| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakup samochodu do firmy

Zakup samochodu do firmy

W dzisiejszych czasach prawie każdy, kto prowadzi firmę, korzysta z samochodu. Z pewnością warto więc zapoznać się z regulacjami dotyczącymi zakupu i wykorzystywania auta w działalności gospodarczej – najważniejszy jest tutaj aspekt podatkowy.

Samochód przewłaszczony na zabezpieczenie kredytu

Jedną z form zabezpieczenia spłaty kredytu jest przewłaszczenie kredytowanego samochodu na rzecz banku. Zabezpieczenie wierzytelności banku może być bowiem dokonane przez dłużnika (kredytobiorcę) w drodze przeniesienia na bank, do czasu spłaty zadłużenia prawa własności rzeczy ruchomej. W wyniku zastosowania tego zabezpieczenia kredytobiorca będący właścicielem rzeczy ruchomej przenosi na bank własność tej rzeczy, w celu zabezpieczenia wierzytelności banku z tytułu kredytu. W praktyce bank najczęściej staje się właścicielem rzeczy w połowie, ewentualnie w 49%.
Ustawy podatkowe przewidują, że wartość początkową środków trwałych stanowiących współwłasność należy przyjąć według proporcji posiadanego udziału we własności. Przykładowo: cena nabycia środka wynosi 100 000 zł, a podatnik jest właścicielem 25% tej rzeczy. W takim przypadku wartość początkowa środka w ewidencji tego podatnika to kwota 25 000 zł (zgodnie z proporcją własności). Taka jest zasada ogólna, od której są jednak wyjątki. Jednym z nich są środki trwałe przewłaszczone na zabezpieczenie kredytu. W ich przypadku odpisów amortyzacyjnych od całej wartości początkowej dokonuje kredytobiorca (pożyczkobiorca). Potwierdzają to organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 19 lutego 2008 r. (nr IBPB1/415-259/07/KB): jeżeli zakupiony samochód będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z czym przyczyni się do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, to wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne oraz koszty jego bieżących napraw, obsługi i eksploatacji bez względu na fakt, iż w celu zabezpieczenia wierzytelności finansującej zakup samochód został przewłaszczony na kredytodawcę.
PRZYKŁAD
Marek Z. kupił na kredyt samochód osobowy o wartości netto 51 000 zł plus VAT 11 220 zł. Za zabezpieczenie kredytu przyjęto przewłaszczenie na rzecz banku, który stał się właścicielem połowy samochodu do momentu spłaty kredytu. W ramach rozliczeń VAT podatnik odliczył podatek naliczony w kwocie 6000 zł. Z tytułu udzielenia kredytu podatnik zapłacił prowizję w wysokości 1500 zł. Prowizja została zapłacona przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych. Wartość początkowa samochodu wynosi 57 720 zł (51 000 zł + 5220 zł + 1500 zł). W takiej wartości podatnik wprowadził samochód do swojej ewidencji środków trwałych. Odpisy amortyzacyjne dokonywane od tej wartości podatnik w całości zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.

Samochód współmałżonków

Innym wyjątkiem od proporcjonalnego ustalania wartości początkowej środków trwałych stanowiących współwłasność są środki należące do małżonków. Mianowicie małżonek, który wykorzystuje w działalności gospodarczej samochód należący do majątku wspólnego (objętego wspólnością majątkową małżeńską), może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od całej wartości początkowej samochodu. Wówczas gdy małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze i w obu wykorzystują wspólny samochód, powinni go amortyzować od wartości początkowej ustalonej proporcjonalnie.
PRZYKŁAD
Małżeństwo ma wspólność majątkową. Mąż prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, żona pracuje na etacie. W czerwcu na potrzeby prowadzonej działalności mąż kupił samochód o wartości początkowej 42 000 zł. Odpisów amortyzacyjnych może dokonywać od całej wartości początkowej, czyli od kwoty 42 000 zł.
PRZYKŁAD
Małżeństwo podpisało umowę rozdzielności majątkowej w maju 2010 r. Jednym z przedmiotów współwłasności małżonków na zasadzie współwłasności w częściach ułamkowych (małżeńska wspólność majątkowa jest współwłasnością łączną) stał się samochód ciężarowy. Cena nabycia samochodu wynosi 80 000 zł (cena netto). Żona prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W czerwcu 2010 r. wprowadziła samochód do ewidencji środków trwałych. Wartość początkowa samochodu wynosi 40 000 zł, stosownie do udziału posiadanego przez małżonkę.
PRZYKŁAD
Małżeństwo mające wspólność majątkową prowadzi dwie odrębne działalności gospodarcze. W maju 2010 r. kupili samochód ciężarowy o wartości początkowej 340 000 zł. Każde z małżonków wprowadziło ten samochód do własnej ewidencji środków trwałych. Wartość początkowa tego samochodu u każdego z małżonków wynosi 170 000 zł, stosownie do proporcji udziałów we współwłasności łącznej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK