| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zawierać ugody przed sądem pracy

Jak zawierać ugody przed sądem pracy

Procesy toczące się przed sądami pracy często są dla pracodawców długotrwałe i uciążliwe. Jednak nie zawsze warto oczekiwać na wyrok, ponieważ postępowanie można zakończyć w drodze ugody sądowej. Pracodawca ma również możliwość uniknięcia wszczęcia postępowania sądowego zawierając wcześniej ugodę pozasądową.

Ugoda przed sądem
 
Jeżeli sprawa znalazła się już przed sądem pracy, ugoda w dalszym ciągu jest najlepszym sposobem zakończenia konfliktu między pracodawcą a pracownikiem. Do ugodowego zakończenia sporu strony powinien skłaniać sąd (art. 10 Kodeksu postępowania cywilnego). Najczęściej propozycja zawarcia ugody pada już na pierwszym posiedzeniu sądowym. Nie jest jednak wykluczone ponowienie jej przez sąd po przeprowadzeniu części bądź całości postępowania dowodowego, gdy jest już możliwa wstępna ocena zasadności roszczeń powoda. Istotną dogodnością dla stron jest to, że do zakończenia sporu ugodą nie jest potrzebne poprzedzenie jej jakimkolwiek postępowaniem dowodowym. Pozwala to często zakończyć postępowanie sądowe już na pierwszej rozprawie.
Zawarcie ugody może nastąpić nie tylko przed sądem I instancji. Możliwe jest bowiem zaproponowanie zawarcia ugody również przez sąd odwoławczy podczas rozpoznawania apelacji. Pracodawca i pracownik mogą dojść do porozumienia również bez pośrednictwa sądu, przedstawiając mu tylko warunki uzgodnionej wcześniej ugody, lub zawrzeć ugodę przed mediatorem (art. 18315 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).
Identycznie jak ugoda pozasądowa, ugoda zawarta przed sądem polega na dokonywaniu wzajemnych ustępstw (art. 917 Kodeksu cywilnego). Z tego powodu celowe jest, aby zarówno pracodawca, jak i pracownik rozważyli, które z żądań są dla nich najważniejsze i czy warto zrezygnować z części z nich, aby szybciej uzyskać te najbardziej istotne. Rozważając opłacalność zawarcia ugody należy przekalkulować również swoje szanse na wygranie sprawy oraz przewidywaną długość postępowania nie tylko przed sądem I i II instancji, ale również postępowania egzekucyjnego oraz ewentualne koszty procesu, które trzeba będzie ponieść kontynuując postępowanie.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK