| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Lato, wakacje to czas, w którym jak grzyby po deszczu wyrastają różnego rodzaju punkty sprzedaży, parkingi, salony gier itp. Wiele z nich to działalności, które są prowadzone sezonowo, wyłącznie przez ściśle określoną część roku. Po zakończeniu sezonu ich właściciele powracają do swoich dotychczasowych zajęć.

Instalacja kasy fiskalnej – obowiązki

W związku z instalacją kas rejestrujących podatnik będzie musiał wykonać określone czynności, a mianowicie:
1) złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie o liczbie kas oraz miejscu (adresie) ich używania,
2) wezwać serwis kasy, który dokona tzw. fiskalizacji kasy, czyli zainicjuje pracę kasy w trybie fiskalnym,
3) w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji zgłosić kasę w urzędzie skarbowym. W tym celu podatnik wypełnia specjalny, ustawowo określony druk „zawiadomienie podatnika o miejscu instalacji kasy rejestrującej” (dostępny na www.mk.infor.pl w zakładce „Aktywne druki”). Zawiadomienie wraz z analogicznym zawiadomieniem serwisu, który dokonał fiskalizacji kasy, stanowi podstawę do nadania kasie przez urząd skarbowy numeru ewidencyjnego. Numer ten podatnik powinien w sposób trwały nanieść na obudowę kasy rejestrującej.
Podatnicy, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania jedną kasę rejestrującą, mogą dokonać tylko zgłoszenia na formularzu zawiadomienia o miejscu instalacji kasy rejestrującej (przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania), wezwać serwis w celu fiskalizacji kasy, a po uzyskaniu z urzędu skarbowego numeru ewidencyjnego nanieść go na obudowę kasy. Podatnicy, którzy zamierzają zainstalować więcej niż jedną kasę, muszą dodatkowo złożyć zgłoszenie o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania – patrz pkt 1–3.
Podatnicy, którzy po raz kolejny rozpoczynają działalność gospodarczą, powinni pamiętać o pułapce podatkowej, która wiąże się z ewidencjonowaniem działalności w kasie rejestrującej. Ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących mogą mianowicie korzystać tylko ci podatnicy, którzy w latach ubiegłych nie utracili prawa do zwolnienia z obowiązku stosowania kas (obecnie ograniczenie to wynika z § 3 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących).
Jeżeli podatnik w ubiegłych latach miał obowiązek ewidencjonowania obrotu w kasie, to ponowne rozpoczęcie działalności oznacza, że ma obowiązek stosowania kasy rejestrującej od początku prowadzenia działalności (interpretacja indywidualna z 17 listopada 2008 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPP1/443-1249/08/AZb).
PRZYKŁAD
Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami przemysłowymi (odzieżą) na straganach i targowiskach w 2005 r. W 2005 r. był obowiązany rozpocząć ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Zakupił ją więc i ufiskalnił. W 2006 r. zrezygnował z prowadzenia działalności gospodarczej, w tym wyrejestrował kasę fiskalną w urzędzie skarbowym. Podatnik ponownie zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej o takim samym charakterze i profilu.
Rozpoczynając działalność po przerwie, nie będzie mógł skorzystać z prawa do zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przewidzianego dla podatników rozpoczynających działalność (do kwoty obrotów 20 000 zł). Zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wyniku likwidacji działalności przez osobę fizyczną, a następnie ponowne rozpoczęcie jej wykonywania, bez względu na to, czy o tym samym profilu czy innym, powoduje, że mamy do czynienia z tym samym podatnikiem posługującym się tym samym Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP). Wznowienie działalności po przerwie spowodowanej likwidacją działalności, w myśl odrębnych przepisów, nie ma wpływu na byt osoby fizycznej jako podatnika. Ustanie bytu prawnopodatkowego powoduje bowiem zmiana formy prawnej prowadzonej działalności, np. zlikwidowanie działalności prowadzonej jednoosobowo jako osoba fizyczna i podjęcie w formie spółki cywilnej lub odwrotnie, a nie zaniechanie na pewien czas wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
W przypadku ponownego „rozpoczęcia” działalności gospodarczej podatnik jest uznawany na gruncie przepisów prawa podatkowego za podatnika kontynuującego prowadzenie działalności. Utracił on we wcześniejszych latach prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu z zastosowaniem kasy rejestrującej. W związku ze „wznowieniem” prowadzenia działalności gospodarczej podatnik będzie więc zobowiązany do prowadzenia ewidencji z użyciem kasy rejestrującej od momentu dokonania pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.
Natomiast jeżeli wcześniej podatnik nie miał obowiązku ewidencjonowania (tzn. przepisy podatkowe nie nakładały na niego obowiązku ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej), to nawet gdy stosował kasę rejestrującą dobrowolnie, wznawiając działalność będzie mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, i to jako podatnik kontynuujący działalność – interpretacja indywidualna z 17 listopada 2008 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, nr ITPP1/443-764/08/AJ.
PRZYKŁAD
Podatnik (osoba fizyczna) prowadził działalność w zakresie handlu obwoźnego w latach 2004– 2006. Nie miał obowiązku prowadzenia ewidencji w kasie rejestrującej. W 2009 r. zamierza wznowić działalność. Może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kasy rejestrującej do 31 grudnia 2009 r., jako podatnik kontynuujący działalność. Zwolnienie z obowiązku stosowania kas będzie mu więc przysługiwało, jeżeli osiągnięty przez niego obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczy w trakcie 2009 r. 40 000 zł.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK