| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Rozliczenie podatku w przypadku opodatkowania czynności uprzednio zwolnionej

W przypadku opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności uprzednio zwolnionych od podatku lub zwolnienia od podatku czynności uprzednio opodatkowanych – przepisy art. 41 ust. 14a–14g stosuje się odpowiednio.
A zatem, w sytuacji gdy podatnik do końca 2010 r. świadczył usługi zwolnione przedmiotowo z VAT, które od stycznia 2011 r. są opodatkowane np. stawką 23-proc., zastosowanie mają powyższe regulacje dotyczące stawek VAT. Oznacza to, że jeżeli podatnik wykonał usługę do końca 2010 r. (a obowiązek podatkowy – np. wystawienie faktury nastąpiło w 2011 r.), to taka usługa, pomimo rozliczenia w styczniu 2011 r., w dalszym ciągu podlega opodatkowaniu stawką VAT zw. Dopiero usługi wykonane od stycznia 2011 r. podlegają opodatkowaniu według przepisów dotyczących stawek w 2011 r. Także w przypadku, gdy wykonawca świadczy usługi w okresach rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych, itp.), do usługi wykonanej w 2010 r., dla której obowiązek podatkowy powstał w następnym roku, dla celów rozliczeń VAT w dalszym ciągu zastosowanie powinna mieć stawka VAT zw.
Analogiczne zasady dotyczą sytuacji odwrotnej, tj. świadczenia w 2010 r. usługi podlegającej opodatkowaniu efektywną stawką VAT (np. 7 proc. lub 22 proc.), a od 1 stycznia 2011 r. korzystającej ze stawki VAT zw.
PRZYKŁAD
Firma ABC świadczy usługę szkoleniową dla spółki GAMMA. Usługa jest rozliczana w trzymiesięcznych okresach rozliczeniowych (na przełomie 2010 i 2011 r. – od 1 grudnia do 28 lutego). Po 1 stycznia 2011 r. usługi ABC podlegają opodatkowaniu VAT w wysokości 23 proc. Zgodnie z umową wykonawcy usługi przysługuje kwota ryczałtowego wynagrodzenia w wysokości 15 000 zł netto. Oznacza to, że w zakresie usług realizowanych od 1 do 31 grudnia 2010 r. należy zastosować proporcjonalnie stawkę VAT zw., natomiast od 1 stycznia do 28 lutego 2011 r. stawkę 23 proc. Stawkę należy określić proporcjonalnie, według liczby dni (31 dni w 2010 r. i 58 dni w 2011 r.). Firma ABC wystawia fakturę VAT zgodnie z dotychczasowymi przepisami, tzn. do 7 marca 2011 r., ale w rozbiciu na dwie pozycje:
– usługi rozliczone w 2010 r.,
– usługi opodatkowane w trakcie 2011 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Walczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »