| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

5. Skutki podnoszenia kwalifikacji w zakresie podatku dochodowego i składek na ZUS

Korzyści, jakie pracownik uzyskuje od pracodawcy w związku z podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych, mają wpływ na powstanie przychodu ze stosunku pracy. Dofinansowanie kosztów nauki może być jednak zwolnione zarówno z podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i ze składek na ZUS.
Opodatkowaniu nie podlega wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę zgodnie z odrębnymi przepisami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika w formach szkolnych lub pozaszkolnych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy.
Te same świadczenia są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Odrębnymi przepisami, które wyznaczają zakres zwolnienia z podatku i składek, są:
● rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.),
● rozporządzenie z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU nr 31, poz. 216) oraz
● inne przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji przez pracowników pewnych grup zawodowych czy branż, np. nauczycieli, służb mundurowych, kierowców przewożących towary niebezpieczne, niektórych pracowników medycznych, pracowników naukowych itd., a także
● układy zbiorowe pracy lub inne przepisy o wynagradzaniu pracowników.
Kształcenie dorosłych odbywa się w formach szkolnych oraz w formach pozaszkolnych, które realizuje organizator kształcenia, tj.:
● publiczna i niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego, placówka kształcenia praktycznego oraz ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, a także
● osoba prawna i fizyczna prowadząca działalność oświatową, wymienioną w ustawie o systemie oświaty, dla której uzyskała odpowiednią akredytację kuratora oświaty.
Zwolnienie podatkowo-składkowe, obejmujące świadczenia na naukę pracownika, nie jest uzależnione od posiadania akredytacji przez szkolącego.
Świadczą o tym wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych, o czym piszemy w dalszej części opracowania.

5.1. Kształcenie w formach szkolnych

Rozporządzenie z 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji (...) określa, że pracownik może podjąć kształcenie w formach szkolnych (w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, wyższej, w tym studia zawodowe, uzupełniające, podyplomowe) na podstawie skierowania z zakładu pracy lub bez takiego skierowania.
Nauka pracownika w formach szkolnych może być wspierana finansowo przez pracodawcę zarówno wtedy, gdy pracownik został skierowany do jej odbywania, jak i wtedy, gdy skierowania nie ma. Takie dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu ani oskładkowaniu.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »