| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

7. Koszty uzyskania przychodów pracodawcy

Wydatki na dofinansowanie edukacji pracownika mogą być kosztem uzyskania przychodów dla pracodawcy, jeśli kierunek studiów, tematyka kursu czy szkolenia mają związek z obowiązkami wykonywanymi przez pracownika w ramach stosunku pracy. Kosztami uzyskania przychodów są bowiem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów ustawowo wyłączonych z kosztów podatkowych. Wydatki na kształcenie pracowników nie zostały wymienione wśród katalogu kosztów, które nie mogą być uznane za koszty do celów podatkowych.
WAŻNE!
Do kosztów działalności nie można zaliczyć wydatków na kształcenie, które nie jest niezbędne do prowadzenia tej działalności i którego celem jest podniesienie ogólnego poziomu wiedzy pracownika.
Koszty nauki np. na studiach, ponoszone przez pracodawcę, mogą być zatem zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli kierunek studiów wiąże się z profilem prowadzonej działalności pracodawcy, odpowiada rodzajowi stanowiska pracy, a nabyte przez pracownika kwalifikacje, wiedza i umiejętności zostaną wykorzystane w pracy i przyczynią się do zwiększania przychodów firmy. Przykładem może być sfinansowanie specjalistycznego kursu kosmetycznego dla pracownicy zakładu fryzjersko-kosmetycznego albo kosztów udziału w kursie językowym dla pracownika obsługującego zagranicznych kontrahentów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK