| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, szczególnie w przypadkach, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca lub roku, albo gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Zmniejszanie urlopu wypoczynkowego

Przy ustalaniu urlopu w wymiarze proporcjonalnym niepełny dzień urlopu należy zaokrąglać w górę do pełnego dnia. Urlop należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może jednak przekroczyć wymiaru wynikającego z przepisów Kodeksu pracy.
W praktyce może się zdarzyć, że pracownik do dnia ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego wykorzysta już urlop wypoczynkowy w wymiarze wyższym niż wynikający z okresu zatrudnienia u tego pracodawcy. W takiej sytuacji urlop u kolejnego pracodawcy będzie mu przysługiwać w odpowiednio niższym wymiarze. Podobnie kolejne zaokrąglenia wymiaru urlopu wypoczynkowego przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego nie mogą spowodować podwyższenia wymiaru urlopu ponad należną danemu pracownikowi liczbę dni urlopu.
Przykład
Pracownik pracował w 2008 r. u 3 pracodawców:
– 3 miesiące – u pracodawcy A,
– 7 miesięcy – u pracodawcy B,
– 2 miesiące – u pracodawcy C.
Staż pracy tego pracownika do celów wymiaru urlopu wypoczynkowego wynosi 15 lat, a zatem ma on prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Wymiar urlopu wynosi u pracodawcy:
– A – 3/12 z 26 dni, tj. 7 dni,
– B – 7/12 z 26 dni, tj. 15 dni,
– C – 2/12 z 26 dni, tj. 5 dni.
Daje to w sumie 27 dni urlopu wypoczynkowego, czyli 1 dzień ponad kodeksowy wymiar.
W takim przypadku pracodawca C powinien udzielić pracownikowi jedynie 4 dni urlopu wypoczynkowego. Udzielenie 5 dni urlopu spowodowałoby bowiem przekroczenie wymiaru należnego pracownikowi urlopu o 1 dzień.

Zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego a wymiar urlopu

W przepisach prawa urlopowego brak jest bezpośredniej regulacji sposobu ustalania wymiaru urlopu w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego. W takim przypadku właściwa wydaje się metoda ustalania wymiaru urlopu w taki sam sposób jak przy zmianie pracodawcy, co wymaga dokonania dwóch niezależnych wyliczeń wymiarów urlopów w proporcji do okresu pracy w danym wymiarze czasu pracy.
Otrzymane wyniki po zaokrągleniu i zsumowaniu nie powinny przekraczać 20 lub 26 dni urlopu.
Przykłady
Pracownikowi, który jest zatrudniony na 1/2 etatu, zwiększono od 1 marca 2009 r. wymiar czasu pracy na 3/4 etatu. Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego.
Ustalenia wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego – w sytuacji kiedy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy i w ciągu roku kalendarzowego następuje zwiększenie wymiaru jego etatu – należy dokonać w ten sposób, że oddzielnie obliczamy wymiar przysługującego urlopu za okres, kiedy pracownik zatrudniony był na 1/2 etatu, a oddzielnie za okres zatrudnienia w wymiarze 3/4 etatu.
Wobec tego, ustalając wymiar urlopu pierwszego pracownika, należy dokonać następujących obliczeń:
– w okresie od stycznia do lutego 2009 r. przysługiwało mu 2 dni urlopu (20 dni x 1/2 x x 2/12 = 2 dni),
– za okres od marca do grudnia 2009 r. przysługuje mu 13 dni (20 dni x 3/4 x 10/12 = 13 dni).
W sumie w 2009 roku pracownikowi będzie przysługiwał urlop w wymiarze 15 dni.
***
W sytuacji odwrotnej niż w poprzednim przykładzie zakładamy, że pracownikowi, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, zmniejszono od 1 maja 2009 r. wymiar etatu do 3/4. Pracownik ten ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego.
Wymiar urlopu będzie wynosił:
– w okresie od stycznia do kwietnia 2009 r. przysługuje mu 7 dni (20 dni x 4/12 = 7 dni),
– w okresie od maja do grudnia 2009 r. przysługuje mu 10 dni (20 dni x 3/4 x 8/12 = 10 dni). W sumie w 2009 r. pracownik będzie miał prawo do 17 dni urlopu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Tyniec

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »