| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, szczególnie w przypadkach, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca lub roku, albo gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Urlop w dodatkowym miejscu pracy

Jeżeli pracownik jednocześnie pozostaje w dwóch lub więcej stosunkach pracy, wliczeniu do stażu pracy, od którego zależy zarówno nabycie, jak i wymiar urlopu, podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego zatrudnienia. Wynika z tego, że będzie podlegać zaliczeniu okres poprzedniego, niezakończonego zatrudnienia, ale przy zachowaniu zasady niedublowania tych okresów.
Jeśli np. pracownik jest zatrudniony równolegle u trzech pracodawców, to u drugiego z nich będzie podlegał zaliczeniu cały okres poprzedniego, niezakończonego zatrudnienia, natomiast u trzeciego pracodawcy zaliczeniu będzie podlegać ta część, która przypada przed nawiązaniem trzeciego stosunku pracy. Nie będzie się więc liczyć podwójnie okresu między drugim a trzecim zatrudnieniem.
Rozwiązanie zawarte w art. 1541 § 2 k.p. jest dla pracowników korzystne, gdyż pracownik zatrudniony w podstawowym i dodatkowym miejscu pracy korzysta u każdego z pracodawców z tego samego wymiaru urlopu wypoczynkowego, co pozwala mu na lepszą realizację prawa do wypoczynku i stwarza szansę na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w tym samym czasie i w tym samym wymiarze u wszystkich pracodawców równolegle zatrudniających pracownika.
Przykłady
Pracownik pozostaje jednocześnie w dwóch stosunkach pracy (u jednego pracodawcy jest zatrudniony od 15 lat, a w dodatkowym zatrudnieniu pozostaje od 3 lat).
W powyższej sytuacji 12-letni okres zatrudnienia, który przypada przed podjęciem dodatkowej pracy, powinien być uwzględniony przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego w dodatkowym zatrudnieniu.
***
Pracownik B. jest zatrudniony w dwóch firmach współpracujących ze sobą, w każdej z nich w wymiarze 1/2 etatu. Wykonuje on pracę codziennie od poniedziałku do piątku po 4 godziny.
W powyższej sytuacji pracownik B. ma w ramach każdego stosunku pracy prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru czasu pracy u danego pracodawcy.
W przypadku gdy np. pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego, ale jest zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu – wymiar przysługującego urlopu wynosi:
1/2 x 20 dni = 10 dni.
Po przeliczeniu na godziny jest to:
10 dni x 8 godzin = 80 godzin.
Tak więc, jeśli u każdego pracodawcy pracownik codziennie będzie wykonywał pracę w wymiarze 4 godzin i zaplanuje urlop na 8 dni, to udzielenie urlopu na te dni będzie oznaczać udzielenie urlopu w wymiarze 32 godzin (4 godziny x 8 dni).
Z puli urlopowej pracodawca odliczy temu pracownikowi 32 godziny, czyli 4 dni urlopu. Omówiony wyżej sposób naliczania i udzielania urlopu wypoczynkowego będzie odnosił się do każdego z dwóch pracodawców.

Zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego
 
Przepisy prawa pracy przewidują dla pewnych grup pracowników podwyższony wymiar urlopu wypoczynkowego w stosunku do progów przewidzianych w art. 154 k.p. Kryteria, jakie są tu przyjmowane, to:
• wiek,
• niepełnosprawność,
• kombatanctwo,
• zawód (sędziowie, prokuratorzy, pracownicy socjalni),
• instytucja (pracownicy służby cywilnej, pracownicy Najwyższej Izby Kontroli).
Przepisy regulujące urlop w zwiększonym wymiarze nie określają sposobu udzielania dodatkowego urlopu. Może więc być on dzielony na części lub wykorzystywany w całości, udzielany łącznie z urlopem w podstawowym wymiarze lub osobno. Urlop w zwiększonym wymiarze może być wykorzystywany nie wcześniej niż w dniu, w którym następuje nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego w wymiarze podstawowym. Do urlopu tego mają natomiast zastosowanie przepisy Kodeksu pracy w zakresie planowania urlopów, wypłaty ekwiwalentu oraz urlopu w wymiarze proporcjonalnym.
Przykładem pracowników mających zwiększony wymiar urlopowy są pracownicy socjalni. Pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie, do którego obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, przysługuje raz na 2 lata urlop dodatkowy w wymiarze 10 dni roboczych. Warunkiem dodatkowym jest przepracowanie nieprzerwanie i faktycznie w wymienionej jednostce organizacyjnej pomocy społecznej co najmniej 5 lat. Urlop dodatkowy powinien zostać wykorzystany w sposób nieprzerwany (art. 121 ust. 3 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, DzU z 2008 r. nr 115, poz. 728 ze zm.).
Wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego może wynikać także z układu zbiorowego pracy. Jeżeli w układzie zbiorowym pracy ustalony jest wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego, niż przewiduje to art. 154 § 1 k.p., wówczas pracownik będzie miał prawo do tego wyższego urlopu. Również w umowie może być ustalony dla konkretnego pracownika wyższy wymiar urlopu, niż przewidują to przepisy. Także pracodawca w ramach nagrody może udzielić pracownikowi okresu wolnego płatnego zamiast gratyfikacji finansowej. Sytuacje takie, jako korzystniejsze dla pracownika i nieregulowane przez przepisy bezwzględnie obowiązujące, są dopuszczalne na podstawie art. 18 k.p.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK