| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Być może niewielu przedsiębiorców myśli o tym na co dzień, lecz wykonywanie umów jest dla ich firm niemal ciągłą działalnością. Umowy stanowią podstawę prawną dla większości wykonywanych przez nich czynności, a często decydują o powodzeniu współpracy z kontrahentem czy nawet o opłacalności biznesu. Niektóre z rodzajów umów zawieranych przez przedsiębiorców są dedykowane wyłącznie obrotowi gospodarczemu, ale większość z nich to umowy typowe, które zawierane są powszechnie. Dlatego też wiedza o umowach gospodarczych przyda się zarówno właścicielom firm, jak też przyszłym przedsiębiorcom. Uzyskując świadomość co do znaczenia konkretnych typów umów, można znacząco ograniczyć ryzyko występowania sytuacji kryzysowych.

Każda umowa to czynność prawna

Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady zawierania umów i związane z nimi uprawnienia stron jest ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 79, poz. 662, dalej „k.c.”). Co ciekawe, ustawa ta nie definiuje wprost pojęcia „umowy”, traktując je jako pojęcie uniwersalne i powszechnie rozpoznawalne. Wśród prawników oczywiste jest rozróżnienie wśród ogółu czynności prawnych tzw. czynności jednostronnych, polegających na oświadczeniu woli jednego tylko podmiotu, oraz wielostronnych, czyli polegających na złożeniu zgodnych oświadczeń woli wielu podmiotów. Takie wielostronne zgodne oświadczenia zwykło nazywać się właśnie umowami. O ile zatem określenie umowy nie budzi szerszych wątpliwości, o tyle znacznie większe zastrzeżenia pojawiają się wobec wyróżnienia wśród umów szczególnej kategorii „umów w obrocie gospodarczym”. Także i w tym przypadku nie znajdziemy definicji ustawowej tego pojęcia. Jest to bowiem określenie stworzone przez praktyków dla oznaczenia pewnego zjawiska, które jakościowo wyróżnia się na tle umów zawieranych przez podmioty nieprofesjonalne. Praktycy zajmujący się prawem kontraktów przyjmują, że umowami gospodarczymi, czy też umowami zawieranymi w obrocie gospodarczym są te umowy, w których przynajmniej po jednej ze stron występuje przedsiębiorca i które zawierane są w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą1.
ZAPAMIĘTAJ
Umową gospodarczą jest umowa, w której przynajmniej po jednej stronie występuje przedsiębiorca działający w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Większość z umów zawieranych przez przedsiębiorców należy do umów typowych, zawieranych powszechnie przez wszystkich, niezależnie od tego, czym się na co dzień zajmują. Spośród wielu różnych typów umów nauka prawa cywilnego rozróżnia:
● umowy nazwane, których najważniejsze elementy zostały uregulowane w k.c.,
● umowy mieszane, które czerpią swe elementy składowe z różnych typów umów nazwanych,
● umowy nienazwane, które nie mają swego odpowiednika w k.c.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK