| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Być może niewielu przedsiębiorców myśli o tym na co dzień, lecz wykonywanie umów jest dla ich firm niemal ciągłą działalnością. Umowy stanowią podstawę prawną dla większości wykonywanych przez nich czynności, a często decydują o powodzeniu współpracy z kontrahentem czy nawet o opłacalności biznesu. Niektóre z rodzajów umów zawieranych przez przedsiębiorców są dedykowane wyłącznie obrotowi gospodarczemu, ale większość z nich to umowy typowe, które zawierane są powszechnie. Dlatego też wiedza o umowach gospodarczych przyda się zarówno właścicielom firm, jak też przyszłym przedsiębiorcom. Uzyskując świadomość co do znaczenia konkretnych typów umów, można znacząco ograniczyć ryzyko występowania sytuacji kryzysowych.

W jakiej formie

Przepisy o umowie sprzedaży nie zastrzegają dla niej żadnej szczególnej formy. Oczywiście nie każda sprzedaż może być dokonana w formie dowolnej (np. ustnie), gdyż mogłoby to prowadzić do niebezpiecznego chaosu. Często bowiem, aby np. umowa była ważna, niezbędne okazuje się zachowanie szczególnej formy. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Po pierwsze, w przypadku sprzedaży nieruchomości, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a także spadku musi być zachowana forma aktu notarialnego. Z kolei sprzedaż przedsiębiorstwa czy udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jeżeli jednak w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, forma ta nie wystarczy, jako że – stosownie do powyższych uwag – powinno to nastąpić w akcie notarialnym. Są to rygory formalne zastrzeżone dla ważności umów sprzedaży co oznacza, że ich niezachowanie powoduje bezwzględną nieważność umowy sprzedaży.
Sytuacja taka ma miejsce zawsze, gdy przepisy wymagają dla ważności jakiejś umowy formy aktu notarialnego, daty pewnej lub urzędowego poświadczenia podpisów. Jeśli natomiast ustawodawca zastrzega wyłącznie formę pisemną, to wówczas ewentualny rygor nieważności niezachowania tej formy musi wyraźnie wynikać z przepisu. Strony umów mogą także same zastrzegać rygor nieważności np. dla wprowadzania późniejszych zmian do umowy sprzedaży.
Zapamiętaj
Faktura nie zastępuje formy pisemnej umowy. Stanowi natomiast pismo uprawdopodobniające zawarcie umowy.
Największa dowolność odnośnie formy umowy sprzedaży występuje więc w obrocie rzeczami ruchomymi. Przedsiębiorcy muszą jednak mieć na względzie, że ciążą na nich dodatkowe obowiązki formalne w obrocie konsumenckim, gdy często masowo zawierają umowy z osobami fizycznymi kupującymi od nich towary konsumpcyjne poza zakresem swej ewentualnej działalności zawodowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK