| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, szczególnie w przypadkach, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca lub roku, albo gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Niepełny miesiąc pracy

Z uwagi na to, że nabycie pierwszego urlopu wypoczynkowego nie następuje dopiero po przepracowaniu roku, może dojść do sytuacji, w której między nabyciem prawa do pierwszego urlopu a nabyciem prawa do kolejnego urlopu upłynie tylko kilka miesięcy lub w niektórych przypadkach kilka dni, w zależności od tego, w jakim miesiącu danego roku pracownik podjął pierwsze zatrudnienie. Równocześnie zasada proporcjonalności nabycia urlopu wypoczynkowego przy pierwszym zatrudnieniu będzie ograniczać się tylko do tego roku kalendarzowego, w którym pracownik podjął po raz pierwszy pracę. W kolejnym roku kalendarzowym pracownik 1 stycznia nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, niezależnie od tego, ile miesięcy przepracował w poprzednim roku kalendarzowym.
W razie podjęcia kolejnego zatrudnienia w tym samym roku kalendarzowym, w którym nastąpiło pierwsze zatrudnienie, należy przyjąć, że nadal nabywanie prawa do urlopu wypoczynkowego będzie się odbywać „z dołu” i proporcjonalnie za każdy miesiąc.
Przykład
Pracownik podjął pierwszą pracę 15 marca 2009 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony. Z dniem 30 września dojdzie do rozwiązania stosunku pracy u pierwszego pracodawcy, a następnie od 1 października pracownik podejmie kolejną pracę u następnego pracodawcy.
Oznacza to, że u pierwszego pracodawcy pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w 2009 r. z upływem kolejno: 14 kwietnia, 14 maja, 14 czerwca, 14 lipca, 14 sierpnia, 14 września.
Pozostałe 16 dni pracy we wrześniu (od 15 do 30 września) nie będą już uprawniały tego pracownika do nabycia prawa do urlopu u pierwszego pracodawcy. Będą natomiast doliczone do okresu zatrudnienia u kolejnego pracodawcy, u którego pracownik nabędzie prawo do urlopu z upływem 14 października 2009 r., a więc po miesiącu zatrudnienia.

Nabycie prawa do kolejnych urlopów

Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, niezależnie od tego, czy jest zatrudniony w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy, niezależnie od podstawy zatrudnienia, a także od rodzaju umowy o pracę.
Nabycie prawa do kolejnego urlopu następuje 1 stycznia następnego roku kalendarzowego, jeżeli pracownik pozostaje nieprzerwanie w ramach stosunku pracy. Jeżeli natomiast podejmuje zatrudnienie w trakcie roku kalendarzowego, np. 1 marca, to dniem nabycia prawa do kolejnego urlopu jest dzień rozpoczynający zatrudnienie w danym roku kalendarzowym. Natomiast w sytuacji gdy pracownik nawiązuje umowę o pracę po przerwie w trakcie następnego roku kalendarzowego, wówczas nabywa prawo do kolejnego urlopu z dniem nawiązania stosunku pracy i będzie to urlop w wymiarze proporcjonalnym.
Przykład
Pracownica z 12-letnim stażem pracy rozwiązała umowę o pracę 31 listopada 2008 r. Następnie od 1 marca tego roku. została zatrudniona w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. A zatem w 2009 r. pracownica nabyła prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w marcu tego roku w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w 2009 r.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależny jest od ogólnego stażu pracy i wykształcenia pracownika. Staż ten ustala się, sumując wszystkie okresy pozostawania w zatrudnieniu bez względu na sposób jego ustania i przerwy w zatrudnieniu. Ponadto do stażu pracy wlicza się również niektóre okresy niepozostawania w stosunku pracy, które z mocy przepisów Kodeksu pracy i przepisów szczególnych mają wpływ na wymiar urlopu.
Minimalny wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni. Do takiego wymiaru urlopu mają prawo pracownicy zatrudnieni krócej niż 10 lat. Natomiast wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników posiadających co najmniej 10-letni okres zatrudnienia wynosi 26 dni.
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar, wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia w ramach stosunku pracy, tj. na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę oraz inne okresy „zaliczalne” do okresu pracy. Obejmuje to nie tylko okresy zakończonego zatrudnienia, ale również okresy zatrudnienia, które zaczęło się wcześniej, trwającego po podjęciu pracy u drugiego pracodawcy (w takim przypadku do okresu uprawniającego do urlopu wliczamy okres poprzedniego zatrudnienia, przypadający przed podjęciem pracy u danego pracodawcy). Nie mają tutaj znaczenia przerwy w zatrudnieniu (np. okres pozostawania bezrobotnym, okres prowadzenia działalności gospodarczej).
Przykład
Pracownik po ukończeniu 2-letniej szkoły zawodowej był zatrudniony u pracodawcy X. przez 2 lata na podstawie umowy o pracę. Potem przez 5 lat prowadził działalność gospodarczą, a następnie ponownie został zatrudniony na podstawie umowy o pracę u pracodawcy Y. i pracował przez 6 lat. Łącznie zatem pracownik posiada 10-letni „urlopowy” staż pracy.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK