznia 2011 r.
Rozliczenie faktury korygującej VAT „in minus” podlega ujęciu w ewidencji zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do pierwotnie wykazanych kwot, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany miesięczny (lub kwartalny) okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Dodatkowo należy wskazać, iż uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Analogiczne zasady dotyczą również stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
W myśl zasad obowiązujących od 1 stycznia 2011 r., obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru korekty faktury nie stosuje się w zakresie:
1) eksportu towarów i wewnątrz-wspólnotowej dostawy towarów;
2) dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
3) sprzedaży: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy;
4) pozostałych przypadków, jeżeli w wystawionej fakturze, do której odnosi się korekta, nie wykazano kwoty podatku.
Ponadto należy nadmienić, iż również po stronie nabywcy otrzymanie korekt faktur wystawionych w 2011 r. korygujących zakup z 2010 r. lub z poprzednich lat podatkowych – nie skutkuje zmianą stawki VAT. Oznacza to, że korekta podatku naliczonego obejmuje tę samą stawkę (kwotę) podatku jak wykazana uprzednio. Jak stanowi utrzymany w mocy art. 86 ust. 10a ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywca towaru otrzymał korektę, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli natomiast podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego w fakturze pierwotnej, a prawo do takiego odliczenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
PRZYKŁADY
1. Firma GAMMA świadczyła w 2010 r. usługi prawne dla kilku kontrahentów na podstawie umów ramowych. Na podstawie zawartych kontraktów, w przypadku gdy poziom zakupów usług prawnych przekroczy określony pułap, GAMMA udziela nabywcy rabatu w ściśle określonej wysokości (5, 10 i 20 proc.), a zmniejszenie kwoty zostaje rozliczone w korekcie ostatniej faktury wystawionej w danym roku rozliczeniowym. Trzech kontrahentów spełniło warunki do uzyskania rabatu. W związku z tym, obowiązkiem firmy jest skorygowanie ostatnio wystawionych faktur VAT w 2010 r. z określonym rabatem z zastosowaniem tej samej stawki VAT (22 proc.). Korekta dotyczy bowiem bezpośrednio sprzedaży zafakturowanej w 2010 r., która została rozliczona w poszczególnych okresach rozliczeniowych tego roku. Obowiązkiem sprzedawcy jest zmniejszenie podstawy opodatkowania i kwot podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym uzyska potwierdzenie odbioru korekty faktury przez nabywcę usługi.
2. Firma OMEGA świadczyła w 2010 r. usługi pomocnicze do usług finansowych na rzecz jednego z towarzystw funduszy inwestycyjnych (usługi pomocnicze w zakresie call-center usług dotyczących funduszów inwestycyjnych). Zgodnie z odrębnymi przepisami o VAT usługi OMEGA podlegają od 1 stycznia 2011 r. opodatkowaniu VAT w wysokości 23 proc. W wyniku weryfikacji rozliczeń usług wykonanych w poprzednim roku, okazało się że towarzystwu należy się zwrot wynagrodzenia w wysokości 35 000 zł (służby finansowo-księgowe błędnie obliczyły kwoty wynagrodzenia). W związku z tym, obowiązkiem OMEGA jest wystawienie faktury korygującej VAT za ostatni okres rozliczeniowy. Należy przy tym zastosować stawkę VAT zw. (korekta dotyczy bowiem usług wykonanych w 2010 r. i rozliczonych w trakcie 2010 r.) i ująć w ostatnim miesiącu, w którym została fakturowana sprzedaż 2010 r.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »