| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

2.3. Uprawnienia skierowanych pracowników

Pracownicy skierowani na naukę mają prawo do urlopu szkoleniowego lub do zwolnienia z części dnia pracy (w przypadku nauki odbywanej systemem wieczorowym). Wymiary przysługującego urlopu lub zwolnienia z części dnia zostały przedstawione w tabelach poniżej.
 
2.3.1. Szkoły ponadpodstawowe
 
Urlop szkoleniowy
PRZYKŁAD
Pracownik podjął naukę w szkole średniej zawodowej w systemie zaocznym na podstawie skierowania pracodawcy. Przysługuje mu zatem 12 dni roboczych urlopu szkoleniowego w każdym roku szkolnym, a ponadto 6 dni roboczych urlopu na przystąpienie do egzaminów końcowych oraz 6 dni urlopu na czas egzaminów maturalnych, jeżeli pracownik przystąpi do egzaminu dojrzałości.
Zwolnienie z części dnia pracy
PRZYKŁAD
Pracownik podjął naukę w systemie wieczorowym na podstawie skierowania pracodawcy. Zajęcia odbywają się 4 razy w tygodniu (od poniedziałku do czwartku) od godziny 18.00. Pracownik jest zatrudniony w systemie zmianowym. W jednym z tygodni miał zakończyć pracę w poniedziałek i wtorek o godzinie 19.00. Czas dojazdu z pracy do szkoły zajmuje mu ok. 2 godzin. Zatem, aby stawić się w szkole o godz. 18.00, powinien wyjechać o godz. 16.00. Jednak w poniedziałek i wtorek może on skorzystać ze zwolnienia z części dnia pracy w wymiarze po 2,5 godziny, gdyż maksymalny czas zwolnienia od pracy wynosi 5 godzin tygodniowo.
W przedstawionym w przykładzie przypadku nie ma przeszkód, aby pracodawca udzielał pracownikowi większej liczby godzin zwolnienia od pracy. Należy jednak pamiętać, że postanowienia w tym zakresie powinny znaleźć się w umowie o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.
 
2.3.2. Szkoły wyższe
 
Urlop szkoleniowy
 
2.3.3. Nauka systemem mieszanym
 
Urlop szkoleniowy lub zwolnienia z części dnia pracy
 
2.3.4. Nauka na studiach podyplomowych prowadzonych przez szkoły

 
Zwolnienie z części dnia pracy

Urlop szkoleniowy jest udzielany tylko na dni robocze.
O ile udzielanie urlopów szkoleniowych pracowników zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy nie budzi wątpliwości, o tyle problem może pojawić się w przypadku pracowników zatrudnionych w systemie równoważnego czasu pracy. W tym przypadku obowiązują bowiem inne zasady niż przy urlopach wypoczynkowych. W przepisach prawa pracy nie ma zapisu stanowiącego, że jeden dzień urlopu szkoleniowego odpowiada 8 godzinom pracy.
PRZYKŁAD
Pracownik zatrudniony w systemie równoważnego czasu pracy świadczy pracę w niektóre dni tygodnia zgodnie z harmonogramem w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. W czerwcu 2009 r. pracownik, w związku z egzaminami na uczelni, które zostały wyznaczone na piątek, wystąpił o udzielenie urlopu szkoleniowego od poniedziałku do piątku. W tym tygodniu jego harmonogram przedstawiał się następująco:
Wymiar czasu pracy w czerwcu wynosił 168 godzin. W przypadku urlopu szkoleniowego stosuje się art. 130 § 3 Kodeksu pracy, zgodnie z którym wymiar czasu pracy na dany okres rozliczeniowy ulega zmniejszeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności. Udzielony pracownikowi urlop szkoleniowy obniżył mu wymiar czasu pracy w czerwcu o 33 godziny (11 godzin w Pn + 12 godzin w Czw + 10 godzin w Pt). W celu obliczenia wymiaru czasu pracy, który pracownik powinien przepracować w czerwcu, od wymiaru na dany miesiąc należy odjąć liczbę godzin nieobecności spowodowanej urlopem szkoleniowym:
168 godzin – 33 godziny urlopu szkoleniowego = 135 godzin do przepracowania.
Za urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z części dnia pracy pracownik skierowany na naukę zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Niewykorzystany przez pracownika urlop szkoleniowy nie przechodzi na rok następny ani nie przysługuje za niego ekwiwalent pieniężny, gdyż przepisy prawa nie przewidują takiej sytuacji. Prawo do urlopu szkoleniowego przysługuje pracownikowi w danym roku akademickim lub szkolnym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK