| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakup samochodu do firmy

Zakup samochodu do firmy

W dzisiejszych czasach prawie każdy, kto prowadzi firmę, korzysta z samochodu. Z pewnością warto więc zapoznać się z regulacjami dotyczącymi zakupu i wykorzystywania auta w działalności gospodarczej – najważniejszy jest tutaj aspekt podatkowy.

Która metoda najkorzystniejsza

Dla podatników najkorzystniejszą metodą amortyzacji samochodów osobowych jest amortyzacja z zastosowaniem indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Możemy ją jednak zastosować wyłącznie wobec samochodów używanych lub ulepszonych. W praktyce nie zastosujemy tej metody do samochodów nowych. Trudno też dokonać ulepszenia nowego samochodu na kwotę wynoszącą co najmniej 20% jego wartości. Najczęściej więc w przypadku nowych samochodów osobowych podatnikowi pozostaje metoda liniowa. Podwyższenie stawek z zastosowaniem tej metody może nastąpić tylko wyjątkowo. Tak będzie przykładowo, gdy samochód będzie używany na trzy zmiany. Może tak być np. w firmach ochroniarskich, gdzie obsady dyżurujące zdają wóz następnej obsadzie.
W przypadku samochodów ciężarowych niezaprzeczalnie najkorzystniej przedstawia się jednorazowa amortyzacja. Niestety dotyczy ona wyłącznie określonej grupy podatników i nie skorzystają z niej więksi podatnicy, którzy od lat kontynuują działalność. Dla tych podatników najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie stawki indywidualnej. Należy jednak zdawać sobie sprawę z ograniczeń związanych z tą metodą (samochód musi być używany lub ulepszony). Dlatego często w praktyce dla dużych podatników przy zakupie nowych samochodów ciężarowych najkorzystniej wypada metoda degresywna, mimo jej pewnego skomplikowania.

Odpisy amortyzacyjne od samochodów osobowych

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z przepisami. Podatnik musi brać też pod uwagę m.in. wyłączenia z kosztów, które są zawarte w art. 23 u.p.d.o.f. oraz art. 16 u.p.d.o.p. W myśl przepisów obu ustaw wyłączona z kosztów jest ta część odpisów amortyzacyjnych, która naliczana jest od wartości początkowej samochodu osobowego przekraczającej 20 000 euro. Wartość samochodu należy przeliczyć na euro według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania.
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. kupiła samochód osobowy o wartości początkowej 120 000 zł. Przy średnim kursie euro z dnia oddania samochodu do używania 3,9000 zł daje to kwotę 30 769,23 euro. Miesięczny odpis amortyzacyjny dokonany metodą liniową od wartości samochodu wynosi 2000 zł. Jednak tylko część tego odpisu stanowi koszt uzyskania przychodu. Dokładnie będzie to 65% odpisu, co wynika z proporcji 20 000 euro / 30 769,23 euro. Oznacza to, że podatnik może zaliczyć do kosztów miesięcznie 1300 zł = 2000 zł x 65%.
Wyłączenie z kosztów części odpisów od samochodów osobowych nie oznacza, że podatnik nie dokonuje tych odpisów. W ewidencji środków trwałych są naliczane odpisy od całej wartości. Dopiero na etapie zaliczania w koszty należy dokonać stosownego podziału. Omawiane ograniczenie ma zastosowanie przy każdej metodzie amortyzacji stosowanej do samochodu osobowego.
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 86 ust. 3 ustawy o VAT
W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł.


Marek Piotrowski, Grzegorz Ziółkowski, Dominika Cabaj, Bartosz Matusik, Szymon Murawski, Agnieszka Kobak
Opracował Maciej Murek

Źródło: Poradnik Gazety Prawnej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK