| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

2. Podnoszenie kwalifikacji w formach szkolnych
 
2.1. Rodzaje form szkolnych

Podjęcie przez pracownika nauki w formie szkolnej oznacza kształcenie pracownika w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych. Za formy szkolne podnoszenia kwalifikacji, zgodnie ze stanowiskiem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (pismo nr DP 123-3638/07/JS), należy uważać także naukę na studiach podyplomowych, jeżeli studia te są prowadzone przez szkoły.

2.2. Podnoszenie kwalifikacji na podstawie skierowania

Skierowanie na naukę polega na sporządzeniu pisemnej umowy między pracodawcą a pracownikiem, w której zostaną określone ich prawa i obowiązki.
Umowa o podnoszenie kwalifikacji w formach szkolnych na podstawie skierowania – patrz: Wzór nr 1.
Wzór nr 1
WAŻNE!
Sporządzenie umowy o dokształcanie jest bardzo ważne, gdyż stanowi ona podstawę dochodzenia ewentualnych roszczeń między pracodawcą a pracownikiem.
W umowie o podnoszeniu kwalifikacji pracodawca zobowiązuje się do ułatwiania pracownikowi nauki przede wszystkim przez udzielanie urlopu szkoleniowego lub zwalnianie pracownika z części dnia pracy. Przepisy wskazują również wiele innych świadczeń dodatkowych, do których pracodawca może się zobowiązać w umowie.
Strony w umowie o dokształcanie mogą przewidywać inne rozwiązania, np. że podstawą do zwrotu kosztów czesnego będzie faktura wystawiona przez szkołę lub uczelnię, a po zakończeniu roku lub semestru nauki pracownik ma obowiązek przedłożyć zaświadczenie o ich ukończeniu i promocji na następny rok lub semestr.
Świadczenia pracodawcy w przypadku skierowania pracownika na naukę:
Wymienione wyżej świadczenia zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe, do których zobowiąże się pracodawca, przysługują pracownikowi w roku szkolnym (w przypadku szkół podstawowych i ponadpodstawowych) lub w roku akademickim (w przypadku szkół wyższych lub studiów podyplomowych). Pracodawca nie może wycofać się z ich zapewniania, chyba że pracownik z powodu złych wyników w nauce będzie powtarzał rok lub semestr. Wówczas na ten okres pracodawca może zawiesić swoje obowiązki wobec dokształcającego się pracownika.
PRZYKŁAD
Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę kierującą go na zaoczne studia wyższe. W umowie tej pracodawca zobowiązał się do udzielania pracownikowi urlopu szkoleniowego oraz opłaty za czesne. Pracownik ze względu na złe wyniki w nauce powtarzał III rok studiów. W związku z tym pracodawca odmówił pracownikowi urlopu szkoleniowego i opłaty za czesne za powtarzany III rok. Jeżeli pracownik zaliczy powtarzany rok studiów, pracodawca będzie zobowiązany do udzielania pracownikowi świadczeń, gdy pracownik będzie kontynuował naukę na IV roku studiów.
WAŻNE!
Pracodawca ma prawo odmówić udzielania świadczeń określonych w umowie tylko przez okres powtarzania roku lub semestru nauki.
Pracownik, z którym pracodawca podpisał umowę o naukę, ma obowiązek przepracowania określonego w umowie okresu pracy po zakończeniu nauki. Maksymalny czas pracy po zakończeniu nauki można określić na 3 lata. W umowie można również ustalić, że pracownik przepracuje pół roku, rok, dwa lata itp.
Świadczenia związane z nauką – skutki niedotrzymania warunków umowy
Ponadto, na wniosek pracodawcy, pracownik będzie zobowiązany do zwrotu przyznanych mu świadczeń, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn:
● przerwie naukę lub
● nie podejmie nauki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK