| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakup samochodu do firmy

Zakup samochodu do firmy

W dzisiejszych czasach prawie każdy, kto prowadzi firmę, korzysta z samochodu. Z pewnością warto więc zapoznać się z regulacjami dotyczącymi zakupu i wykorzystywania auta w działalności gospodarczej – najważniejszy jest tutaj aspekt podatkowy.

Samochody „z kratką”

Wyrok ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie przywrócił w praktyce prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego przy zakupie samochodów „z kratką”. Chodzi tu o auta posiadające homologację ciężarową, których ładowność wynosi powyżej 500 kg. Auto „z kratką” w świetle obecnej definicji samochodu osobowego, obowiązującej w podatkach dochodowych i VAT, powinno być uznane za samochód osobowy. Jednak na mocy ww. wyroku w zakresie VAT nie stosuje się ograniczeń z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w stosunku do tych samochodów. Dla pełnego odliczenia VAT przy zakupie auta „z kratką” podatnik nie musi dokonywać żadnych dodatkowych badań w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Wystarczy homologacja, która kwalifikuje dane auto jako ciężarowe. Prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego przy zakupie aut „z kratką” potwierdziło również Ministerstwo Finansów w piśmie z 13 lutego 2009 r. (nr PT3/812/4/15/CZE/09/185). Prawo do pełnego odliczenia VAT przy zakupie samochodu „z kratką” potwierdzają też organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 lutego 2010 r. (nr IPPP2/443-24/10-2/RR). Stąd też w salonach samochodowych tak duża oferta samochodów „z kratką”, których zakup uprawnia do pełnego odliczenia VAT naliczonego.
PRZYKŁAD
Spółka z o. o. kupiła w maju 2010 r. samochód marki Opel Insignia za cenę netto 92 000 zł. VAT naliczony 20 240 zł. Jest to samochód czteroosobowy, który posiada homologację jako auto ciężarowe. Spółka ma prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tego auta. Podstawą odliczenia jest faktura VAT. Spółka nie musi dokonywać badania w okręgowej stacji kontroli pojazdów i uzyskiwać zaświadczenia w celu przedłożenia w urzędzie skarbowym. Wartość początkowa tego samochodu wyniesie 92 000 zł.
Wyrok ETS z 22 grudnia 2008 r. wpłynął nie tylko na możliwość pełnego odliczenia VAT przy bieżących zakupach samochodów „z kratką”. Podatnicy mają również prawo odliczyć taki VAT przy samochodach „z kratką” kupionych wcześniej, ale po 1 maja 2004 r. Podatnicy przed wydaniem wyroku ETS nie dokonywali pełnego odliczenia podatku naliczonego przy kupnie samochodów „z kratką”, ponieważ powszechnie uważano, że od 1 maja 2004 r. nie pozwalają na to obowiązujące przepisy VAT. Dopiero wyrok ETS zmienił ten stan rzeczy. Nabywcy samochodów „z kratką” mają obecnie prawo odliczyć pełny podatek naliczony przy ich nabyciu poprzez korektę deklaracji VAT, w której pierwotnie odliczyli część podatku naliczonego od nabytego auta „z kratką”. Podkreślenia wymaga, że wartość korekty VAT naliczonego stanowi dla podatnika przychód z działalności gospodarczej w miesiącu dokonania korekty VAT. Korekta nie ma natomiast wpływu na wartość początkową samochodu i dokonywane odpisy amortyzacyjne.
PRZYKŁAD
Grzegorz C. w czerwcu 2006 r. kupił samochód Ford Focus o wartości netto 52 000 zł. VAT naliczony 11 440 zł. Samochód ten posiada ładowność 505 kg i homologację ciężarową. W ramach rozliczeń VAT jego zakup był ograniczony limitem odliczenia w wysokości 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. W deklaracji VAT za czerwiec 2006 r. podatnik odliczył z tytułu zakupu samochodu podatek naliczony w kwocie 6000 zł. Wartość początkowa samochodu wyniosła 57 440 zł = 52 000 zł + (11 440 zł – 6000 zł). Na podstawie wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. Grzegorz C. ma prawo, w ramach korekty VAT, zwiększyć VAT naliczony o kwotę 5440 zł, której nie odliczył przy nabyciu auta w czerwcu 2006 r. Podatnik skorzystał z tego prawa w lutym 2010 r., kiedy to złożył korektę deklaracji VAT-7 za czerwiec 2006 r. Wartość korekty VAT naliczonego (5440 zł) stanowi dla podatnika przychód z działalności gospodarczej w miesiącu jej dokonania, tj. w lutym 2010 r. Korekta nie ma natomiast wpływu na wartość początkową samochodu i dokonywane odpisy amortyzacyjne.
Podatnicy mają prawo dokonać powyższej korekty, ale nie mają takiego obowiązku. Podkreślał to Minister Finansów w piśmie z 13 lutego 2009 r. (nr PT3/812/4/15//CZE/09/185). Jeżeli podatnik nie dokona korekty podatku naliczonego VAT, nie musi o wartość korekty zwiększać przychodów z działalności gospodarczej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK