| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, szczególnie w przypadkach, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca lub roku, albo gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy jest płatnym okresem nieświadczenia pracy przysługującym każdemu pracownikowi na podstawie art. 152 k.p.
Wymiar urlopu wynosi rocznie (art. 154 § 1 k.p.):
• 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
• 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
W wielu przypadkach wymiar ten różni się od wskazanych wyżej wielkości ustawowych. Dotyczy to w pierwszej kolejności przypadku, gdy pracownik rozpoczyna pierwszy raz pracę.

Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

Pierwszy urlop pracownika należy rozumieć jako ten, do którego pracownik nabywa prawo, gdy podejmuje zatrudnienie po raz pierwszy w życiu lub gdy wprawdzie nie jest to jego pierwsza praca, ale w poprzednim zatrudnieniu nie nabył jeszcze prawa do pierwszego urlopu. Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownik otrzymuje tylko jeden raz w całej karierze zawodowej.
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze proporcjonalnym odpowiadającym 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi po przepracowaniu roku. W ten sposób pracownik uzyskuje prawo do urlopu w roku kalendarzowym, w którym podjął pierwszą pracę. Po upływie każdego miesiąca może on wykorzystać nabytą część urlopu.
Zasadnicza różnica między pierwszym a kolejnymi urlopami wypoczynkowymi polega na zasadach ich nabywania. Pierwszy urlop jest nabywany „z dołu” w wymiarze cząstkowym odpowiadającym każdemu miesiącowi pracy, natomiast kolejne urlopy wypoczynkowe nabywane są „z góry” w pełnym wymiarze lub wymiarze proporcjonalnym odpowiadającym okresowi zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.

Ustalenie konkretnego wymiaru pierwszego urlopu
 
Przy ustalaniu prawa do urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje pierwszą pracę, istotne jest obliczenie, kiedy upływa miesiąc pracy. Przyjmuje się, że miesiąc zatrudnienia upłynie:
• z upływem ostatniego dnia miesiąca, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu od pierwszego dnia danego miesiąca (np. miesiąc zatrudnienia upłynie 31 marca, jeżeli do nawiązania stosunku pracy doszło 1 marca, miesiąc zatrudnienia upłynie 28 lub 29 lutego, jeżeli do nawiązania stosunku pracy doszło 1 lutego),
• z upływem dnia w następnym miesiącu kalendarzowym, który datą poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy, jeżeli do nawiązania stosunku pracy dochodzi w trakcie miesiąca kalendarzowego (np. miesiąc upłynie 14 lutego, jeżeli do nawiązania stosunku pracy doszło 15 stycznia, miesiąc upłynie 17 kwietnia, jeżeli do nawiązania stosunku pracy doszło 18 marca),
• z upływem 30 dni, jeżeli pracownik u każdego z pracodawców pozostawał w zatrudnieniu krócej niż miesiąc kalendarzowy lub obrachunkowy, np. miesiąc upłynie 31 marca, jeżeli pracownik pozostawał w zatrudnieniu od 1 lutego do 15 lutego i od 17 marca do 31 marca).
Przykład
Pracownik podjął pierwszą pracę 1 marca 2009 r. na podstawie umowy o pracę na okres próbny zawartej do 31 maja br. Z upływem każdego miesiąca pracy w 2009 r., a więc z upływem 31 marca, 30 kwietnia i z upływem 31 maja 2009 r. pracownik ten nabędzie prawo do urlopu.
Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika podejmującego pierwszą w życiu pracę na podstawie umowy o pracę jest zatem ustalany do końca roku kalendarzowego, w którym pracownik podjął taką pracę w wymiarze proporcjonalnym, a ponadto z upływem każdego miesiąca pracy, a zatem zależy od okresu przepracowanego przez pracownika.
Przykład
Pracownik A. został zatrudniony w firmie X od 1 lutego br. w pełnym wymiarze czasu pracy w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Jest to jego pierwsza w życiu praca w ramach stosunku pracy.
Pracownik A. do końca 2009 r. będzie nabywał prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu, jaki miałby po przepracowaniu roku.
W zależności od tego, czy ogólny staż pracy tego pracownika po przepracowaniu roku nie przekroczy 10 lat lub też wyniesie co najmniej 10 lat – jego wymiar urlopu będzie wynosił odpowiednio 20 lub 26 dni.
W pierwszym przypadku z upływem każdego miesiąca pracy pracownik nabędzie prawo do urlopu w wymiarze 1/12 z 20 dni, tj. 1,66 dnia (brak jest w tym przypadku podstaw do zaokrąglania wymiaru urlopu w górę do pełnego dnia).
Dla ułatwienia obliczeń można 1,66 dnia zamienić na godziny (1,66 x 8 godzin), wówczas otrzymamy wynik 13 godzin 17 min., który dla ułatwienia możemy zaokrąglić do 13 godzin 20 min.
Z upływem 3 miesięcy pracownik ten nabędzie prawo do 40 godzin urlopu wypoczynkowego (13 godz. 20 min. + 13 godz. 20 min. + 13 godz. 20 min.), które po przeliczeniu na dni wynoszą 5 dni urlopu (40 godz.: 8 godz. = 5 dni), należy pamiętać, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
Prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego pracownik nabędzie 1 stycznia 2010 r. w pełnym wymiarze (20 lub 26 dni).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Walczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »