| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, szczególnie w przypadkach, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca lub roku, albo gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Nauka a „staż urlopowy”

Do okresu, od którego zależy wymiar urlopu, zaliczamy także okres nauki. Podlega on jednak wliczeniu zgodnie z normatywnie ustalonym stażem pracy. Lata nauki nie pokrywają się ściśle z latami pracy.
Staż urlopowy wynikający z pobierania nauki uzależniony jest od zdobytego poziomu wykształcenia. Wlicza się zatem:
• przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata – z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
• przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej,
• 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych,
• 4 lata – z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej,
• 6 lat – z tytułu ukończenia szkoły policealnej,
• 8 lat – z tytułu ukończenia szkoły wyższej.
Należy zaznaczyć, że okresy nauki nie podlegają sumowaniu i jeżeli pracownik ukończył kolejno kilka szkół, zawsze bierze się pod uwagę jedną szkołę najwyżej stojącą w hierarchii, której ukończenie daje pracownikowi najkorzystniejszy staż. Sumowaniu nie podlega także ukończenie więcej niż jednej szkoły tego samego typu, np. uzyskanie dyplomu dwóch szkół wyższych.
Przy wliczaniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, nauki należy brać pod uwagę wyłącznie okres nauki ukończonej, tj. stwierdzonej świadectwem lub dyplomem ukończenia szkoły, zgodnie z obowiązującymi w szkolnictwie przepisami.

Równoczesna nauka i praca

Jeżeli pracownik równocześnie pobiera naukę i pracuje, okres nauki wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu tylko wówczas, gdy będzie to korzystniejsze dla pracownika.
Przykład
Po ukończeniu szkoły średniej pracownik podjął pracę w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Następnie rozpoczął studia 5-letnie w trybie zaocznym. Studia ukończył w terminie i nadal pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy.
Określając staż pracy tego pracownika, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, należy dokonać porównania, co jest bardziej korzystne dla pracownika. Jeśli pracownik wybrałby staż pracy, w którym pobierał naukę, wówczas z tytułu ukończenia szkoły średniej należy zaliczyć 4 lata oraz 6 lat zatrudnienia, co daje w sumie 10-letni staż pracy. W sytuacji gdy pracownik wybrałby okres nauki w szkole wyższej, wówczas z tego tytułu należy zaliczyć mu 8 lat oraz 1 rok pracy przed podjęciem studiów, co daje 9 lat.
Korzystniejszym rozwiązaniem dla pracownika jest wybranie okresu zatrudnienia, który jest dłuższy niż okres nauki.
Do stażu pracy nie można dwukrotnie zaliczać tego samego okresu, tj. raz z tytułu zatrudnienia i ponownie z tytułu nauki. Dlatego wyboru między tymi okresami nie odnosi się do pracowników, którzy uczyli się przed podjęciem zatrudnienia, a w trakcie pracy uzyskali np. dyplom ukończenia szkoły wyższej.
Przykład
Pracownica w latach 2004–2008 studiowała i w tym czasie nie była zatrudniona. Przed obroną pracy magisterskiej, ale już po uzyskaniu absolutorium podjęła pierwszą pracę. Po roku zatrudnienia otrzymała tytuł magistra i dyplom ukończenia studiów wyższych. W tej sytuacji pracownicy należy zaliczyć do stażu urlopowego – w roku, w którym uzyskała dyplom – 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK