| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, szczególnie w przypadkach, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca lub roku, albo gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Wykorzystanie urlopu w wyższym wymiarze

Jeżeli pracownik przed ustaniem stosunku pracy wykorzysta urlop wypoczynkowy w wymiarze wyższym niż przysługujący mu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, to u kolejnego pracodawcy, u którego podejmie zatrudnienie, nabywa prawo do urlopu w odpowiednio niższym wymiarze. Jeżeli u dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzysta cały urlop przysługujący mu w danym roku, to u kolejnego pracodawcy w ogóle nie uzyska prawa do urlopu. Pracodawca nie ma oczywiście żadnych roszczeń wobec pracownika, który najpierw wykorzystał urlop w pełnym wymiarze, a następnie rozwiązał stosunek pracy.
Należy zaznaczyć, że zasada proporcjonalności ma również zastosowanie do urlopów dodatkowych przysługujących pracownikom na podstawie przepisów szczególnych, np. osobom o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, kombatantom.

Powrót do pracy po przerwie

Ustalanie urlopu w wymiarze proporcjonalnym na podstawie art. 1552 k.p. będzie miało miejsce także w przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym pracownik powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej jeden miesiąc urlopie bezpłatnym, urlopie wychowawczym, okresie odbywania zasadniczej służby wojskowej czy nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w ciągu którego pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego.
Są to sytuacje, w których pracownik w danym roku kalendarzowym nie nabył u pracodawcy prawa do urlopu, co w praktyce sprowadza się do tego, że w danym roku kalendarzowym pracownik jeszcze w ogóle nie świadczył pracy mimo pozostawania w zatrudnieniu.
Przez miesiąc należy rozumieć miesiąc kalendarzowy, który powinien biec nieprzerwanie, jego ustalenie zaś powinno nastąpić zgodnie z art. 112 k.c., na podstawie którego termin oznaczony w miesiącach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.
Jeżeli pracownik powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy, np. po urlopie wychowawczym obejmującym pierwsze 5 miesięcy danego roku kalendarzowego, to pracodawca ustali prawo tego pracownika do urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym powrócił do pracy w proporcji do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia pracownika na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego lub w proporcji do okresu zatrudnienia – w razie zatrudnienia pracownika na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Na takich samych zasadach należy ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika, który podejmuje zatrudnienie w ciągu roku kalendarzowego i nie ma w tym roku żadnego okresu zatrudnienia, który przypadałby u poprzedniego pracodawcy. Chodzi tu o przypadki ustania stosunku pracy u poprzedniego pracodawcy w jednym roku kalendarzowym i nawiązania kolejnego stosunku pracy już w trakcie kolejnego roku kalendarzowego, np. od 1 maja.
Przykład
Pracownica po urodzeniu pierwszego dziecka skorzystała z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, potem z urlopu wypoczynkowego. Następnie zwróciła się z prośbą o udzielenie jej urlopu wychowawczego na okres 3 lat, który upłynąłby w listopadzie 2008 r. Jednak w październiku 2008 r. pracownica przesłała zaświadczenie ze szpitala i akt urodzenia drugiego dziecka. W związku z tym urlop wychowawczy został przerwany i rozpoczął się kolejny urlop macierzyński.
Pracownica zwróciła się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej 26 dni urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Należy zaznaczyć, że pracownica ta nie przepracowała od 3 lat ani jednego dnia (z uwagi na urlop wychowawczy).
Do pracownika powracającego w ciągu roku kalendarzowego do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące udzielania pracownikowi urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego; w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
A zatem, jeżeli pracownica w dniu porodu drugiego dziecka przebywała jeszcze na urlopie wychowawczym udzielonym na pierwsze dziecko – od dnia porodu do dnia zakończenia urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko przysługiwał jej zasiłek macierzyński. Natomiast od dnia, w którym upłynął termin urlopu wychowawczego, pracownicy przysługuje urlop macierzyński z tytułu urodzenia drugiego dziecka.
Bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym za okres od listopada do grudnia 2008 r. i urlop za 2009 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK