| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, szczególnie w przypadkach, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca lub roku, albo gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Zmienne składniki wynagrodzenia

Oprócz elementów stałych za czas urlopu pracownik otrzymuje część wynagrodzenia za urlop wynikającą ze zmiennych elementów wynagrodzenia, takich jak na przykład premie czy należności za godziny nadliczbowe.
W podstawie wymiaru tej części wynagrodzenia za urlop składniki zmienne uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Gdy wysokości tych składników znacznie się wahają, to składniki te przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego mogą być uwzględnione w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie dłuższym, ale nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru poprzedzający miesiąc wykorzystywania urlopu wypoczynkowego lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe pracownikowi nie przysługiwały zmienne składniki wynagrodzenia, o których mowa w § 8 rozporządzenia urlopowego, to przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwały takie składniki wynagrodzenia.
W sytuacji gdy przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego pracownik otrzymał wynagrodzenie za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru (3 miesiące), to do podstawy wymiaru przyjmuje się składniki wynagrodzenia wypłacone pracownikowi za okres faktycznie przepracowany.
Wynagrodzenie za urlop, czyli takie, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował, składa się zatem ze stałych składników wynagrodzenia w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu i z części zmiennej obliczonej ze zmiennych składników wynagrodzenia.
Elementy stałe (wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny itp.) pracownik otrzymuje tak, jakby pracował. Nie ma więc konieczności przeprowadzania żadnych przeliczeń. Należy natomiast ustalić wysokość wynagrodzenia za urlop wynikającą z elementów zmiennych wynagrodzenia.
Najpierw należy ustalić podstawę wymiaru tej części wynagrodzenia. Podstawę tę dzieli się przez przypadającą w okresie, z którego ustalono podstawę, liczbę dni, w czasie których pracownik wykonywał pracę (wliczając przepracowane przez niego niedziele i święta). Otrzymana kwota stanowi stawkę dzienną wynagrodzenia za urlop wynikającą z elementów zmiennych.
Tak ustaloną stawkę za 1 dzień pracy mnoży się przez liczbę dni pracy, jakie by pracownik przepracował w czasie urlopu w ramach normalnego, obowiązującego go czasu pracy, gdyby nie korzystał z urlopu.
Przykład
Pracownik jest zatrudniony na stanowisku księgowego, korzysta z urlopu od 2 do 27 lipca (20 dni roboczych). Pracownikowi przysługuje: 1350 zł wynagrodzenia zasadniczego, 270 zł dodatku za wysługę lat, 310 zł dodatku funkcyjnego. Ponadto w trzech kolejnych miesiącach: czerwcu, maju i kwietniu pracownik otrzymał premie w wysokości odpowiednio: 270 zł, 202 zł i 230 zł.
W tym przypadku nie ma potrzeby specjalnego wyróżniania stałych składników płacy (wynagrodzenia zasadniczego, dodatków: za wysługę lat, funkcyjnego), więc w lipcu wypłacimy pracownikowi te składniki po prostu tak, jakby pracownik pracował.
Natomiast otrzymane przez pracownika premie za kwiecień, maj i czerwiec musimy zsumować:
270 + 202 + 230 = 702 zł,
a następnie podzielić przez liczbę godzin, które pracownik faktycznie przepracował w okresie kwiecień–czerwiec (łącznie 496 godzin):
702 : 496 = 1,42 zł (po zaokrągleniu).
Stawka za 1 godzinę urlopu dla składników zmiennych wyniesie zatem 1,42 zł.
Liczba dni urlopu wynosi 20, tj. łącznie 160 godzin. Wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych wynosi 227,20 zł.
W lipcu pracownik otrzyma więc: 1350 zł wynagrodzenia zasadniczego, 270 zł dodatku za wysługę, 310 zł dodatku funkcyjnego, 227,20 zł wynagrodzenia urlopowego z premii.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK