| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

3.3. Podnoszenie kwalifikacji bez skierowania

Podnoszenie kwalifikacji w formach pozaszkolnych może również odbywać się bez skierowania, na podstawie spisanego między pracodawcą a pracownikiem porozumienia (umowy) określającego zakres uprawnień i obowiązków stron.

3.4. Uprawnienia pracowników bez skierowania

Pracownicy podejmujący kształcenie w formach pozaszkolnych bez skierowania mogą otrzymać od pracodawcy prawo do urlopu bezpłatnego i zwolnienia z części dnia pracy, których wymiar powinna określać zawarta umowa.
Okres urlopu bezpłatnego wlicza się u danego pracodawcy do uprawnień pracowniczych przysługujących na podstawie Kodeksu pracy.

4. Pytania i odpowiedzi
 
(?) Skierowaliśmy pracownika na studia. Podpisaliśmy z nim umowę o podnoszeniu kwalifikacji. Pracownikowi do końca studiów pozostały 3 lata, a my ze względów finansowych nie jesteśmy w stanie dalej pokrywać świadczeń związanych z nauką. Czy możemy rozwiązać umowę o podnoszenie kwalifikacji, skoro nie przewidzieliśmy w niej okresu wypowiedzenia?
Przepisy prawa pracy nie przewidują ustawowego okresu wypowiedzenia umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, nawet jeżeli przyczyną jej rozwiązania są problemy finansowe pracodawcy i brak środków na realizację umownych zobowiązań. Zatem bez względu na sytuację finansową nie mogą Państwo jednostronnie rozwiązać umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Umowa taka może być rozwiązana na mocy porozumienia zawartego między pracodawcą a pracownikiem.
(?) Pracownik wypowiedział umowę o pracę. Wcześniej, w czerwcu br. skończył studia, które mu sfinansowaliśmy. Pracownik był zobowiązany przepracować w naszym zakładzie 3 lata po ich zakończeniu. Zgodnie z umową będzie musiał nam zwrócić koszt nauki. Czy nadal będzie zobowiązany do zwrotu, jeżeli wyrazimy zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia z 3 do 2 miesięcy?
Taka sytuacja nie pozbawia Państwa dochodzenia roszczeń związanych z kosztami poniesionymi na naukę. W przypadku gdy skrócenie okresu wypowiedzenia nastąpi na mocy art. 36 § 6 Kodeksu pracy, tj. na podstawie porozumienia między pracodawcą a pracownikiem, sytuacja pracownika w zakresie obowiązku zwrotu kosztów nie ulegnie zmianie. Uzgodnienie dotyczące skrócenia okresu wypowiedzenia, osiągnięte już po wypowiedzeniu umowy przez pracownika na podstawie przedstawionego przepisu, nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. Zatem, mimo wcześniejszego rozwiązania umowy, przyczyną jej rozwiązania będzie nadal wypowiedzenie złożone przez pracownika.
Należy jednak zwrócić uwagę, że inaczej będzie się przedstawiać sytuacja pracownika, z którym umowa o pracę zostanie rozwiązana na innej podstawie, tj. na mocy porozumienia stron. Wówczas dochodzenie roszczeń przez pracodawcę może być niemożliwe. Pracodawca może jednak w takim przypadku uzależnić zgodę na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron od spisania odrębnego porozumienia dotyczącego spłaty poniesionych przez pracodawcę kosztów nauki.

reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »