| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Być może niewielu przedsiębiorców myśli o tym na co dzień, lecz wykonywanie umów jest dla ich firm niemal ciągłą działalnością. Umowy stanowią podstawę prawną dla większości wykonywanych przez nich czynności, a często decydują o powodzeniu współpracy z kontrahentem czy nawet o opłacalności biznesu. Niektóre z rodzajów umów zawieranych przez przedsiębiorców są dedykowane wyłącznie obrotowi gospodarczemu, ale większość z nich to umowy typowe, które zawierane są powszechnie. Dlatego też wiedza o umowach gospodarczych przyda się zarówno właścicielom firm, jak też przyszłym przedsiębiorcom. Uzyskując świadomość co do znaczenia konkretnych typów umów, można znacząco ograniczyć ryzyko występowania sytuacji kryzysowych.

Recepta na sukces

Na podstawie umowy franczyzowej jeden z przedsiębiorców, zwany franczyzodawcą, udostępnia drugiemu przedsiębiorcy, zwanemu franczyzobiorcą, zespół praw do korzystania z patentów, praw autorskich, znaku firmowego, towarowego, wzorów użytkowych i zdobniczych, wystroju wnętrz, symboliki, know-how, tajemnic handlowych, sposobu organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem. Przekazuje ponadto własne informacje i doświadczenia o charakterze technicznym, umożliwia szkolenia kadry i pomoc własnych instruktorów. Dodatkową korzyścią jest to, że reklama i marketing stosowana przez franczyzodawcę będzie skutkowała również wobec franczyzobiorcy, który stanie się jej beneficjentem. W zamian za to franczyzobiorca zobowiązany jest do świadczeń pieniężnych na rzecz franczyzodawcy. Podsumowując, można powiedzieć że na podstawie umowy franczyzy jeden przedsiębiorca odpłatnie przekazuje drugiemu przedsiębiorcy receptę na sukces.
Prawa udostępniane przez franczyzodawcę franczyzobiorcy nie mają charakteru wyłącznego. Przeciwnie, franczyzodawca zawiera szereg umów franczyzowych z różnymi przedsiębiorcami, co powoduje powstanie sieci przedsiębiorców, z których każdy rozlicza się samodzielnie, jednak wszyscy zorganizowani są według jednego wzoru opracowanego przez franczyzodawcę.
Umowa franchisingu powinna precyzyjne określać prawa i obowiązki stron oraz wszelkie inne istotne warunki współpracy. Powinna odzwierciedlać interes członków sieci franchisingowej w ochronie praw własności przemysłowej i intelektualnej franchisodawcy. Równie ważne jest, by gwarantowała utrzymanie jednolitego wizerunku i reputacji sieci. Za każdym razem zakres konkretnych praw i obowiązków kształtuje wola stron zgodnie z założeniem, że obowiązki jednej strony umowy są zarazem uprawnieniem drugiej strony. W przypadku franchisingu wzajemne prawa i obowiązki może kształtować nie tylko sama umowa o udostępnienie sieci. Częstą praktyką jest zawieranie obok głównej umowy szczegółowych umów nazwanych, np. najmu lub leasingu.
Kolejną charakterystyczną cechą franchisingu jest to, że układ praw i obowiązków stron umowy jest zmienny w czasie. Zależy od etapu rozwoju przedsiębiorstwa franczyzobiorcy. Niektóre obowiązki istnieją także po zakończeniu umowy. Jest to związane ze znajomością korzystającego z sieci tajemnic udostępniającego.
Obowiązki franczyzodawcy i franczyzobiorcy
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 3531 k.c.
Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

ANDRZEJ KOWALCZYK – radca prawny

Źródło:Poradnik Gazety Prawnej

 
1 Por. Umowy w obrocie gospodarczym, red. A. Koch, J. Napierała, Kraków 2006.
2 Także w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 września 1993 r. (sygn. akt II CRN 84/93, OSNC 1994/7–8/158) stwierdzono, że: roszczenie o zapłatę ceny staje się wymagalne z chwilą spełnienia przez sprzedającego świadczenia niepieniężnego, chyba że strony oznaczyły w umowie sprzedaży inny termin jej uiszczenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK