| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Korekta faktur VAT „in plus” w 2011 r. wystawionych w 2010 r.

Przepisy nowelizujące ustawę o VAT w zakresie stawek nie określają zasad rozliczeń w przypadku wystawienia korekt „in plus”. W związku z tym, zastosowanie mają zasady ogólne dotyczące faktur. W przypadku, gdy pierwotna faktura została wystawiona w 2010 r., korekta w 2011 r. obejmuje tę samą stawkę podatku. Wynika to z faktu, że korekta dotyczy bezpośrednio sprzedaży z poprzedniego roku podatkowego objętego stawką VAT właściwą dla danego towaru lub usługi. Przyjęcie odmiennej wykładni oznaczałoby, że nową stawkę VAT obowiązującą od 1 stycznia 2011 r. stosujemy również do czynności, dla których obowiązek podatkowy powstał w 2010 r. lub w poprzednich latach podatkowych.
Fakturę zwiększającą podstawę opodatkowania odnosi się, co do zasady, w przypadku wystawienia błędu w stawce podatku – do momentu pierwotnego powstania obowiązku podatkowego i deklaracji VAT. Oznacza to konieczność korekty rozliczeń za poprzednie lata podatkowe oraz zapłaty ewentualnej zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę, a także złożenia pisemnego uzasadnienia korekty deklaracji wymaganej przepisami ordynacji podatkowej.
Wyjątkiem od powyższej zasady jest przypadek, gdy korekta faktury (uprzednio dokonanej sprzedaży) wynika z okoliczności, które wystąpiły już po wystawieniu faktury pierwotnej. W takiej sytuacji, korektę podatku należnego odnosi się do okresu rozliczeniowego, w którym ustalono rzeczywistą wysokość podstawy opodatkowania. W związku z tym, faktura korygująca wystawiona w 2011 r. powinna zawierać stawkę podatku obowiązującą po 1 stycznia 2011 r. W pierwotnym okresie rozliczeniowym faktura VAT była wystawiona w prawidłowej wysokości, tym samym nie ma podstaw prawnych do ujęcia korekty w uprzedniej deklaracji. W szczególności dotyczy to przypadku, gdy z zawartej umowy wynika, iż w przypadku zrealizowania określonej wartości sprzedaży, sprzedawcy przysługuje podwyższenie kwoty należnego wynagrodzenia.
PRZYKŁADY
1. Firma ABC prowadzi działalność w zakresie dystrybucji mebli i wyposażenia domów, biur, itp. 10 czerwca 2010 r. wystawiła fakturę VAT dla firmy GAMMA z tytułu sprzedaży 20 zestawów regałowych na kwotę 20 000 zł (plus 22 proc. VAT). W wyniku weryfikacji zapisów cennika, dokonanej na początku 2011 r. okazało się, że prawidłowa podstawa opodatkowania powinna wynosić 22 000 zł (plus VAT). W związku z tym, na sprzedawcy ciąży obowiązek wystawienia korekty faktury VAT z zastosowaniem tej samej stawki podatku. Korekta dotyczy bowiem bezpośrednio sprzedaży, dla której obowiązek podatkowy powstał w poprzednim roku podatkowym. ABC wystawiła korektę faktury 10 stycznia na kwotę 22 000 zł (plus 22 proc. VAT). Tym samym, obowiązkiem sprzedawcy jest ujęcie korekty w rozliczeniu za czerwiec 2010 r., złożenie korekty VAT-7 oraz zapłata zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Nabywcy przysługuje prawo do odliczenia dodatkowej kwoty VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał korektę faktury.
2. Firma ALFA na podstawie umowy zawartej w 2010 r. ze spółką ABC świadczy usługę pośrednictwa w zakresie pozyskiwania klientów na produkty ABC. Zgodnie z warunkami umowy, z uwagi na wysoką sprzedaż spółce przysługuje dodatkowa kwota wynagrodzenia w wysokości 30 000 zł (plus VAT). Rozliczenia między stronami dokonują się do końca I kw. następnego roku obowiązywania umowy. Obowiązkiem ALFY jest wystawienie korekty faktury VAT do ostatniej faktury VAT wystawionej w 2010 r. i podwyższenie kwoty wynagrodzenia o 30 000 zł (plus 23 proc. VAT). Na dzień wystawienia pierwotnych faktur podstawy opodatkowania były bowiem określone w prawidłowej wysokości, a okoliczności transakcji wskazują, że moment powstania obowiązku podatkowego powstał w dacie wykonania usługi, tj. w dacie wystawienia faktury korygującej. Faktura korygująca podlega rozliczeniu w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiono korektę, z zastosowaniem stawki VAT obowiązującej na dzień wystawienia korekty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK