| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

5.1.1. Nauka ze skierowaniem

Pracownik, który dokształca się na podstawie skierowania, poza świadczeniami pieniężnymi ma prawo do wynagrodzenia za urlop szkoleniowy oraz płatnej części dnia pracy. Świadczenia te podlegają opodatkowaniu i składkom.
Ustalając wynagrodzenie za urlop szkoleniowy trzeba najpierw wyznaczyć podstawę wymiaru, czyli wykonać następujące obliczenia:
Krok 1 – Ustalenie podstawy wymiaru
Składniki wynagrodzenia w stałej stawce miesięcznej należy przyjąć w takiej wysokości, w jakiej przysługują w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Zmienne składniki wynagrodzenia, przysługujące za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc, należy uwzględniać w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (lub 12 miesięcy w przypadku znacznych wahań).
Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop szkoleniowy należy pominąć świadczenia, których nie uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego (m.in. wynagrodzenie chorobowe, wynagrodzenie urlopowe i wynagrodzenie za inne usprawiedliwione nieobecności, nieperiodyczne lub jednorazowe premie, nagrody za spełnienie określonego zadania, nagrody jubileuszowe).
Krok 2 – stawka godzinowa
Ustaloną podstawę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa. Otrzymany wynik to stawka za jedną godzinę pracy.
Krok 3 – wysokość wynagrodzenia za urlop szkoleniowy
Aby ustalić wysokość wynagrodzenia za urlop szkoleniowy, stawkę godzinową należy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu szkoleniowego.
PRZYKŁAD
Pracownica została skierowana przez pracodawcę na studia wyższe uzupełniające magisterskie w systemie zaocznym. W każdym roku studiów przysługuje jej urlop szkoleniowy w wymiarze 28 dni roboczych na udział w obowiązkowych zajęciach oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów.
Pracownica zaczęła studia od października 2008 r. We wrześniu 2009 r. wykorzystała 5 dni roboczych urlopu szkoleniowego (40 godzin) na przygotowanie się do egzaminu w sesji poprawkowej. Jej wynagrodzenie składa się ze stałej pensji zasadniczej w kwocie 3500 zł oraz premii miesięcznej w wysokości od 10% do 30% wynagrodzenia zasadniczego. W czerwcu br. premia wynosiła 350 zł, w lipcu – 525 zł, a w sierpniu – 175 zł. W tych miesiącach pracownica miała do przepracowania odpowiednio: 168, 184 i 160 godzin, tj. łącznie 512 godzin. Natomiast we wrześniu br. obowiązujący ją wymiar czasu pracy to 176 godzin.
Krok 1
Podstawa wymiaru:
● składnik stały: 3500 zł,
● składniki zmienne: 1050 zł (350 zł + 525 zł + 175 zł).
Krok 2
Stawka za 1 godzinę pracy ze stałego składnika:
3500 zł : 176 godzin = 19,89 zł.
Stawka za 1 godz. ze składników zmiennych:
1050 zł : 512 godzin = 2,05 zł.
Stawka godzinowa łączna ze składników stałych i zmiennych: 21,94 zł.
Krok 3
Ustalenie wysokości wynagrodzenia za 40 godzin urlopu szkoleniowego we wrześniu br.:
21,94 zł x 40 godzin urlopu = 877,60 zł.
 
5.1.2. Nauka bez skierowania

Pracownik, który postanowił poszerzyć swoją wiedzę w szkole bez skierowania pracodawcy, również może otrzymać dofinansowanie od firmy. Wachlarz świadczeń jest taki sam jak dla pracownika, który otrzymał skierowanie, ale pracownik nie ma prawa do płatnego urlopu szkoleniowego i płatnego zwolnienia z części dnia pracy. Pracodawca może mu udzielić jedynie urlopu bezpłatnego i zwolnienia z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między zakładem pracy a pracownikiem.
5.2. Kształcenie w formach pozaszkolnych
Uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych może odbywać się w pozaszkolnych formach kształcenia na podstawie skierowania i bez skierowania.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK