| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Korekta faktur VAT „in plus” w 2011 r. wystawionych w 2010 r.

Przepisy nowelizujące ustawę o VAT w zakresie stawek nie określają zasad rozliczeń w przypadku wystawienia korekt „in plus”. W związku z tym, zastosowanie mają zasady ogólne dotyczące faktur. W przypadku, gdy pierwotna faktura została wystawiona w 2010 r., korekta w 2011 r. obejmuje tę samą stawkę podatku. Wynika to z faktu, że korekta dotyczy bezpośrednio sprzedaży z poprzedniego roku podatkowego objętego stawką VAT właściwą dla danego towaru lub usługi. Przyjęcie odmiennej wykładni oznaczałoby, że nową stawkę VAT obowiązującą od 1 stycznia 2011 r. stosujemy również do czynności, dla których obowiązek podatkowy powstał w 2010 r. lub w poprzednich latach podatkowych.
Fakturę zwiększającą podstawę opodatkowania odnosi się, co do zasady, w przypadku wystawienia błędu w stawce podatku – do momentu pierwotnego powstania obowiązku podatkowego i deklaracji VAT. Oznacza to konieczność korekty rozliczeń za poprzednie lata podatkowe oraz zapłaty ewentualnej zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę, a także złożenia pisemnego uzasadnienia korekty deklaracji wymaganej przepisami ordynacji podatkowej.
Wyjątkiem od powyższej zasady jest przypadek, gdy korekta faktury (uprzednio dokonanej sprzedaży) wynika z okoliczności, które wystąpiły już po wystawieniu faktury pierwotnej. W takiej sytuacji, korektę podatku należnego odnosi się do okresu rozliczeniowego, w którym ustalono rzeczywistą wysokość podstawy opodatkowania. W związku z tym, faktura korygująca wystawiona w 2011 r. powinna zawierać stawkę podatku obowiązującą po 1 stycznia 2011 r. W pierwotnym okresie rozliczeniowym faktura VAT była wystawiona w prawidłowej wysokości, tym samym nie ma podstaw prawnych do ujęcia korekty w uprzedniej deklaracji. W szczególności dotyczy to przypadku, gdy z zawartej umowy wynika, iż w przypadku zrealizowania określonej wartości sprzedaży, sprzedawcy przysługuje podwyższenie kwoty należnego wynagrodzenia.
PRZYKŁADY
1. Firma ABC prowadzi działalność w zakresie dystrybucji mebli i wyposażenia domów, biur, itp. 10 czerwca 2010 r. wystawiła fakturę VAT dla firmy GAMMA z tytułu sprzedaży 20 zestawów regałowych na kwotę 20 000 zł (plus 22 proc. VAT). W wyniku weryfikacji zapisów cennika, dokonanej na początku 2011 r. okazało się, że prawidłowa podstawa opodatkowania powinna wynosić 22 000 zł (plus VAT). W związku z tym, na sprzedawcy ciąży obowiązek wystawienia korekty faktury VAT z zastosowaniem tej samej stawki podatku. Korekta dotyczy bowiem bezpośrednio sprzedaży, dla której obowiązek podatkowy powstał w poprzednim roku podatkowym. ABC wystawiła korektę faktury 10 stycznia na kwotę 22 000 zł (plus 22 proc. VAT). Tym samym, obowiązkiem sprzedawcy jest ujęcie korekty w rozliczeniu za czerwiec 2010 r., złożenie korekty VAT-7 oraz zapłata zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Nabywcy przysługuje prawo do odliczenia dodatkowej kwoty VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał korektę faktury.
2. Firma ALFA na podstawie umowy zawartej w 2010 r. ze spółką ABC świadczy usługę pośrednictwa w zakresie pozyskiwania klientów na produkty ABC. Zgodnie z warunkami umowy, z uwagi na wysoką sprzedaż spółce przysługuje dodatkowa kwota wynagrodzenia w wysokości 30 000 zł (plus VAT). Rozliczenia między stronami dokonują się do końca I kw. następnego roku obowiązywania umowy. Obowiązkiem ALFY jest wystawienie korekty faktury VAT do ostatniej faktury VAT wystawionej w 2010 r. i podwyższenie kwoty wynagrodzenia o 30 000 zł (plus 23 proc. VAT). Na dzień wystawienia pierwotnych faktur podstawy opodatkowania były bowiem określone w prawidłowej wysokości, a okoliczności transakcji wskazują, że moment powstania obowiązku podatkowego powstał w dacie wykonania usługi, tj. w dacie wystawienia faktury korygującej. Faktura korygująca podlega rozliczeniu w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiono korektę, z zastosowaniem stawki VAT obowiązującej na dzień wystawienia korekty.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK